Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


GEPARD – TV tip – filmová perla Luchina Viscontiho

20.06.2014   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

GEPARD – TV tip – filmová perla Luchina Viscontiho Velkou cenou na festivalu v Cannes doplněnou cenou za režii pro Luchino Viscontiho a cenou za herecký výkon Burtu Lancasterovi se může pyšnit film GEPARD natočený v roce 1963. Monumentální historická freska nás přenese do šedesátých let devatenáctého století na horkou půdu Sicílie, kde se právě „píší dějiny.“

 
    Hned v úvodu poznáte hlavní postavu filmu – hlavu velké šlechtické rodiny dona Fabrizia a to v okamžiku, kdy se účastní mše v místním kostele. Najednou sem pronikne podivný zvuk – jednotka Garibaldiho „červených košil“ se právě vylodila na Sicílii a vtrhla do města.
 


   
  Historické pozadí povstání proti nenáviděným Bourbonům vedoucí k sjednocení italských států však tvoří pouze pozadí filmového příběhu. Na prvním místě je dopad těchto událostí do šlechtické rodiny, což se zrcadlí v průběhu následných let. Jejím hlavním představitelem je stárnoucí kníže don Fabricio de Salina, astronom a ctitel starých pořádků, mající ve znaku tančícího geparda. Kníže cítí konec svého života i své doby, doby majetné aristokracie, kterou vytlačuje a posléze pohltí prudký nástup buržoazie, představované často obhroublými a neotesanými zbohatlíky. Když se na její stranu postaví i jeho bratranec Tancredi (Alain Delon) svolí don Fabrizio, jako poslední pokus vyrovnat se s novou dobou, k jeho sňatku s dcerou místního starosty (Claudia Cardinale).
 
 
       Příběh Geparda vznikl podle stejnojmenné knihy skutečného šlechtice Giuseppa Tomasa di Lampedusi, známé i z českých překladů. Sám Visconti, potomek slavného šlechtického rodu, prostředí a atmosféru starobylých paláců s interiéry plnými krásných obrazů a dobových předmětů dokonale znal. Proto je jeho obraz dokonale věrný v každém detailu, takže výtvarné pojetí Geparda (kamera Giuseppe Rotunno) působí, jakoby vypadlo ze starého obrazu.

 
     V tomto rámci se odehrává zápas knížete s požadavky nové doby, který přerůstá do reflexe nad životem, míjením epoch, odchodu starého světa včetně jeho myšlení, morálky a tradic a jeho nahrazení rodícím se novým světem, plným ještě nedořešených otázek. Postava knížete Fabrizia patří k velkým postavám světového filmu. Paradoxní je, že ji dokonale a s plným pochopením zahrál hrdina westernů Burt Lancaster. Také Alain Delon ve filmu dokázal, že patří k velkým hercům. Ženský půvab do filmu vnesla krásná Claudia Cardinalová, v hudebním doprovodu poznáte rukopis Nino Rota.
Foto: braunschwig.de, virtual-history.com, teraz.sk, anuradhawarrier.blogspot.cz 
*********************************
GEPARD (Il Gattopardo)
Itálie, Francie 1963,
Režie Luchino Visconti.
Uvádí ČT art ve čtvrtek 26. června
od 20,20 hodin
 
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0234 s