Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 15.10.2024, svátek má Tereza 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


100. výročí vzniku románu Proces a 90. výročí úmrtí Franze Kafky

26.05.2014   redakce   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

100. výročí vzniku románu Proces a 90. výročí úmrtí Franze KafkySpolečnost Franze Kafky spolupracovala s hlavním pořadatelem Goethe-Institutem na realizaci unikátní výstavy Proces. Originál a proměna, která přesně 100 let poté, co Kafka začal pracovat na svém románu Proces, vrací do Prahy originální rukopisy tohoto zásadního díla světové literatury.

Souběžně s expozicí Proces. Originál a proměna bude k vidění komiksová výstava K: KafKa v KomiKsu prezentující práce výtvarníků Chantal Montellier, Roberta Crumba a Jaromíra 99 – knihu Introducing Kafka a do komiksové podoby převyprávěný Proces a Zámek. Obě výstavy byly zahájeny 23. května v 17 hodin na Staroměstské radnici a potrvají do 30. června. Vstup je zdarma. (Více informací na www.goethe.de/praha nebo http://www.franzkafka-soc.cz/)

Román Proces Kafka psal v roce 1914, poprvé vyšel rok po jeho smrti, v roce 1925. Originál rukopisu, uložený v Německém literárním archivu v Marbachu, se tedy přesně po 100 letech vrací do místa svého vzniku – Starého Města pražského. Součástí výstavy Proces. Originál a proměna jsou komentáře a názory 28 českých a německých osobností. Jednotlivé stránky Procesu okomentovali například Lenka Bradáčová, Jiří David, Wilhelm Genazino, Jaz, Jiří Kadeřábek, Tomáš Kafka, Brigitte Kronauer, David Zane Mairowitz, Magdalena Platzová a Jaroslav Róna.

Vedle stoletého výročí vzniku Procesu si literární svět letos připomíná také 90. výročí úmrtí Franze Kafky. V předvečer Kafkových „umřenin“, v pondělí 2. června,v sále Společnosti Franze Kafky slavnostní premiéru rozverné představení uměleckého souboru Sektor pro hosty nazvané Franz KafKABARET. Originální inscenace s podtitulem Happy Deathday, Dear Franz je inspirovaná Kafkovým životem a dílem a koncipovaná v duchu německého meziválečného kabaretu. Na podobě mimořádně vydařeného KafKABARETu se podílela Společnost Franze Kafky. Tento výjimečný projekt bude uváděn od 29. 5. do 2. 6. v 19.00 v české jazykové verzi a od 4. do 12. 6. v anglické jazykové verzi.
Součástí připomínek 90. výročí Kafkova úmrtí je obnovená premiéra úspěšného představení divadla Sklep Piš, Kafka, piš, která je na programu 3. června od 19.30 v La Fabrice. Svérázné dílko, jehož vznik před deseti lety iniciovala a finančně podpořila Společnost Franze Kafky, odkazuje ke známé i neznámé tvorbě Franze Kafky, jeho korespondenci, situacím popsaným v Denících i životopisným vzpomínkám.  
Všichni milovníci Kafky, zákoutí Staré Prahy, historie a procházek jsou 27. května od 18.00 zváni na nový kulturně-vzdělávací pořad pro veřejnost nazvaný Po stopách Franze Kafky, který pravidelně pořádá Společnost Franze Kafky. Devadesátiminutový program začíná krátkým seznámením s životem a dílem proslulého spisovatele, pokračuje návštěvou knihovny Franze Kafky a vyvrcholí procházkovým okruhem Starou Prahou se zasvěceným výkladem zkušeného průvodce. Vstupné: 150 Kč/osoba, u cizojazyčného výkladu 200 Kč/osoba. Studující: vstupné 80 Kč/osoba, cizojazyčný výklad 120 Kč/osoba. (Rezervace vstupenek a další informace na e-mailové adrese: mail@franzkafka-soc.cz nebo ve Společnosti Franze Kafky, &Siroká 14, Praha 1, tel. 224 227 452.)
 

Společnost Franze Kafky

Společnost Franze Kafky je nevládní nezisková organizace, která byla založena v roce 1990. Jejím hlavním cílem je přispět k oživení tradic, z nichž vzešel unikátní fenomén tzv. pražské německé literatury, a obnovit obecné povědomí o významu kulturní plurality středoevropského regionu, kde spolu po staletí žili Češi, Němci a Židé. Jméno Franze Kafky je pro ni symbolem zmíněných tradic, věnuje jeho dílu soustavnou pozornost a usiluje o to, aby se stalo přirozenou součástí českého kulturního kontextu. Podařilo se jí mnohé: od postavení pomníku Franze Kafky, přes první vydání souborného díla Franze Kafky v českém jazyce ve vlastním Nakladatelství Franze Kafky, po vybudování Centra Franze Kafky, kulturního střediska se společenským sálem a knihovnami v srdci pražského Josefova, v &Siroké ulici. Společnost Franze Kafky má přibližně 1 000 členů z celkem 23 států světa.
 

KONTAKTY

Společnost Franze Kafky
&Siroká 14
110 00 Praha 1
http://www.franzkafka-soc.cz/spolecnost/


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0268 s