Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 25.5.2024, svátek má Viola 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Ohlédnutí za Mezinárodní výstavou bonsají v Praze

27.05.2014   Veronika Švarcová   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ohlédnutí za Mezinárodní výstavou bonsají v Praze"To tě byla sláva! Sjeli se snad z celého okolí, lidí bylo plno a nikdo ani nedutal, když projížděl. Jo, to byly časy a ne jako dnes. Honem sem a zase tam a nikde ani lunt." Jako bych tu mojí babi slyšela zas a znova..Holt měla pravdu, a to o bonsajích sotva kdy slyšela.

Botanické zahradě hlavního města Prahy nelze snad nic vytknout. Je krásná, udržovaná a lidi láká. Potkáte je zde ležící, spící, houpající se, odpočívající a pobíhající. Výjimkou nejsou ani kočárky, psi a vozíky. Prostě to zde žije a je jedno, zda máte tlapek více či méně a nebo vám pomáhají kola.
Období května je obzvláště přitažlivé i pro speciální okruh nadšenců, kteří propůjčili svůj klid hledáním ideální krásy - bonsají. Dalo by se říci, že se již pravidelně tito nadšenci scházejí právě v botanické zahradě v Troji, aby uspořádali a nebo navštívili výstavu s dozvukem "mezinárodní".


Letošní rok připadla tato akce na 16.5.2014 - 25.5.2014. Takřka dva týdny zasvěcený původně asijskému umění tvarovat stromy. Program, který měl pevný harmonogram zval na cvičení Taiji, ochutnávku sushi (kterou jste si ale dostatečně museli zaplatit a nebo na workshop, který jste si museli objednat dopředu a ještě zaplatit stromek a misku). Samozřejmě v neposlední řadě čekala na návštěvníky samotná výstava zakomponovaná do Japonské zahrady v areálu botanické zahrady. Stranou ještě menší stánek s nabídkou rostlin, misek a stromků. Trochu ještě více stranou ukázka travních bonsají. Drobná samostatná výstavička, které by jistě do budoucna plno lidí přálo větší prostor.
Ale pěkně popořadě. Vše má svůj začátek, i když je ten začátek mezinárodního měřítka. A vernisáž toho měla být důkazem, byla opravdu mezinárodní: K. Ochiai (ředitelka informačního a kulturního centra velvyslanectví Japonska), pan velvyslanec Japonska T. Yamakawa, V. Bidlová (ředitelka Botanické zahrady), R. &S. Heřman (výkonný ředitel Česko-japonské společnosti), V. Hrdličková (japanoložka a sinoložka, čestná předsedkyně Česko-japonské společnosti), V. Matoušek (skladatel a interpret - flétna shakuhachi), P. Herynek (bonsajista, odborný kurátor výstavy), M. Klika (umělec a umělecký realizátor výstavy) a V. Kuřátková (keramička).

&Skoda jen, že si tuto laťku bohužel již samotná výstava neudržela. Přesto pozor, stromy a prostředí japonské zahrady neměli chybu. Příjemná kompozice a čeho si cením je i upřímnost popisků u samotných stromků. Většinou se totiž setkáte s tím, že je uveden majitel (zní to hrozně, že ano, "majitel stromu"), název stromu a odkud pochází právě zmíněný majitel. V pražské výstavě přibyl i popisek, odkud je samotná bonsaj a leckde bylo vepsáno import z Číny nebo dar. To klobouk dolů a jedno velké plus.
Přesto za hranicemi samotné výstavy jako by organizátorům došel dech. Plakát, který zval na doprovodné akce, nebyl hoden mezinárodní výstavy. Prodej a nabídka misek byla minimální. A pokud přišel na výstavu ten, který již tu a tam něco ze světa bosají zná, byl zklamán touto nedotažeností. Právě miskám, důležité součásti celku, by mělo být věnováno mnohem více místa, a to i v prodeji (pokud prodej dovolíme). 

Bonsaj i její miska jsou na tom stejně jako obraz a jeho rám. Pokud věnujeme pozornost pouze jednomu a druhý bereme jako doplněk, většinou celkovému dojmu ublížíme. Je důležité vnímat bonsaj i její místo jako nedílnou součást a věnovat ji stejný díl pozornosti.
A nejen to, mezinárodní výstava by měla být svým workshopem příkladem pro ostatní lokální výstavy, vždyť má nabízet to "nejlepší", co je zde možno vidět a ne si nechat zaplatit vše, od zaparkování auta, čajového obřadu, tvarování a "materiál" na workshop. Příroda nám své stromy také neprodává.

(modřín opadavý)(jilm drobnolistý)(bříza bělokorá)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0236 s