Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 19.6.2024, svátek má Leoš 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Miroslav Kůra Gala – mimořádná událost ve světě tance a baletu

22.05.2014   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Miroslav Kůra Gala – mimořádná událost ve světě tance a baletuMezinárodní balet Praha ve spolupráci s Baletem Národního divadla pořádá mimořádné baletní galapředstavení k 90. narozeninám legendárního českého tanečníka a choreografa, Miroslava Kůry (* 26. 5. 1924). Slavnostní galavečer se uskuteční v pondělí 26. května 2014 v prostorách Státní opery od 19.30 hodin.

V rámci večera vystoupí především zahraniční hosté, z nichž mnohé znají diváci z uplynulých devíti ročníků Prague International Ballet Gala, které se koná v rámci United Ballet Artists. Sólisté souborů například z Belgie, Francie nebo Velké Británie vystoupí v klasickém i současném repertoáru. Účinkovat budou také sólisté Baletu Národního divadla.
 
Gala věnované Miroslavu Kůrovi, které se bude konat přímo v den jeho narozenin, nechceme pojmout jako okázalou událost,“ přibližuje Jana Kůrová, jeho dcera a ředitelka společnosti Mezinárodní balet Praha. „Jde především o přátelské setkání, připomenutí zajímavých děl z tvorby bohatého světového repertoáru, malou oslavu baletního umění jako takového. Oslovili jsme přední sólisty, kteří s námi spolupracují na projektu United Ballet Artists. Vystupují na našich baletních galavečerech nebo vyučují na letní baletní škole. Někteří z nich přijíždí do Prahy opakovaně a našli si zde už své fanoušky, za všechny jmenujeme například Davita Galstyana, Wima Vanlessena nebo Aki Saito, kteří mají kromě výborné techniky i velký herecký talent a získávají si publikum čísly moderního repertoáru.
Kromě mezinárodního obsazení budeme mít možnost prezentovat i první sólisty Baletu Národního divadla, jako jsou Nikola Márová a Michal &Stípa nebo mladá sólistka Alina Nanu.
 
Miroslav Kůra patří k nejvýznamnějším tanečníkům v celé dosavadní historii českého baletu. Jeho role měly vzácnou přesvědčivost, pravdivost, lidský a estetický rozměr. Výrazně přispěl k rozvoji baletu v naší republice. Jako první u nás uvedl baletní představení Giselle v originální verzi podle Mariuse Petipy ve Státním divadle v Brně. Vytvořil mnoho baletních inscenací, tvořil choreografie i pro operní, operetní a činoherní představení. Dále spolupracoval na televizních a filmových dílech jako například Ze života umělce, Víly (filmová adaptace baletu Giselle), Pas de Quatre (filmová adaptace baletu Labutí jezero) a mnoho dalších. Mezi jeho mistrovská díla patří: Romeo a Julie, Labutí jezero, &Sípková Růženka, Louskáček, Petruška, Stvoření světa, Vášeň, &Spalíček, The Birds a Ur. V roce 1958 se podílel na přípravě a realizaci programu Laterny magiky při světové výstavě EXPO 58 a spolupracoval s Alfrédem Radokem. Vystupoval a choreografie vytvářel v různých zemích.
 
Mezinárodní balet Praha / Prague International Ballet
Společnost Mezinárodní balet Praha vznikla v roce 2005 s cílem přispívat k růstu odborné vzdělanosti, k ochraně nehmotného dědictví baletního umění a ke zprostředkování profesionálních baletních děl světových choreografů v České republice. Je pořadatelem pravidelných akcí, především každoročního baletního galapředstavení, které nese název Prague International Ballet Gala a koná se už od roku 2006.
Mezinárodní balet Praha letos pod názvem United Ballet Artists pořádá také letní baletní školu pro studenty tance a profesionální tanečníky, která se uskuteční od 7. do 19. července a bude zakončena 21. července opět ve Státní opeře večerem Summer Ballet Gala, na kterém se představí jak studenti s nastudovaným repertoárem, tak hvězdy světových divadel. Protože se představení koná v období divadelních prázdnin, bude jistě vítaným zpestřením prázdninového kulturního programu v Praze.
 
 
Miroslav Kůra Gala
Kdy: 26. 5. 2014, 19.30 hod
Kde: Státní opera, (Wilsonova 4, Praha 1)
 
 
Zdroj:
PhDr. Lucie Kocourková


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.029 s