Jak se stát moderním vodákem
24.08.2004
Martina Bittnerová
Společnost
Každý, kdo jen trochu tuší, co to znamená vyrazit „na vodu“, mi dá za pravdu, že tato dovolená vyžaduje celých mužů a žen. Ale ani ti z vás, kdož se považují za bytosti ryze městské, či se radovánkám drsnějšího charakteru vyhýbající, nemusí hned skládat ruce do klína, neboť mám pro vás sedm praktických rad, jak se státi opravdovým a jedinečným milovníkem českých řek.
Co si připravit sebou na oblečení?
Muž jistě s výběrem oděvu mít problém nebude, zato žena bude při přípravě vodního dobrodružství vystavena věčné otázce, co si vzít na sebe?
Milé ženy a dívky, zapomeňte na to, že budete muset doma nechat všechny ty roztomilosti, které vás činí krásnými. Správná a současná vodačka si sebou přibalí šminky, fén, nejnovější modely tyrkysových triček a vůbec veškerá rozkošná nic, kterými ve městě spoře zahaluje své tělo. A samozřejmě pak na loď je nutné obléci si ty nejúžasnější plavky, jež vlastní. I na vodě musí dobře reprezentovat a co kdyby se náhodou pod jezem objevil ten pravý. A hlavně, ne aby si dívka myslela, že celou vodu zvládne v jedněch plavkách a v jednom tričku! Tím by se dopustila hotového společenského faux pas. Na závěr mám ale špatnou zprávu - bohužel si sebou musíte vzít i takové zbytečnosti jako teplou mikinu a džíny.
Jak a kde spát?
Nevěřte tomu, že budete v noci spát v trávě u té „hnusné“ vody a kolem vás bude jen ptactvo a les. Kolem řek stojí řada kempů, kde mají teplé sprchy a zrcadla. Tam je vaše místo a nenechte se nikdy přemluvit k divokému táboření! Je to značně nepohodlné a přeci si nechcete mýt vlasy ve Vltavě.
Někteří ze zkušenějších vodáků vám budou rovněž vnucovat nocleh pod společnou plachtou, která vás nikdy neochrání před deštěm, noční zvěří a jinou havětí. To už můžete spát rovnou pod širákem. Tudíž na místě je vzít si stan, však on vám ho někdo ochotně postaví a následně složí. Samozřejmě správná vodačka spí jedině ve spacáku!
Co se bude na vodě jíst?
Je jasné, že pokud snídáte cornflakes, nemůžete měnit na vodě své stravovací zvyky. A tak si kukuřičné lupínky směle přibalte a k nim pár krabic trvanlivého mléka, protože to vydrží úplně všechno, i když na něj bude pražit slunce od rána do večera. A rovněž se nevzdávejte ani svých oblíbených italských těstovin a kečupu, lihový vařič je za pouhé tři hodinky hravě zvládne.
Co se bude na vodě pít?
Staří mazáci vodáci střídají pití piva a vody, pivo pak konzumují hlavně v nočních hodinách, přesto na vodě můžete pít cokoliv i svůj milovaný pomerančový džus. Do lodi se vejde ledacos a byla by škoda toho nevyužít.
Co když bude pršet?
V případě deště vás uchrání jen kvalitní stan a pak se nabízí druhá alternativa a to strávit nečas v nějakém zastřešeném hostinci, kdy za zpěvu písní o dešti typu – Prší, prší – můžete šok z bouřky a jiných povětrnostních změn hravě překonat.
Jak se vodáci baví večer?
Zábava vodáků bývá individuální. Někteří rádi tráví večery u ohně, kdy s pomocí jedné melodie a kytary přehrají a zazpívají celý arzenál zpěvníku pro základní školy k velké nelibosti ostatních, přičemž sytost hlasů je přímo úměrná vypitému alkoholu. Jiní se zas rádi uchýlí do příslušného hostince, kde se opíjí pivem a rovněž zpívají. Role žen v těchto partách je utěšovatelská, či mateřská, nicméně má-li dívka zálusk na nějakého muže, po čtvrtém pivu přichází o sexuální naděje, neb objekt – muž padne do spacáku jak podťatý a nebohá dívčina se může koketně vyhihňávat třeba do rána, ale nebude jí to nic platné. Na břehy řek rovněž proniká „hulení“, tedy veskrze tráva. Bude-li vám nabídnuta, zvažte, zda váš žaludek snese pokračování po vodní cestě. Pokud jste však ostřílená konzumentka, nemůže vás jeden „prásk“ rozhodit.
Můžu si vzít na vodu sebou i potomstvo?
Děti označujeme za naději každého národa a radost každé rodiny, proto čím víc jich vezmete sebou, tím lépe. Nicméně je důležité si jich nevšímat, nahnat je do stanu, co nejpozději a zásadně je ubytovat vždy spolu hromadně a hlavně daleko od vás. Pak jim před spaním udělte pokyny jako – Pamatujte si, že ječením se ještě nic nevyřešilo, nebo – Buďte rádi, že máte stan, takový brouček jej nemá. To na ně bude zaručeně platit a vy můžete bezstarostně odkráčet do hospody. Na tábořištích se vyskytuje velké množství lidí a tak, i kdyby se náhodou některé z vašich dětí topilo, však on je někdo zachrání.
/Poznámka autorky – ráda bych poděkovala za inspiraci všem těm milým lidem, které jsem potkala během minulého týdne u řek Lužnice a Vltavy a díky nimž jsem pochopila, co to znamená být moderním vodákem/
Reakce k článku
Od: basi - 25.8.2004 - 3:47
Poznámka k poznámce i k ...fejetonu? :)
Mám zkušenost s milými lidmi, vodačkami bez fénů a vodáky s jednou kytarou a více melodiemi pouze od Berounky, tak jen drobná připomínka:
..."faux paix" má být zřejmě faux pas, francouzský výraz pro náš trapas, čili společenské klopýtnutí...ale najde se v každém slovníku cizích slov
...je dobré si obléci ty nejúžasnější plavky jež vlastníme, ne "jenž"
A dotaz na autorku: Kterou z rolí si vybrala u Lužnice ona? Mateřskou utěšitelku nebo rozhihňanou koketku? :)
Od: Martina Bittnerová - 25.8.2004 - 10:07
Díky moc za upozornění, pěkně jsem se upsala, ale stane se.
Moje role u Lužnice? No já nebyla vodačka:-)
Od: desodores - 25.8.2004 - 12:25
basi ...mám rád češtinu ....ale štouroství typu "jenž" mně štve ....tak hele neché toho jasan ?
Od: basi - 25.8.2004 - 13:34
Desodores, připomínka bez zlého úmyslu není šťour
to je upozornění. Autorka to pochopila přesně, jak vyplývá z její reakce. Ty nejsi rád, když tě někdo upozorní na chybu, aby ses jí příště vyvaroval? Já ano, než ji v nevědomosti opakovat :)
Od: basi - 25.8.2004 - 13:34
šťour = šťourání ;)
Od: Jana - 26.8.2004 - 8:48
Tak tohle je ten smysl pro humor???:]]