Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


EDITH PIAF - TV tip

09.05.2014   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

EDITH PIAF - TV tip Narodila se na chodníku, vyrůstala v nevěstinci, vydělávala si pouličním zpěvem... Přesto se z ní stala světoznámá hvězda první velikosti uměleckým jménem EDITH PIAF (1915-1963 - vlastním jménem Edith Giovanna Gassion).

Na české obrazovky se nyní dostává životopisný film s českým názvem EDITH PIAF (původní titul La môme, což znamená Holka), který natočil v roce 2007 režisér Olivier Dahan. Ambiciózní snímek se pokusil zmapovat takřka celý život slavné šansoniérky, od dětství mezi prostitutkami v nevěstinci a na ulici s otcem-artistou přes „kariéru“ pouliční zpěvačky přes první úspěchy na scéně až po závratnou slávu a smutný konec vyčerpané ženy závislé na morfiu. Není to ale klasický životopisný film – tvůrcům šlo o to, co nejvěrněji podat portrét mimořádné silné a originální osobnosti. Ženy, která podle režiséra neuznávala rozdíl mezi životem a uměním. Ženy, která žila „vždy naplno a „ničeho nelitovala.“
 
Představitelka titulní postavy herečka Marion Cotillardová přesně vystihla typické chování Edith. Ovšem jedinečný zpěv musel zůstat v originálním provedení a jen několik písní nazpívala Jil Aigrotová.
 
Marion Cotillardová (nar. 30. září 1975 ve znamení Vah v Paříži) je považována za nástupkyni typicky francouzské krásky s mandlovýma očima a okouzlujícím úsměvem. K umění byla vedena odmalička – tatínek byl herec a učitel herectví. Vyrůstala se dvěma bratry dvojčaty - jeden je nyní spisovatel, druhý výtvarník. Marion vystudovala herectví na konzervatoři v Orléansu. Zpočátku se věnovala jak divadlu tak také zpívání. Vydala i desku, jejíž výtěžek šel na podporu hnutí Greenpeace, jehož je aktivistkou (původně začala studovat ekologii)
Z počátku hrála jen v podřadných filmech, až po sérii TAXI z dílny Luca Bessona vzali režiséři na vědomí, že tato kráska nejen dobře vypadá, ale dovede i dobře hrát.

Výraznou role vytvořila např. v v dramatu VADÍ NEVADÍ (s Guillaume Canetem), menší roli vražedkyně pak v PŘÍLI&S DLOUHÝCH ZÁSNUBÁCH.
Mezinárodní věhlas získala za role v amerických filmech – ve fantaskním filmu Tima Burtona VELKÁ RYBA a v komedie Ridley Scotta DOBRÝ ROČNÍK.
Naposledy jsme ji v našich kinech mohli vidět u Woody Allena jako Adrianu ve filmu PŮLNOC V PAŘÍŽI.

Životní roli EDITH PIAF dostala ve svých 31 letech a zvládla ji brilantně. Dokázala se vžít do postavy Edith, napodobit její gesta i strnulou chůzi a mimiku. Jak napsal Filmový přehled, tak se jí „…s pomocí maskéra Didiera Levergnea a kostýmní návrhářky Marit Allenové podařilo dýchat, mluvit, smát se, pohybovat se, tyranizovat, trpět, zestárnout a nakonec i zemřít jako Edith Piaf.“

Protože měří 172 cm, zahrát malou Piaf, tu „geniální umělkyni s postavou skřítka a hlasem, jímž by mohla lámat skály,bylo pro ni obtížné. Vytváří její roli od věku 15 let až do smrti – Edith Piaf zemřela v necelých 48 letech, ale její zchátralá tělesná schránka spíš připomínala 80letou stařenu, zkroucenou revmatickými bolestmi tak, že se téměř nemohla pohybovat. To si vyžadovalo velkou práci maskérů.

O jejím obsazení do role měl režisér Olivier Dahan (PALEČEK, PURPUROVÉ ŘEKY, PÍSEŇ MÉHO SRDCE) jasno od začátku. Těžko se ale sháněly dívenky, které by hrály Piaf jako pěti- a desetiletou. Až se nakonec jedna desetiletá sama přihlásila, že by chtěla ve filmu zpívat…
 
Film vznikal rychle s malým rozpočtem.  Ve Francii bylo těžké sehnat na projekt peníze – prý mladým už Piaf nic neříká a mladí tvoří většinu návštěvníků kin. Skoro se štáb smiřoval s tím, že bude točit film pro důchodce. Ale skutečnost v kinech překonala všechna očekávání – film bezy po premiéře vidělo přes 5 milionů Francouzů a zvedl obrovskou vlnu zájmu o Edith Piaf a její hudbu.

Zajímavá je česká účast na filmu – většina interiérů se natáčela v Praze, takže ve filmu si zahraje jak sál Lucerny, tak třeba i Marek Vašut (epizodní role lékaře) či Vladimír Javorský.

Ve filmu zazní převážně originální nahrávky písní. Jen ty, které neexistují – třeba ty z 30. let či její zpěv na ulicích byly dodatečně nahrány. Při psaní scénáře pomohla režisérovi a Isabelle Sobelmanové kniha nevlastní sestry Edith Piaf Simone Berteautové. Kniha vyšla i v českém překladu a již dříve (v roce 1973) byl podle ní natočen film PIAF (v českých kinech EDITH PIAFOVÁ), kde titulní roli zvárnila Brigitte Arielová.

Nejnovější zpracování dramatických osudů slavné šansoniérky zachycuje zpěvaččin život od 15 let až do smrti s tím, že se začíná 4 roky před její smrtí a události se vracejí ve vzpomínkách oddělených titulky. Film si nečiní nárok na úplnost. Sám režisér odmítá žánrové zařazení „životopis“ a místo něj dává přednost označení „portrét“.

V malých rolích si mihne Gérard Depardieu (viz foto) – jako ten, který Piaf objevil, dal jí jméno i přezdívku VRABČÁK, Sylvie Testudová jako Momone) (známá ze STRACHU A CHVĚNÍ)  či manželka Romana Polaňského Emanuelle Seignerová v roli pološílené prostitutky, která se upne k opuštěné holčičce.
Na tiskové konferenci v Berlíně, kde byl film na mezinárodním filmovém festivalu s velkými ovacemi uveden, padl názor, že Piaf žila podle hesla rockerů „SEX, DROGY a ROCK´N´ROLL. Což není poznámka od věci – drogy tu jsou, šanson v jejím podání je něco jako ušlechtilý rock´n´roll a jen její pověstný sexuální apetit prý tvůrci ve filmu poněkud potlačili.

Na serveru dokina.tiscali.cz si můžete přečíst: Písně legendární šansoniérky Edith Piaf jsou nabité extrémními situacemi, silným patosem a značnou dávkou sentimentu. Přesně takový je i film, který o ní natočil režisér Olivier DAHAN. Není v něm životopisná nuda, ale namísto ní vás vyděsí hororovými obrazy ze zpěvaččina dětství i neméně hrůzného úpadku ve středním věku. A téměř vás smete intenzitou, s jakou hrdinka prožívá krátké okamžiky štěstí.“
Foto: csfd.cz, allocine.fr, telerama.fr
***********************************************
EDITH PIAF
(La môme)
Francie, Velká Británie, ČR 2007,
režie Olivier Dahan
uvádí Nova Cinema v pondělí 12. května od 20,00 hodin

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 1.0059 s