Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 25.5.2024, svátek má Viola 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


A zase ty toulky..

09.06.2014   Veronika Švarcová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

A zase ty toulky..

Courání, nebo-li chození, poskakování, prolézání či snad toulání? Omluvte ten teatrální úvod, ale Toulky českou minulostí za celou svou existenční historii zmapovaly snad kde jaký ten kout české i světové historie. 
Na studiích použít jako zdroj tuto knižní serii se rovnalo sebevraždě. Příliš populárně podaná historie a popravdě s trouchou té nepřesnosti, patřila téměř do vysokoškolské klatby. Jenže zakázané rádo chutná a popravdě, jen málo populárně naučných publikací je překonalo. Prostě jsou do dnešních dní jedinečné. 

Tento cyklus historických publikací vznikl naprosto nenápadně. Petr Hořejš chtěl původně pouze vydávat historické noviny, avšak v 70. letech mu to umožněno nebylo. Ale nepřízeň doby ho nezastavila a s pomocí několika vstřícných přátel a známých se nakonec projekt svým způsobem realizoval, dokud si nenašel podobu, v jaké ho známe dnes.

Hořejš pracoval jako čerpač a pomocný dělník ve firmě Vodní zdroje a podstatná část Toulek vznikla v maringotce na různých místech. Několik let pak psal v maringotce před chemickou továrnou v Kralupech nad Vltavou. Ve Vodních zdrojích pracovali i historici Jan Křen, Václav Kural a Karel Bartošek. Ještě v roce 1995 plánoval, že celý cyklus bude mít pouze 7 dílů, z nichž poslední by se věnoval období 1848-1918.

Nakonec toho bylo podstatně víc.Tento pozoruhodný pokus o moderní, dokumentárně bohatý a čtenářsky přitažlivý výklad zásadních událostí českých dějin totiž překonal všechna očekávání. Když přišel navíc redaktor brněnského studia Českého rozhlasu Josef Veselý s nápadem vytvořit její rozhlasovou podobu, jistě netušil, že se seriál – dnes čítající více než 950 dílů – stane jedním z nejúspěšnějších rozhlasových pořadů.

Roku 2012 brněnské studio vydalo tuto nenápadnou zprávu:

"V brněnském studiu Českého rozhlasu právě vzniká jubilejní 900. vydání jednoho z nejoblíbenějších rozhlasových pořadů Toulky českou minulostí.

Na natáčení se v pátek dopoledne před Studiem 7 sešla už sehraná sestava tvůrců: autor Josef Veselý, režisér Jaromír Ostrý, herečka Ivana Valešová a její herečtí kolegové Vladimír Krátký s Igorem Dostálkem. ".(obr.1) 

Audio zpracování je mladšího data. V devadesátých letech se začala knižní podoba postupně dostávat do té "poslouchatelné".
I přesto, že je dnes takto "převedeno" přes 900 dílů a jejich výčet zřejmě nekončí, rozhodně nezklame. Autoři neexperimentují a zaběhnuté zpracování mluveného slova zůstává i v tomto novém audio provedení stejné. Ženské i mužské hlasy se prolínají v závislosti na ději. Zároveň posluchače provádí i jeden ústřední hlas-vypravěče. Nutno prozradit, že momentální poslední díl Toulek velmi často opouští známé osobnosti a věnuje se i těm méně známým, které i tak hýbaly dějinami, i když v menším měřítku než panovníci, generálové a státníci.
Rozhodně jsou Toulky českou minulostí stále velmi příjemné. Těžko je sice budete poslouchat např. při řízení auta. Co si budeme namlouvat, ač populárně sešitá historie, soustředit se je zapotřebí. Přesto ať už jako kulisa nebo materiál pro vyučování dějin jsou stále tou pověstnou jedničkou!

O AUTOROVI / Petr Hořejš (Petr Hora)

Petr Hořejš (* 7. září 1938, Bratislava) je český publicista, scenárista, spisovatel, mj. autor zatím jedenácti dílů historického cyklu (od roku 1979) Toulky českou minulostí.

Vystudoval FF UK v Praze, katedru novinářství, absolvoval v roce 1961 v ročníku s Vladimírem Jiránkem, Přemkem Podlahou a Jiřím Hanákem. Do roku 1970 se živil jako redaktor a nakladatelský pracovník, poté – v politické nemilosti – psal pod pseudonymy (Petr Hora, Péťa Vařič a Péťa Rodič) novinářské sloupky a zároveň pracoval jako čerpač a měřič Vodních zdrojů. V letech 1990–1991 byl ředitelem nakladatelství Albatros, 1991–1994 redaktorem Mladého světa, nyní svobodné povolání. Je spoluzakladatelem nadace Pangea.



 
Toulky českou minulostí 901-950 (audiokniha)
www.audioteka.cz






 




Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.832 s