Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


HARLEY DAVIDSON A MARLBORO MAN – zbývá jen útěk.

11.07.2014   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

HARLEY DAVIDSON A MARLBORO MAN – zbývá jen útěk.Když se sejdou dva drsňáci, pro něž je rvačka součástí jejich tuláckého života, pak věřte, že se vždy a v každé situaci něco semele. Vždycky to bude pro někoho nepříjemné. A že si oba dva zadělají na pár pěkných průšvihů, v nichž nepůjde jen o maličkosti, jako třeba nějaký ten vyražený zub, ale vskutku i o život, to vám musí být také jasné.

Možná si ještě vzpomenete na legendární a kultovní snímek BEZSTAROSTNÁ JÍZDA Denise Hoppera, v němž se dva mladí hippies (Peter Fonda a Denis Hopper), pyšní na svoji svobodu a bezstarostnost, vydají na silných motorkách  z Los Angeles do New Orleansu a cestou narazí na zkostnatělé páprdy amerického maloměsta, pro něž jsou trnem v oku jejich „spořádaného“ života. Hrdinové filmu HARLEY DAVIDSON A MARLBORO MAN je na první pohled připomenou, ale opravdu jen na první pohled. Zatímco v prvním případě šlo dvěma mladíkům v kožených bundách o vzpouru proti zkostnatělé civilizaci, nyní jde spíše o dva flákače, kterým život na okraji společnosti vyhovuje. A protože mají tvrdé pěsti a ostré lokty umějí se v něm pohybovat.

Podobnost obou filmů je ještě v tom, že oba titulní hrdinové jsou motocykloví fanoušci, kteří si život bez sedla Harleye nedovedou představit. Však také jeden z nich se představuje přezdívkou Harley Davidson a jako rváče ho poznáme již v úvodu při první „akci“ když hravě odzbrojí dva maníky, kteří právě přepadli čerpadlo. V hospodě v Las Vegas poznává jistého Roberta Andersona, bývalého jezdce rodea, který si říká podle vzhledu, jímž připomíná reklamu na známé cigarety, Marlboro Man. Ten svoji rvavou náturu zase představí v okamžiku, když skolí mohutného Indiána, který mu po prohře v kulečníku odmítne platit.

Prostě dvojka k pohledání. Ale jen s rvačkami a násilnostmi, byť často dobře míněnými, by film nevystačil. A tak scénárista Don Michael Paul přimíchá až neuvěřitelně pohádkový motiv o tom, jak tvrdí hoši dobru pomohou. Když zjistí, že černošský majitel jejich oblíbeného podniku musí zaplatit dva a půl milionu dolarů, jinak ho bohatý bankéř Chance Wilder o klub připraví, dostanou nápad. I když Harley se dušuje, že nikdy v životě nekradl, spolu s přítelem se rozhodnou majiteli pomoci tím, že společně vyloupí banku.

A tím to začne. Tedy, rozumějte, tím začne to, čím se film proslavil – střílečky, výbuchy, útěky před rozzuřenými gangstery na motorkách i třeba v dobytčáku nebo helikoptéře a vůbec vše, co má správný akční film mít a čím rozhodně své letní diváky nudit nebude.  A tady stačí ještě přidat, že už nepůjde jen o peníze, ale že v sejfu byla mimořádně velká zásilka nové drogy s názvem Křišťálový sen. Divíte se rozčilení byznysmena, který na dvojku lupičů pošle všechny své zabijáky?

Možná jsme mohli již dříve zmínit, kdo se vám v titulních roklích představuje. Dvě hollywoodské hvězdy (tehdy v roce 1991) první kategorie (jejich sláva dnes už pomalu utichá) – Mickey Rourke (ten tajemný svůdce z DEVÍTI A PŮL TÝDNE či SMYSLNÉ ORCHIDEJE) jako Harley Davidson a Don Johnson (známý jako sexuálně zdatný podvodníček ve filmu ŽHAVÉ MÍSTO) v roli Marlboro Mana. Nechceme tvrdit, že to jsou zrovna sympaťáci, kteří by vám na první pohled přirostli k srdci  jako třeba Paul Newman a Robert Redford ve filmu BUTCH CASIDY A SUNDANCE KID. Ale svoji porci drsnosti zvládají a dovedou přesvědčit, že i rvačky nejsou imitované. A připomeneme ještě ženský podíl, který ve filmu o chlapech nesmí chybět – je jím policistka Virginie v podání Chelsea Fieldové.

Divák může po porci napětí ocenit zkušenou režii původem australského Simona Wincera (PHAR LAP, ZACHRAŃTE WILLIHO, KROKODÝL DUNDEE V LOS ANGELES), slušnou porci humoru a nadhledu. Na své si určitě přijdou milovníci motocyklů, zvláště těch nejslavnějších. „Harley Davidson je něco víc než jen zvláštní životní pocit,“ říká nadšený Mickey Rourke. „Když člověk cítí mezi nohama sedadlo, je to supersex! Takový Harley mi poskytuje víc než ta nejvášnivější žena. Již sám start je nejčistším orgasmem…“ dodává. Don Johnson ho mírní: „Jízda na takovém stroji je nesmírně vzrušující. Přesto se raději miluji se ženami…“ I hláškami to tu perlí – za všechny opět Mickey Rourke: „Současnost je na hovno… a budoucnost také, a proto nám nezbývá nic jiného než útěk.“
Foto: rollogrady.com, filmweb.pl

************************************************
HARLEY DAVIDSON A MARLBORO MAN
(Harley Davidson and the Marlboro Man)
USA 1991, režie Simon Wincer,
Užijte si ve čtvrtek 17.července od 23,25 hodin  na Nově.
 
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0297 s