6 týdnů baroka v Plzeňském kraji – dosud neobjevený skrytý poklad
03.07.2014
Stanislav Polauf
Společnost
Západní Čechy mohou nabídnout bezpočet krás. Jednou z jejich mnoha přitažlivých tváří je západočeské baroko. V jednom průvodců se dočtete: Jeďte se podívat na Plzeňsko – a utonete v baroku. České baroko je fenomén oceňovaný odborníky i kulturní veřejností v celé Evropě. A jedním z jeho významných ohnisek jsou právě západní Čechy. Sem přicházeli na konci třicetileté války umělci z celého světa, aby se podíleli na obnově válkou zpustošené krajiny a dali jí nový stavitelský a umělecký styl. Vedle kostelů, zámku a zámečků se baroko doslova vsáklo do krajiny a do duší jejích obyvatel. Proto najdete ještě dnes tolik křížků, kapliček, křížových cest, místních poutních kaplí, mlýnů či usedlostí.
Příležitostí k tomu, jak cílevědomě a systematicky představit ty největší skvosty veřejnosti umožňuje nyní projekt
Plzeň – Evropské hlavní město kultury. Toto jedinečné kulturní dědictví, které formovali umělci zvučných jmen jako třeba otec Kryštof a syn Kilián Ignác Dientzenhoferovi či náš nejoriginálnější barokní architekt Jan Blažej Santini, bude představeno ve formě letního festivalu nazvaného
6 týdnů baroka. Z toho šest týdnů, jako „ochutnávku“ představí EHMK v letošním létě a v následním roce přibudou ještě další tři.
V letošním roce festival představí postupně
od 3. července do 24. srpna přes šedesát nejdůležitějších památek a míst v šesti lokalitách a stane se tak nejrozsáhlejším festivalem barokní kultury u nás.
„Vůbec poprvé v takové šíři a podobným zážitkovým způsobem představíme široké veřejnosti památkové skvosty z tohoto období, které jsou jedním z největších bohatství Plzeňského kraje,“ říká autorka celkového konceptu festivalu Kateřina Melenová ze společnosti Plzeň 2015 o.p.s. A dodává:
„ Tento dosud neobjevený poklad je složité ukázat v celé souvislosti. “ Proto letošní festival je možno brát jako „ochutnávku“ toho nejlepšího, co západní Čechy mohou nabídnout.
První příležitost k „ochutnání“ baroka dostanou návštěvníci již ve čtvrtek 3. července na zámku v Nebílovech (viz foto), kde bude komponovaný večer barokních zábav doplněný symfonickým koncertem a vše bude zvršeno originálním ohňostrojem.
V tomto týdnu se zájemci mohou ještě podívat například do kostela sv. Jana Nepomuckého v
Nepomuku, do barokní krajiny s tzv. venkovským barokem v okolí
Spáleného Poříčí s barokním špejcharem či ke kapli sv.Vojtěcha (se zázračnou studánkou) ve
Vrčeni, kde budete svědky bohoslužby a barokní pouti. Všude bude pestrý kulturní program a, jak připomíná Kateřina Melenová
„nebude chybět ani znamenitá kuchyně.“
V dalších týdnech se od 10. července mohou návštěvníci podívat do
klatovské oblasti, kde jistě poutají jezuitské katakomby či hrad Klenová. Poté bude týden vyhrazen
Plánsku a Tachovsku, poté
Stříbru a Konstantinovým Lázním (o Konstantinolázeňsku jsme v Rozhledně webmagazinu psali – viz
http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=14063).
Od 14. srpna se program festivalu přesune do oblasti
Plasy – Kralovice – Radnice (cisterciácký klášter v Plasích a jeho Santiniho výzdova viz foto) a poslední týden proběhne na
Manětínsku. Podrobný program najdou zájemci na
www.plzen2015.cz/baroko.
Dejme ještě jednou slovo turistickému průvodci:
„užasnete nad smělostí a genialitou Jana Blažeje Santiniho, stavitele nad druhé. Ohromující klášter v Kladrubech, nádherný cisterciácký konvent v Plasích, bělostný zámek v Manětíne – to všechno jsou barokní perly rozmařile rozhozené do Plzeňské pahorkatiny. A nemusí to být jen Santiniho stavby – barokní stopy tu objevíte na každém kroku a vždycky je to do kamene, štuku, plátna nebo notového papíru vykřičený cit a láska, rozmáchlé gesto vášnivé pokory.“
V rámci festivalu toto vše ožije koncerty mnoha známých interpretů, barokním divadlem, tanečními vystoupeními, ohňostroji i chutěmi.
Přijměte pozvání.
Foto: plzen2015.cz, npn.cz, vylety.cz, archiweb.cz