Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Příšery a sympaťáci

14.07.2014   Ivo Fencl   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Příšery a sympaťáciRenomovaní kritici Alena Prokopová a František Fuka prominou, ale herce (herečky nechme pro jednou stranou) dělím na příšery a na sympaťáky.
Ne, vědecké to není, ale je to pravda. Je to pravdě blízko. Někdo vás zaujme prostě jen tím, že se takříkajíc narodil na šťastné planetě a je sympatický (Brad Pitt), zatímco jiný zaujme co monstrum: Godzilla, Donald Sutherland anebo King Kong. Ještě štěstí, že máme i výjimky. Tak třeba Otto &Simánek býval a snad i zůstává u batolat v kolonce sympaťák, ale mezi dospělými se vyskytnou občas i podezíraví rodiče řešící, zda pan Tau náhodou (TAKY) není MONSTRUM. Něco podobného ostatně zažíval i strýček Jedlička. Ani on však ryzím monstrem, řekl bych, nebyl. Ale znáte snad někoho, kdo by neměl rád Roberta De Niro? A vidíte, přesto „začínal“ jako psychopatický Taxíkář.

Zrovna jako jeho má, myslím, většina žen ráda Christophera Walkena, ale signalizují tím jinou odrůdu lásky nežli tu k Nirovi, zato Walken je (a to vím) typické monstrum. Nepochybně. S tím si začal už ve filmu podle Stephena Kinga Mrtvá zóna a monstrem podle mě zůstává i ve známém videoklipu, kde létá: http://www.youtube.com/watch?v=wCDIYvFmgW8. Líbí se vám Walken? Já bych se ho bál! Když si třeba vybavím, jak onehdy vyprázdnil zásobník do Dennise Hoppera: http://www.youtube.com/watch?v=jVoLDUeCY1g.

A Dennis Hopper sám? Pro ženy včetně Jodie Foster (http://www.youtube.com/watch?v=6AXStEpoydw) to bezesporu býval „nevymazlený“ sympaťák, nicméně každý, kdo někdy viděl Nebezpečnou rychlost (a třeba již vraždu hned na začátku), ten samozřejmě váhá.
Podobnou kostru pod vrstvou pokožky a charismatu jako Christopher Walken nosí ovšem i herec Richard Chamberlain, nicméně napadlo by kteroukoli z vás, divaček, řadit jej spolu s Walkenem mezi monstra? Jistě ne. Dokonce i mně je totiž Chamberlain sympatický a navíc je lepším hercem než Walken. Vlastně představoval i prvního agenta Jasona Bourna - a možná nejlépe.
Mezi sympaťáky řadíme rovněž Al Pacina, kterému lze obvykle odpustit i četné vraždy, a samo sebou Belmonda, jehož ve skutečnosti citlivá duše schopná ronit slzy zůstala jako kouzlem ve filmech skoro neviditelná. Pokud někdo Belmonda nesnáší, nebude s ním podle mého názoru vše v pořádku, zatímco takový Anthony Perkins ze sebe udělal naprosto typické monstrum a série filmů Psycho dodnes magnetizuje i proto, že je očividné, jak herec představující Normana Batese není nejspíš ani v reálu docela normální.
Je ale (dalším) monstrem i Anthony Hopkins? Já bych řekl, že ano. Série o Hannibalu Kanibalovi ho kdysi „udělala“ a těžko se dá zapomenout i tváří v tvář jeho sympaťákům (hrál třeba autora Narnie C. S. Lewise). Vzpomínám si ovšem, že sir Anthony představoval ještě před Lecterem ve filmu Bounty kapitána Bligha, soupeřícího tam s mladým námořním důstojníkem Christianem Fletcherem, zosobněným mladým Melem Gibsonem, letošním hostem Karlovarského festivalu, a tato postava kapitána, který měl historickou předlohu, mi připadá sympatická tím spíš, že já osobně ji chápu jako homosexuála, který byl do „svého“ vzbouřence Fletchera zoufale zamilovaný.

Z českých herců je podle mě typickým sympaťákem Ladislav Mrkvička, ale právě to stvořilo paradox seriálu Třicet případů majora Zemana. Jaký? Jak si vzpomenete, Mrkvička v rámci své role v osmašedesátém zklamal a musel být jako politicky nespolehlivý zrádce věci socialismu nahrazen na služebně po Zemanově/Brabcově boku Emilem Horváthem mladším... Ale ještě k monstrům. Je charakteristické, že ta, která jsou zároveň upíry, bývají obvykle představována charismatickými sympaťáky jako jsou Christopher Lee, Gary Oldman, Frank Langella a především legendární Béla Lugosi. Skutečný sympaťák vám ovšem nemrtvého nezahraje, a to podle mě ani ve Stmívání, a takovými herci byli a jsou Steve McQueen, James Stewart, Robert Mitchum, Spencer Tracy, Harrison Ford anebo Clint Eastwood.

Skončeme vzpomínkou na Lexe Barkera a Pierra Brice. Byli totiž nejen sympaťáky, oni byli navíc i vzájemně se nabíjejícími sympaťáky. Jako už Laurel a Hardy. Jako pak i Bud Spencer a Terence Hill. A monstra? Které jsem nechal na konec? Snad Klause Kinského? Ne. Roberta Englunda alias Noční můru z Elm Street, a když se nedávno pokusili o remake prvé části této hororové série, selhal. Monstrózní „Freddy“ totiž byl a bude vždy jedině jeden:
http://www.youtube.com/watch?v=UURG785oZFE


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Ivo Fencl - 14.7.2014 - 10:57

oprava
neboť také Walken


Od: anonym - 15.7.2014 - 15:36

a opomněl jsem
Opomněl jsem jednoho herce, který stojí tak nějak úplně mimo, i když si jen těžko představit, že by kdy hrál negativního hrdinu-zlouna. A to je Peter "Columbo" Falk.


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1305 s