Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Tip na výlet – Oslavy jara na Konstantinolázeňsku

17.04.2014   Stanislav Polauf   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Tip na výlet – Oslavy jara na KonstantinolázeňskuNejmenší lázně u nás v Konstantinových Lázních možná nejsou tak atraktivní a známé jako Karlovy či Mariánské mohou se však pochlubit minerální vodou s největším obsahem oxidu uhličitého ze všech pramenů ČR vyvěrající z hloubky 40 m. Kdo tu jednou zkusí uhličité koupele a pozná vedle dokonalé lázeňské péče i nádhernou okolní přírodu a čistý vzduch, bude se sem určitě vracet. Region disponuje 80 km značených turistických tras a na své si přijdou i vyznavači wellness center či cyklisté a inline bruslaři.

Do tohoto kraje vás však dnes budeme lákat i z jiného důvodu. OSLAVY JARA na Konstantinolázeňsku je název akce určené široké veřejnosti, která se uskuteční 20.dubna. Můžete se zde blíže seznámit s pozoruhodnostmi tohoto mikroregionu, vyzkoušet si pletení pomlázek nebo malování vajíček, ochutnat regionální speciality, navštívit řemeslný jarmark, projet se historickým autobusem či děti na koních, prohlédnout si výstavku drážní ch vozidel nebo si dát do těla při turistickém pochodu ZA MA&SINKOU DO BEZDRUŽIC.

Pojďme se podívat ve stručnosti na některé konstantinolázeňské speciality a pozoruhodnosti. V uvedenou neděli bude poprvé otevřeno první železniční muzeum v Plzeňském kraji, kde si budete moci připomenout dodnes fungující lokálku z Pňovan do Bezdružic, na níž první vlak vyjel v roce 1901. Muzeum bylo vybudováno v nevyužitém 110 let starém skladišti u nádražíčka Bezdružice (Bezdružický zámek je nyní pro veřejnost uzavřený). Na jeho vzniku se podílelo několik fandů z občanského sdružení Plzeňská dráha založeném v roce 1997. Členové na Muzeu odpracovali tisíce brigádnických hodin a pro jeho expozice získali řadu cenných exponátů – od modelů nádraží přes vybavenou dopravní kancelář až třeba po originální návěstidlo z Cebivy, jedné z deseti stanic lokálky. Plzeňská dráha bude organizovat i ukázky jízd parních nákladních vlaků, které budou obsluhovat zřízenci v dobových uniformách. Podobné návraty do 30. let minulého století ukazuje „BEZDRUŽICKÉ PARNÍ LÉTO“, pořádané sdružením pravidelně v letních měsících. A pokud pojedete vlakem nezapomeňte ocenit výhled z její pýchy – 48 metrů vysokého a 210 metrů dlouhého mostu přes vodní nádrž Hracholusky (viz první přiložené foto ), který patří k nejvyšším a nekrásnějším mostním stavbám na území ČR. A ještě na jedno zdejší muzeum nesmíme zapomenout – Muzeum historické hasičské techniky.

V nejbližším okolí přiláká turisty vrch Krasíkov (viz druhé foto) kde najdou zříceninu gotického hradu &Svamberk a mohutnou kapli s hrobkou rodu &Svamberků. Zde se na podzim konají vyhlášené SLAVNOSTI JABLEK na nichž můžete ochutnat skvělé speciality pečené z tohoto ovoce. Hned pod kopcem je Dvůr Krasíkov, rozsáhlý zemědělský areál. Kdysi to býval knížecí poplužní dvůr zahrnující pivovar a další zemědělské stavby. Dnes areál spravuje rodina Sittových, která do rekonstrukce objektu vložila nemálo ze svých peněz. Podařilo se vybudovat kompletně nové ustájení pro koně, je zde mini zoologická zahrada, letní občerstvení a místní specialita – AMÁLČINA MYDLÁRNA. Zde se vyrábí přírodní rostlinná mýdla čistě ruční malovýrobou a k nim dostanete i něco z místních specialit –od perníčků až po keramické motýlky. Nedávno byl dokončen projekt výroby kozích sýrů a buduje se komfortní penzion.

O ostatních památkách a přírodních krásách není prostor se blíže zmiňovat. Kdo do tohoto kraje zavítá jistě najde cestu na zříceniny hradů Gutštejna a Falkenštejna či k rotundě na Ovčím vrchu s památníkem tragické selské vzpoury z roku 1680. Na své si přijdou vedle cyklistů i houbaři neboť v lesích kolem Kosího a Úterského potoka je skutečný houbařský ráj.

Na jedno se však nemůže zapomenout. K degustaci i k relaxaci zve rodinný pivovar Chodová Planá. Tradice zde sahá až do roku 1573 a pivo, jehož roční produkce činí kolem 90 tisíc hektolitrů, je lahodné a určitě nezklame. Součástí pivovaru je překrásný historický areál, malé pivovarské muzeum a stylová restaurace ve skalním labyrintu pivovarských sklepů (viz čtvrté foto). I v dalších restauracích dostanete chutně upravené české speciality na něž (a pochopitelně za pivem) sem přijíždějí skupiny turistů z nedalekého německého příhraničí. A to není vše – specialitou wellnesu v hotelu u Sládka jsou pivní lázně (viz třetí foto), spojující blahodárné účinky pivních kultur, vitamínů, bylinných extraktů a pramenité minerální vody. A kromě koupele máte hned u ruky pípu s klasickým pivem.

Konstantinolázeňsko určitě stojí za návštěvu. A to nejen o zmíněné neděli 20.dubna při OSLAVÁCH JARA, ale kdykoli v roce.  
Fota: infokl.cz, relaxacnipobyty.cz, bezdruzickalokalka.cz


 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0449 s