Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 25.5.2024, svátek má Viola 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Smrt mladého kralevice - střípky z historie

12.06.2014   Veronika Švarcová   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Smrt mladého kralevice - střípky z historieZemřel neskutečně rychle zrovna v době, kdy se blíží jeho sňatek s francouzskou princeznou Magdalenou a kdy v něj Češi kladou velké naděje.
Ladislav Pohrobek se do té doby těšil pevnému zdraví. Krásný a mladý princ byl jedním z nejžádanějších kraleviců tehdejší doby.
Co se stalo? Byl to snad opravdu mor? V Praze tou dobou ale neřádí ani mor ani jiná smrtelná choroba. Přezdívka Pohrobek, mladému princi snad předurčila rychlý, ale velmi krátký život. Přišel na svět 118 dní po smrti svého otce Albrechta II. Pro jeho hladkou a bezvousou tvář mu lidé říkají také král Holec.

Prostředí vídeňských dvorních intrik ale rozhodně není nejlepší místo k výchově dítěte. Proto se z mladého krále stává na jedné straně vzorný katolík a na straně druhé princátko, které chodí oblékáno podle poslední  módy.
"Když přijel do Prahy, byl oděn do bílého kabátce a hnědé sukně, vše z flanderských látek," vzpomínali pamětníci. Když konečně dospěje, začne navštěvovat nevěstince. Do záležitostí lásky ho ovšem zaučují také vznešené paní.

Příjezd do Čech a pražskou korunovaci teprve třináctiletého Ladislava si v roce 1453 vymohl Jiří z Poděbrad. Doufal, že tak utichnou třenice o trůn. Protože je král ještě nezletilý, pokračuje Jiří z Poděbrad ve své roli zemského správce. A vede si velmi dobře. Jen díky jemu se traduje, že "za krále Holce byla za groš ovce".   Navíc jsou si s mladičkým králem velmi blízcí a dokonce se oslovují "otče" a "synu". 
Už ve svých sedmnácti letech má mladý král nejvyšší čas na ženění. A vzhledem k tomu, že je dědicem tří korun, je tou dobou nejvyhledávanějším ženichem v Evropě. Naštěstí pro Francouze má jejich král Karel VII. hezkou dceru Magdalenu. Na jaře roku 1457 už je jasné, že tenhle sňatek má budoucnost. (obr.1 - svatební dvojportret Ladislava a Magdaleny).



 
Zatímco je posel Zdeněk Konopišťský na cestě za nevěstou, Ladislav Pohrobek křtí na Hradě jeho právě narozeného syna. Cestou domů do Králova dvora na Starém Městě pražském ho rozbolí hlava a nakonec dostane horečku, která se v noci stupňuje. Brzy ráno si pošle pro lékaře. Ti usoudili, že jde jen o lehké nachlazení.
Král jim však zatajil, nejspíš ze studu, že se mu v tříslech vytvořily dvě velké boule. Ještě ten den tedy vyjde ze svých komnat, ale dvořané si všimnou jeho
nezvyklé tesknoty, patrné jak na tváři, tak v řeči. V sedm hodin večer král odchází do své komnaty a nechá si přinést ředkvičky a pivo (tehdy zaručený lék proti moru). V noci ho ale přepadnou prudké křeče v břiše. Ráno k sobě opět zavolá lékaře, kteří ale ani tentokrát nic špatného neobjevili. 
Na diagnóze se sice neshodli, ale oba souhlasili s tím, že nic nezkazí s klasickými léky na otravu - projímadlem, pocením a pouštěním žilou. Jenže ať dělali, co dělali, nic nepomáhalo. Ve středu 23. listopadu léta Páně 1457 okolo čtvrté hodiny odpoledne král Ladislav Pohrobek umírá. Náhlá smrt mladičkého krále všechny šokuje. Nikdo nemůže uvěřit, že ten "mládenec krásný a slavného rodu v sedmnáctém létě věku" zemřel. Následující den je v katedrále sv. Víta vystaveno královo mrtvé tělo. Co se stalo?

Nikdo, kdo tělo mladého nebožtíka viděl, si nemohl nevšimnout tmavých skvrn i jeho nafouklého břicha. A i když lékaři určili za příčinu smrti mor, slova otrava a jed se šířila mezi lidmi. K vyřešení záhady přispěl až profesor MUDr.Emanuel Vlček, který protáhnul staletí staré kosti počítačovým tomografem a zjistil, že krále nezabil Jiří z Poděbrad (ani jeho manželka), ale zhoubná krevní choroba typu leukémie.
Navíc byla v Čechách během celého roku pozorována kometa, která byla podle pověr nositel špatných zpráv - říkalo se, že "bude hlad nebo mor anebo krve prolití veliké anebo že umře některý mocný král neb pán". I sám Ladislav ten poslední večer před svou smrtí jednu viděl.
Unavený ležel ve své posteli a pozoroval, jak kometa proletěla zčernalou oblohou. Nejspíš to bylo právě v tu chvíli, kdy si uvědomil, že umírá. 




Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0237 s