Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Jubilejní 30. ročník Skupovy Plzně – 15.-19.6.2014

14.06.2014   Stanislav Polauf   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jubilejní 30. ročník Skupovy Plzně – 15.-19.6.2014Skupova Plzeň je nejstarší festival profesionálních divadel v České republice. V průběhu let se stal jedním z nejrespektovanějších festivalů profesionálních loutkářů.

Bienále českého profesionálního a loutkového divadla přinese letos celkem 13 soutěžních představení, která představují to nejlepší, co se v uplynulých dvou letech na českých jevištích urodilo.

Výbornou příležitost srovnání české a zahraniční produkce přinášejí mimosoutěžní inscenace zahraničních divadel, letos například z Velké Británie, Slovinska,  či Portugalska
 „Jako obvykle nabídka ze strany souborů dvojnásobně přesáhla naše časové a prostorové možnosti. I tak je letošní program určitě nejbohatší a nejpestřejší ze všech dosavadních Skupových Plzní, jak se ostatně na jubilejní ročník sluší. V průběhu přehlídky se představí celkem 26 souborů, skupin a jednotlivců (s 28 inscenacemi – ve 46 představeních), z toho 7 zahraničních. 13 soutěžních českých představení bude hodnotit odborná porota v čele s dr. Markem Waszkielem z Polska,“lříká dramaturg festivalu Mgr. Pavel Vašíček.
Centrem 30. Skupovy Plzně bude pořádající Divadlo ALFA, s festivalovými inscenacemi se ale potkáte i na řadě dalších míst, například na nádvoří Plzeňského Prazdroje, v Papírně, na nádvoří Muzea loutek, v KD Peklo, na nádraží Jižní předměstí nebo přímo v ulicích Plzně – U Branky či v Proluce.
Každý den bude ukončen koncertem ve stanu na dvoře pořádajícího divadla Alfa, kde se postupně vystřídají skupiny Sebevrány, Burlesque a Mediterán, ve dvoře Papírny pak zahraje Trombenik.
 
Vrcholem off programu bude 5 představení Obludária Divadla bratří Formanů (viz foto).
 
„K  festivalu se vážou i výstavy – letos jsme pochopitelně nemohli opomenout historii – proto výstava 30 Skupových Plzní v Mazhausu radnice, která mapuje linie jednotlivých ročníků, dokumentuje dění na jevišti a festivalový život. Velmi zajímavá je i výstava fotografií loutek PAMĚŤ LOUTKY , kterou pořádá Plzeňský kraj s Muzeem loutek na prostranství před
Studijní a vědeckou knihovnou,“  upozorňuje ředitel festivalu Skupova Plzeň a divadla Alfa Mgr. Tomáš Froyda.
 
Podrobný program 30. ročníku Skupovy Plzně najdou zájemci na http://www.divadloalfa.cz/skupova-plzen/index.php/program.
Jak na tiskové konferenci připomněl dramaturg festivalu Mgr. Pavel Vašíček: „Vybrat si může každý, ale ne každé představení je pro každého.“ Vstupenky je možné zakoupit v síti Plzeňská vstupenka www.plzenskavstupenka.cz.
 
Z historie festivalu:
První ročník se uskutečnil v r. 1967 jako slavnostní jubilejní akce k 75. Výročí narození a 10. Výročí úmrtí „otce“ Spajbla a Hurvínka Josefa Skuzpy. V následujících dvou letech festival hledfal svoji tvář a až v roce 1970 se stal bilanční „soutěžní přehlídkou českých profesionáoních loputkových divadel“, završenou udělením cen.
Do r. 1978 sen Skupova Plzeň konala každoročně, poté se změnila na bienále. Od roku 1992 se festival otevřel všem profesionálním loutkařům bez rozdlu, tredy i agenturním a soukromým skupinám, sólistům apod.
V roce 2010 se podtitul festivalu rozšířil o slůvko šbquo;alternativní‘. „Chtěli jsme umožnit přijetí do festivalového programu i takovým inscenacím, jež s loutkami (hmotou) pracují sporadicky, ale lze je vztáhnout pod výše uvedené slůvko. Dramaturgické zaměření několika posledních ročníků na vyšší věkové stupně, mládež a dospělé zůstává nezměněno,“ říká dramaturg Mgr. Pavel Vašíček.
 
Od samého počátku je festival Skupova Plzeň spojen s Divadlem ALFA, které je jedním z nejúspěšnějších reprezentantů českého loutkářství ve světě (například inscenaci Tři mušketýři, která je dosud v repertoáru divadla, zhlédli diváci ve více než 20 zemích a získala 27 domácích i zahraničních ocenění).
 **************************************************************
Skupova Plzeň – soutěžní bienále českého profesionálního loutkového a
alternativního divadla
15. – 19. 6. 2014, Plzeň

OTESÁNEK divadla Alfa Plzeň je klasickou pohádkou nahlíženou osobitou optikou Vítka Peřiny
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.022 s