Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.6.2024, svátek má Ivan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Beethovenovo dílo rozkvete v podání houslistky Barbory Valečkové

04.06.2014   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Beethovenovo dílo rozkvete v podání houslistky Barbory Valečkové Již osmým rokem pořádá městská část Praha 5 ve spolupráci s jedním z nejprestižnějších tuzemských orchestrů PKF – Prague Philharmonia oblíbené koncerty vážné hudby v Národním domě na Smíchově. Další z těchto večerů, jenž vsadí na tři rozličná díla velkých skladatelských osobností – Ludwiga van Beethovena, Josefa Suka a Antonína Dvořáka, se odehraje 9. června od 19.30 hodin.

S orchestrem PKF pod tradičním vedením dirigenta Leoše Svárovského předvede svůj zjevný umělecký potenciál šestadvacetiletá houslistka Barbora Valečková. Ačkoliv je koncert primárné pořádán pro rezidenty Prahy 5, vybízí k poslechu příznivce vážné hudby bez výjimky.

„Zájmem Prahy 5 je dlouhodobě rozvíjet a podporovat kulturu, proto se cyklus Koncertů pro Prahu 5 stal naší neodmyslitelnou tradicí. Pořádáme je od roku 2007 a již téměř od počátku spolupracujeme s PKF – Prague Philharmonia, se kterou máme velmi dobré vztahy již od dob, kdy ještě jako Pražská komorní filharmonie měla svoji zkušebnu právě na Praze 5,“ vzpomíná na pořadatelské začátky zástupkyně starosty Prahy 5 Marie Ulrichová-Hakenová.
Barbora Valečková, která je čerstvou členkou věhlasné scény Vídeňské státní opery s povinnostmi ve Vídeňské filharmonii, dostane příležitost ukázat své kvality ve svěžím a energickém Koncertu pro housle a orchestr D dur, op. 61 Ludwiga van Beethovena, u něhož se v době složení díla nadále zhoršovala jeho ušní choroba. Již pět let před vznikem této monumentální skladby se svému příteli, bonnskému lékaři Franzi Gerhardu Wegelerovi, v dopise svěřil se slovy: „Skoro již dva roky se vyhýbám každé společnosti, protože se nemohu odhodlat, abych lidem řekl: jsem hluchý.“ Koncert je i navzdory těmto okolnostem plný energie a svěžesti s působivým lyrickým tématem a svou kadencí klade na interpreta mimořádné nároky.

Po přestávce se návštěvníci budou moci zaposlouchat do naléhavých tónů Meditace na chorál Sv. Václave Josefa Suka následovaných melodiemi České suity D dur, op. 39 Sukova tchána, skladatele Antonína Dvořáka. Suita inspirovaná českými lidovými tanci a oplývající láskou k rodné zemi je rozdělena do pěti částí, které v sobě snoubí melancholii, strhující rytmy i nespoutanou živelnost.

Celým večerem bude provázet vynikající řečník a držitel Křišťálové růže za umělecký přednes, Alfred Strejček. Vstupenky je možné zakoupit v předprodeji nebo na místě hodinu před koncertem za pouhých 100 Kč. Předprodej probíhá online prostřednictvím webových stránek www.pkf.cz v sekci Koncerty, v kanceláři PKF – Prague Philharmonia na adrese Husova 7, Praha 1 nebo v Infocentru Prahy 5, &Stefánikova 30, Praha 5. Rezervace jsou možné na www.pkf.cz v sekci Koncerty, e-mailem na vstupenky@pkf.cz nebo telefonicky na čísle 224 267 644. Více informací je k dispozici na www.pkf.cz nebo na Facebooku.

Hudební ukázky děl, které na koncertě zazní:
Ludwig van Beethoven – https://www.youtube.com/watch?v=pXOOTUuuNRU (v podání protagonistky večera – Barbory Valečkové)
Josef Suk – https://www.youtube.com/watch?v=1DbS3qAxv6g
Antonín Dvořák - https://www.youtube.com/watch?v=mYXlM0Mcqms

Program:
Ludwig van Beethoven – Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 61
Josef Suk – Meditace na chorál Sv. Václave
Antonín Dvořák – Česká suita D dur, op. 39
 
Účinkují:
PKF – Prague Philharmonia
Barbora Valečková – housle
Leoš Svárovský – dirigent
Alfred Strejček – průvodní slovo


Barbora Valečková (*1988, Uherský Brod) začala hrát na housle ve svých 5 letech. Již během svých studií na brněnské konzervatoři získala řadu národních a mezinárodních ocenění: Čestné uznání na mezinárodní Kocianově houslové soutěži (2004), 2. cenu, titul laureáta a Cenu za nejlepší provedení skladby L. Janáčka na mezinárodní Janáčkově houslové soutěži (2007) a první cenu na soutěži Anglo-Czechoslovak Trust v Londýně (2008). V roce 2009 nastoupila ke studiím na AMU v Praze, kde se stala první držitelkou Ceny paní Bauše Ruys, která je od roku 2012 udělována nejlepšímu studentovi školy.
Barbora Valečková vystoupila s předními českými orchestry, jakými jsou Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Filharmonie Brno, Filharmonie Olomouc a pod vedením dirigentů Vladimíra Válka, Petra Vronského, Stanislava Vavřínka a dalších.
V posledních dvou letech byla opakovaně vybrána, aby se zúčastnila prestižních kurzů Vídeňské filharmonie a v obou případech hrála také na slavnostním koncertě ve vídeňském Musikvereinu. V návaznosti na tyto kurzy absolvovala na podzim roku 2013 stáž ve vídeňské Státní opeře. V prosinci pak úspěšně vykonala konkurz a od ledna 2014 je členkou orchestru Vídeňské státní opery s povinnostmi ve Vídeňské filharmonii.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1128 s