Co prožívá člověk pod tíhou dobových událostí, bez naděje na zdárné ukončení těchto utrpení a bez jakýchkoli informací o nejbližších, i o tom vypovídá román Tylda. Zároveň však vyprávění nepostrádá nadhled, humor, optimismus a víru ve shledání s rodinou.
Novinku Tylda lze číst jako poutavý příběh nutící k zamyšlení, sondu do psychiky člověka v bezvýchodné situaci i jako poučení o temné části naší historie a přiblížení hrůz holocaustu.
Hlavní myšlenka knihy Tylda:
„Počet obětí holocaustu je přibližně 6.000.000 lidí, z nich 277.000 z bývalého Československa. To jsou čísla, která si stěží umíme představit. Ale za nimi se skrývá 6.000.000 skutečných lidských osudů, příběhů, slz, utrpení, rodin, které se už nikdy nesešly pohromadě. Z nich bylo 277.000 z bývalého Československa. Zde jeden z nich, vyprávěný mnohdy poeticky a mile, stejně jako byly vyslovené vzpomínky těch, kteří přežili nelidské podmínky koncentračních táborů a kteří se ve své paměti snažili vytěsnit to hrůzné, co zažili. Třeba si během četby románu Tylda uvědomíte, čím vším lidé museli procházet během 2. světové války. Snad si to uvědomíte hlouběji, než při pohledu na strohá čísla 6.000.000 a 277.000...“
Richard Pachman ke knize dodává: „Spolupracovat s kýmkoliv na díle je o duševní souhře. Pracovat na díle s jedním z rodičů je velmi zajímavý moment, jak poznat v dospělosti své rodiče do hloubky jejich duše. Jsem za tuto zkušenost velmi vděčný a doporučoval bych ji i jiným! Sonda do příběhů předků mého otce ve 30. a 40. letech 20. století s přesahem do současnosti sice vychází ze silných a z dnešního hlediska téměř nepochopitelných momentů naší rodiny, ale je především snahou nás, autorů, využít příběhu našich příbuzných k tomu, aby i naše kniha byla vsazena do mozaiky všech, které připominají období holocaustu...“
Kniha bude v následujících měsících prezentována v představení Tylda, které spojuje autorské čtení v podání obou autorů a písně zpívané naživo Richardem Pachmanem, který formou literárně-hudebního pásma prezentuje během posledních deset let své historické romány Útes a Notre Dame, scénické oratorium Mistr Jan Hus i stejně jako zatím poslední projekt Samota není osamění spolu s Kamilou Moučkovou.
Křest knihy: 19.5. v 18 hodin, kavárna La Fantasia, Václavské náměstí 56, pasáž Fenix, kmotra: Kamila Moučková (pouze pro média a zvané).
Nejbližší prezentace knihy v komponovaném pořadu Tylda:
3.6. 2014 v 19 hodin – Olomouc – Divadlo na &Santovce,
www.divadlonasantovce.cz
Kniha Tylda je oficiálně podpořená Nadačním fondem obětem holocaustu.
Richard Pachman, v médiích přezdívaný jako „Český Vangelis" je spisovatel a hudebník, který vystupuje ve svých sólových koncertních programech, v programech s hosty, jako jsou moderátoři Kamila Moučková, Karel Voříšek, houslista Jaroslav Svěcený, belgický klavírní mistr Francois Glorieux, zpěvačka a herečka Dita Hořínková a operní zpěvačka a moderátorka Martina Kociánová. Kombinuje ve své tvorbě skladby zpívané, orchestrální, muzikálové i skladby s historickým nádechem a skladby středověké. Od roku 1993 vydal 30 CD a 4 DVD, koncertoval v USA, v Izraeli, v Rakousku, Německu, Holandsku, Lucembursku, Rusku, Francii a Belgii. V Praze jsou známé jeho koncerty na Křižíkově fontáně na Výstavišti. Jeho adventní koncerty mají v mnoha městech dlouholetou tradici. Je autorem několika muzikálů, jeho scénické oratorium Mistr Jan Hus bylo oceněno v roce 2006 cenou Nadace Vize 97 Dagmar a Václava Havlových, album MISSA bylo oceněno jako nejvýznačnější počin roku 2009 na poli současné vážné hudby. Pravidelně vystavuje své olejomalby v galeriích v ČR, na Slovensku Belgii a Holandsku.
Je autorem autobiografických knih JAK CHUTNÁ BOLEST, JAK CHUTNÁ ŽIVOT a historicko-romanticko-filosofického románu ÚTES, jeho pokračování NOTRE DAME a knihy o stalkingu s autobiografickými prvky KDOKOLIV.
Svou poslední, šestou knihu TYLDA, román z 2. světové války založený na skutečném příběhu, napsal společně se svým otcem Františkem Pachmanem, se kterým spolupracoval i na předcházejících knihách.