Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


INTIMITA – TV TIP – milostné skandální drama

30.05.2014   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

INTIMITA – TV TIP – milostné skandální dramaNa festivalu v Berlíně způsobil film INTIMITA velký skandál, ale nakonec získal hlavní cenu Zlatého medvěda a herečka Kerry Foxová medvěda stříbrného.Stejně se dělo na festivalu v Karlových Varech, kdy si bulvár smlsl na tom, že na projekci byl přítomen prezident Václav Havel. Proč skandál? Navíc – jak můžete vidět nyní v televizi – zcela bezdůvodný?

Je pravda, že podle režiséra Patricka Chéreaua „film začíná tam, kde ostatní filmy končí – totiž v posteli, lépe řečeno na podlaze pronajatého bytu.“ Sex? Ano, ale podobných scén jsme už viděli a v poslední době máme možnost vidět nepočítaně. Velice rychle jsme se stali zemí, která prudérnost odstranila téměř zcela.
 
Jak sami uvidíte, v tomto filmu jde navíc o čisté milování, bez perverzí a úchylek, jaké nám předváděla třeba PIANISTKA nebo SEKRETÁŘKA nebo japonské „odvážné,“ dnes už kultovní filmy TOUHA či před tím KORIDA LÁSKY.
 
Z hlediska filmové historie také nejde o nic nového. I když se to málo ví, filmy s erotickými motivy točil už Meliés ještě před rokem 1900 (např. SOUKROMÁ SNÍDANĚ, NERVOZNÍ MODELKA). Dějiny filmy (ty obsáhlejší) vám řeknou, že kolem roku 1910 vynikli v tomto směru dánští filmaři a ani Amerika se nevyhýbala (i když omezeně) nahým a sexy scénám. V Americe však cenzura vykonala své – např. Grifiith musel ze své INTOLERANCE několik scén vystřihnout . První americkou hvězdou, která se úplně svlékla pro film byla v roce 1915 Audrey Munsonová.
 
Každý Čech určitě zná nahé snímky Hedy Lamarové- Kieslerové v Machatého filmu EXTÁZE. Jsou i ve všech „slušných“ dějinách filmu. Ale vůbec to nebyla první herečka, která se svlékla. Nicméně film je pozoruhodný tím, že byl prvním, který v normální síti kin ukázal milostný akt. Málo se už ale ví, že před tím to už předvedla Ita Rina v němém Machatého filmu EROTIKON.
 
Protože po roce 1934 začal platit Haysovův kodex mravnosti, přebrali štafetu erotiky ve filmu až v padesátých a šedesátých letech &Svédové (JSEM ZVĚDAVÁ nebo TANČILA JEDNO LÉTO), po nich Japonci  (tam jim říkají „růžové filmy“) a pak už to množství nejde vyjmenovat…
 
Vzpomeňte si ale, jaký skandál způsobilo Bergmanovo MLČENÍ (1963), další skandál mělo Bertolucciho POSLEDNÍ TANGO V PAŘÍŽI (1972) či již zmíněná KORIDA LÁSKY Nagisy Ošimy (1976)
**********************************************************
Příběh filmu INTIMITA je velice jednoduchý. Muž a žena dnešní doby si založí vzájemný vztah jen a jen na sexu. Bez jakékoli jiné vzájemné komunikace, bez poznání toho druhého a většinou i beze slov. Milování  probíhá v pronajatém neútulném bytě, často na zemi, ale zdá se, že to oběma milencům vyhovuje. Od začátku má iniciativu žena, která si muže vybrala a určila pravidla hry. Jenže partner – nejdříve s anonymitou spokojený – se během času chce o své „středeční  návštěvnici“  dozvědět více. Vystopuje ji v divadle, kde hraje a seznámí se i s jejím tolerantním mužem…
 
Kdo četl knihu pakistánsko-britského autora Hanifa Kureishiho LÁSKA VE SMUTNÉ DOBĚ (o knize jsme v Rozhledně psali – viz http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=9870) - pak v povídce nazvané NOČNÍ SVĚTLO určitě pozná předlohu pro Chéreaův film.
 
Ve filmu INTIMITA nejde – i když někdo bude tvrdit opak – ani tak o milostný akt. Oba aktéři v podání Kerry Foxové a Marka Rylanceho jsou spíše než obětí sexuální vášně nešťastní a nespokojení lidé. Snaží se prolomit bariéru osamění a neschopnosti vytvořit si pozitivní vztah k životu. Ať je to již rozvedený životní ztroskotanec, muž, který opustil manželku a děti, zklamaná žena, která má neuspokojivý manželský život od něhož utíká do ochotnického soboru a k nevázanému sexu či nakonec i ten třetí – její manžel (Timothy Spall) - taxikář, který se zdá být výřečný a extrovertní, ale ve skutečnosti je vnitřně zranitelný a bez sebevědomí. Řekl bych, že film je zneklidňující studií odcizení a neschopnosti nalézt vlastní identitu – což určitě porota v Berlíně pochopila a film po právu ocenila. 

Kerry Foxová

(*1996). Je původem z Nového Zélandu, vystudovala tam literaturu a umění a posléze i dramatickou školu (1987). Rázem se prosadila ve filmu své krajanky Jane Campiové ANDĚL U MÉHO STOLU (1996), kde hrála spisovatelku trpící duševní poruchou a trávící většinu života v psychiatrických léčebnách. Kerry Foxovou jste mohli vidět i ve filmech MĚLKÝ HROB či COUNTRY LIFE.
Na otázku co ji přimělo přijmout provokativní roli v INITIMITĚ řekla, že než ji přijala  byla se několikrát radit s režisérem, proč chce tento kontroverzní film točit. Říká: „Vysvětlil mi, že mu nejde o lacinou ukázku sexu ve filmu, že chce zobrazit skryté vášně, které má někde uvnitř každý z nás. A já mu uvěřila, že to myslí vážně. A navíc tahle role nabízela obrovskou hereckou příležitost – není totiž tak úplně lehké zahrát komunikaci mezi dvěma lidmi, kteří spolu nemluví.“
Foto: csfd.cz, ceskatelevize.cz 
*************************************************
INTIMITA (Intimacy / Intimité)
Francie, Velká Británie 2000,
režie Patrice Chéreau,

v televizi na ČT art
 v úterý 3.června od 22,25 hodinKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.047 s