Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


ÚTĚK Z ABSOLOMU – TV tip – Pozor! Tady jde opravdu o život.

16.05.2014   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

ÚTĚK Z ABSOLOMU – TV  tip – Pozor! Tady jde opravdu o život.Vězeňských dramat už bylo natočeno nesčíslně. Jejich hrdiny byli třeba nevinně odsouzení – viz hrabě Monte Christo či slušní frajeři jako Paul Newman alias FRAJER LUKE či odsouzenci, kteří se tvrdohlavě pokoušejí o útěk jako třeba MOTÝLEK. Věznice ABSOLOM je však trochu jiná – jednak je to vězení budoucnosti a pak je mnohem, ale opravdu mnohem krutější.

Mezi těmi nejtvrdšími, nejkrutějšími a nejzákeřnějšími vrahouny a drsňáky obstát alespoň jeden rok dokáže jen ještě větší tvrďas či kruťák. Což velice rychle pozná i na vraždy dobře vycvičený bývalý kapitán námořnictva John Robbins (Ray Liota), když se ocitne ve třetí nápravně výchovné skupině supervěznice Levicitus. Píše se rok 2022 a film ÚTĚK Z ABSOLOMU jakoby předznamenal, že za nějaké to desetiletí se i vztahy mezi lidmi (natož mezi odsouzenými) dramaticky změní k horšímu. Tady již nejsou lidé, ale lidské bestie, bez minulosti, bez charakteru, bez soucitu s jediným přáním – přečkat ještě alespoň pár dní či týdnů.

Pohled do věznice budoucnosti není pro každého diváka – ti citlivější a úzkostlivější jej asi nedokáží přijmout. A vy tvrďáci, kteří vydržíte do konce, případně si – stejně jako už mnoho diváků před vámi – film a jeho hrdinu oblíbíte – máte možnost držet palce „hrdinovi“, který může být tak nazýván jen proto, že kladnější postavu prostě ve filmu nenajdete.

Do vězení se Robbins dostává proto, že odmítl rozkaz svého nadřízeného, aby v libyjském Bengází zabil desítky nevinných mužů, žen i dětí. Místo toho Robbins zacílí kulku svého revolveru na hlavu svého velitele a neváhá stisknout spoušť. První vězení, kam se dostává, má označení 3. nápravně výchovná skupina a jmenuje se Levicitus. Perfektně vycvičený, odvážný a houževnatý Robbins by to zde možná zvládl. Ovšem nesměl by tam být ředitelem psychopatický šílenec, který hodlá udělat z Robbinse „živou mrtvolu.“

Jeho úsilí dokáže zbitý, zdeptaný a málem zmrzačený hrdina ustát, ale následuje ještě tvrdší trest  - helikoptéra jej odveze do obávané supervěznice budoucnosti – na ostrov Absolom, kam jsou posíláni ti nejhorší a nejméně přizpůsobiví vězňové. V džungli ostrova, odkud se nedá utéci, nejsou dozorci, ale ovládají jej dvě nesmiřitelné tlupy. Dostat se do rukou krvežíznivých Outsiders, vedených krutým Markem (Stuart Wilson) znamená jistou smrt. Druhá skupina Insiders je mírumilovnější, dokonce se chce pokusit o zavedení zemědělství. Robbins nařízený boj i střet s Outsiders málem nepřežije, ale příslušníci Insiders mu dají naději na život a sílu, pokusit se z ostrova utéci. Zda se mu to podaří a co všechno tomu bude předcházet, to už diváci, pokud vydrží, zjistí v závěru filmu sami.

Při sledování filmu ÚTĚK Z ABSOLOMU vás neustále napadá, jak se změnila podobná tématika. Jak léty nabývá na tvrdosti, krvavosti a nebezpečnosti. Jak je bezútěšný takový pohled do nepříliš vzdálené budoucnosti. Proč k tomu dochází? Chtějí nás tvůrci varovat před růstem společenského napět í a nebezpečí ze strany „nepřizpůsobivých“ spoluobčanů? Nebo jde jen o kšeft, kdy násilí a krutost přitáhne další tisícovky jinak znuděných diváků? Kdo však na podobné filmy chodí?

Musíme ale přiznat, že režisér Martin Campbell (ZLATÉ OKO, ZORRO: TAJEMNÁ TVÁŘ , VERTICAL LIMIT, CASINO ROYALE) film zvládá řemeslně velmi dobře. Dokáže stupňovat napětí, vyhrocuje dramatické situace a střídá je s uklidňujícími pasážemi. Chybí však jen tolik potřebné odlehčení třeba mírnou porcí humoru. Dynamickou kameru úspěšně zvládá Phil Meheux, který s přehledem snímá bojové akční scény a dokáže navodit sugestivní pocit při útěcích tropickou divokou vegetací. Atleticky disponovaný Ray Liota dává své roli hrdiny stejnou věrohodnost jako rolím padouchů, které ho proslavily (MAFIÁNI, TURBULENCE).

Spojení sci-fi,vězeňského dramatu a dobrodružství z exotického prostředí ve filmu Martina Campbella funguje, i když autor vůbec nezastírá inspirace jinými předchozími díly MOTÝLKEM počínaje, &SÍLENÝM MAXEM  pokračujíc až třeba k filozofickému přesahu PÁNA MUCH.
Foto: csfd.cz ,televize.cz, fanda.nova.cz 
************************************
ÚTĚK Z ABSOLOMU
(No Escape / The Escape from Absolom)
USA 1994, režie Martin Campbell
Uvádí NOVA ve čtvrtek 22. května od 22,15 hodin

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0683 s