Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Velkolepé oslavy osvobození Plzně

30.04.2014   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Velkolepé oslavy osvobození PlzněNa rozdíl od jiných měst, kde jsou oslavy osvobození připomínány často jen pietními akty, Plzeň již tradičně přistupuje k oslavám široce a zodpovědně. Pro občany města i jeho návštěvníky připravilo velkolepou přehlídku vojenské techniky i kulturních akcí.

Letos, v roce 69. výročí vítězství nad nacismem, se Slavnosti svobody uskuteční od pátku 2. do úterý 6. května. Vedoucí odboru prezentace a marketingu magistrátu Jana Komišová uvedla, že „letošní program oslav navazuje na dobré zkušenosti z let předchozích“ (o oslavách v roce 2012 jsme v Rozhledně psali v článku Víkend mezi jeepy a americkými uniformami –viz http://www.webmagazin.cz/index.php?stype - =all&id=12301).

Do Plzně po roce opět zamíří stovky nadšenců, kteří v dobových vojenských kempech navodí atmosféru května 1945, kdy zde byli bouřlivě vítáni vojáci generála G.S.Pattona. Mezi hosty nebudou chybět váleční veteráni, jejichž řady už povážlivě prořídly. Očekává se přítomnost 6 účastníků bojů z Ameriky a šesti z Belgie. Nebude chybět ani vnuk generála Pattona (portrét generála George Smith Pattona viz úvod). „Jejich přítomnost a vzpomínky každoročně oživují program Slavností svobody a patří mezi jeho největší lákadla,“ uvádí náměstkyně primátora Eva Herinková. „Vrcholem pobytu veteránů bývají vždy velmi emotivní setkání s veřejností. Společné vzpomínání se často neobejde bez slz na obou stranách a my jsme rádi, že tato setkání můžeme zprostředkovat,“ sděluje Jana &Svábková, vedoucí oddělení protokolu kanceláře primátora.

Slavnosti svobody 2014 odstartují v pátek 2. května kluby vojenské historie. Program za obchodním centrem Plaza nabídne nejen ukázky vojenské historické techniky a předvedení života ve vojenských táborech dříve i nyní, ale umožní návštěvníkům projížďky v džípech či na koních nebo air-softovou střelnici pro děti. V parku za Plazou bude připraven bohatý kulturní program se soutěžemi pro děti a dalšími aktivitami, mezi nimiž nebude chybět prezentace městské policie Plzeň.

Před unikátním muzeem Patton Memorial Pilsen v kulturním domě Peklo najdou zájemci Checkpoint Raiders, kontrolní bod současné US Army, s komentovanými prohlídkami každou celou hodinu. V prostoru pod Lochotínským amfiteátrem se bude rozkládat dobový kemp americké 16. obrněné divize a Československé samostatné obrněné armády s ukázkami z vojenského života a výstavou těžké pancéřové a dobové techniky z druhé světové války.

V podvečer se rozezní jazzovými rytmy náměstí Republiky a ve 20.30 hodin vystřídá hudbu jedinečná velkoformátová projekce pod širým nebem. Promítat se bude film General Patton režiséra Franklina J. Schaffnera, který v roce 1970 získal 8 Oscarů. Představuje Pattona jako geniálního válečníka, stratéga a nepostradatelnou osobnost vítězství americké armády.

V sobotu 3. a v neděli 4. května bude program Slavností svobody pokračovat. V sobotu se ve Velkém sále kulturního domu Peklo uskuteční beseda s veterány II. světové války a autogramiáda, odpoledne dorazí za Plazu Convoy of Remembrance 1945. Už ve 12 hodin začne velký kulturní program na náměstí Republiky. Vystoupí v něm mimo jiné tradiční Taxmani, hudba Hradní stráže, písničkář Jimmy Bozeman, známý z kapely Lazy Pigs, a Band of Jakeys. Rovněž na náměstí Republiky přijedou džípy Wrangler clubu a motorky Harley Davidson Clubu. Večerní program na náměstí rovněž ozdobí Marta Kubišová.

V neděli se v Pekle uskuteční Militaria burza a za Plazou se budou prezentovat plzeňští skauti. Hlavním bodem nedělního programu bude průjezd vojenských historických vozidel Plzní – Convoy of Liberty, který vyjede v 11 hodin ze Sukovy ulice a na náměstí by měl dojet zhruba v půl jedné. „Kolona, kterou každoročně sledují tisíce lidí, projede Klatovskou třídou, sady Pětatřicátníků, Tyršovou a Rooseveltovou ulicí na náměstí Republiky a letos bude komentována veřejným rozhlasem,“ připomněla Denisa Krylová, koordinátorka Slavností svobody.

Hudebně kulturní program v neděli nabídne swing, skotské dudáky a oblíbené parašutisty, kteří se snesou před čtvrtou hodinou do srdce Plzně, na náměstí Republiky. Následovat bude Druhá tráva s Robertem Křesťanem a večerní vystoupení orchestru Glenn Miller Tribute, které si každoročně užívají i sami veteráni.

Součástí Slavností svobody bude celá řada doprovodných akcí a pietní akty. Aktuální informace ke Slavnostem svobody jsou k dispozici na www.slavnostisvobody.cz a na Facebooku.

Foto: www.locogringostudios.com ,kampocesku.cz, plzen.idnes.cz, sequens.blog.idnes.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0232 s