tuto podívanou přivezlo jihlavské divadlo T.E.J.P. Jedinečný výlet do historie pod názvem
Stroj času po dva večery pro všechny zajistila šermířsko-kaskadérská společnost
Maledictus – špička ve svém oboru. Do Plzně zavítal i
dobrý voják &Svejk, ulicemi se procházely obří
loutky hudebníků a zvířat, v proluce bojovali malí i velcí
v dobových hrách, v sobotu se tisícovka dětí vydala na
pohádkovou cestu, shlédnout jsme mohli i poutavé představení plzeňského znaku či vystoupení zahraničních folklorních souborů.
Sobota veče
r patřila strašidlům a pohádkovým bytostem a jejich společnému vejšlapu. 3200 lidí se podílelo na utvoření světelného draka. Večer zakončil krásný, barevný ohňostroj, umocněný hudbou.
Neděle přinesla tradiční přehlídku divadelních, hudebních a šermířských skupin. S velkým zájmem se setkala historická vozidla Veteran car clubu, která mohli všichni obdivovat po celý den. Houf nadšenců doprovázel na každém kroku i parní vozidlo Baffrey z roku 1886, které kroužilo po náměstí Republiky. Historický víkend symbolicky zakončila hymna plzeňských strašidel Hodina duchů. Společně si jí zazpíval její autor Petr Merxbauer se všemi soubory a skupinami, které v neděli vystupovaly.
Evropský den sousedů
„Pojďte se seznámit se svými sousedy, uspořádat společné grilování či piknik,“ vyzvali organizátoři Evropského dne sousedů Plzeňany. Ti jejich volání 31. května naplnili mírou nečekanou. Zatímco v zahraničí se jedná o tradici fungující od roku 1999, v Plzni se letos konal „den sousedů“ poprvé, a to pod hlavičkou projektu Evropského hlavního města kultury. Aktivně se na něm podílelo kolem padesátky pořadatelů z dvaceti plzeňských organizací, na sousedských večeřích si pochutnalo odhadem 1500 strávníků, kteří kromě vlastních zásob spořádali také symbolických 2015 piv, věnovaných díky spolupráci s Plzeňským Prazdrojem a k jídlu spořádali několik přepravek křimického zelí.
Velký zájem lidí překvapil i samotné organizátory: „Skutečně nás po
těšilo tak silné zapojení veřejnosti do akce, kterou jsme chtěli podpořit vlastní aktivitu místních sdružení i jednotlivců. Cítíme, že se nám podařilo přinést změnu a inspiraci pro oživení venkovního prostoru,
kde kdokoliv mohl udělat svou malou kulturní slavnost,“ přibližuje programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko.
Celodenní akce zahrnovala
komentované procházky po různých čtvrtích,
komunitní slavnosti a setkání v městských částech i
neformální sousedské večeře. Odpolední program probíhal na patnácti místech; na nejnavštěvovanějších se během dne zastavilo několik stovek lidí.
Nejzajímavějším rysem celého dne byla pestrost jednotlivých akcí. Probíhaly
komorní večeře i velkolepé hody, lidé grilovali na ulicích nebo ve dvorech domů, zahlédnout jste mohli i kostýmované účastníky středověké hostiny v centru města.
Letní program Měšťanské besedy
Zatímco jiná města o prázdninových a dovolenkových měsících jsou s kulturou
na štíru v Plzni zve Měšťanská beseda na svoji zahradu, kde večery pod širým nebem mají již pětiletou tradici a vyznačují se zájmem diváků i jedinečnou atmosférou. Až do srpna se tu uskuteční 16 velkých akcí, z toto 8 divadelních představení a 8 koncertů. Na zdejším pódiu vystoupí hvězdy jako jsou Lucie Bílá, Oldřich Kaiser, Jiří Lábus, Ondřej Vetchý, Simona Stašová, Oldřich Vízner, Nina Divíšková a další, zahrají kapely různých žánrů – od Nezmarů, skupiny Hibaj přes Pilsner jazz band až po letní taneční večery oblíbeného dua Evergreen Klasik. Na své si na zahradě přijdou i děti, které si za svou pohádku mohou zajít každou neděli. Speciální hudební akcí pak budou tři koncerty britských studentských orchestrů z Leicesteru, Manchestru a Southamptonu, které zahrají skladby Dvořáka, Smetany, Wagnera, Rossiniho či Bizeta plus slavné muzikálové melodie.
To je jen
malý výčet toho, čím v současnosti žije Evropské hlavní město kultury Plzeň.
Foto: metalfestopenair.cz, slever.cz, novinky.cz, protisedi.cz, straslivapodivaná.cz, plzen.cz, regionplzen.cz
Publikum plzeňského Lochotínského amfiteátru