Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 20.5.2024, svátek má Zbyšek 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Prach jsi a v prach se obrátíš

16.07.2014   Kateřina Müllerová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Prach jsi a v prach se obrátíšVelmi oblíbené severské detektivky nás nepřestávají překvapovat, na žebříčku oblíbenosti se drží vysoko již poměrně dlouhou dobu, ale i přesto nám mají stále co nabídnout. Chris Tvedt vsadil na kombinaci skutečných událostí se smyšleným příběhem a tím vzniklo velmi zajímavé a originální dílo.

Chris Tvedt se narodil v roce 1954 v Bergenu, kde také vystudoval práva a literární vědu. Pracoval jako advokát, ale po svém knižním debutu s kriminálním románem Nade vši pochybnost (Rimelig tvil) z roku 2005 se stal spisovatelem na plný úvazek. Za román Kruh smrti (česky Nakladatelství JOTA, 2012) získal Tvedt cenu Riverton za rok 2010.

Jakou cenu má lidský život?
Edvard Matre, vrchní komisař KRIPOSu, se svým týmem nedokáže vyřešit případ zastřeleného muže a tak je odvelen do Bergu, kde se staly hned dva závažné zločiny najednou. Jedna žena je brutálně zavražděna a zohyzděna a druhá leží v nemocnici v komatu. Přijde Edvard na to, co oběti spojuje dřív, než bude zabita další oběť? Po psychické stránce Edvardovi moc nepomáhá ani fakt, že je otevřen masový hrob na hřbitově v Riisu a díky tomu se dozvídá, že byl adoptovaný. Proč ale byla jeho biologická matka v hromadném hrobě, který patřil pod psychiatrickou léčebnu Gaustad, kde lobotomie byla na denním pořádku? Co když je vše propletené víc, než si myslí?

"&Sel rychle dolů po schodech a ona už věděla, že to Miguel není. Nestihla přemýšlet nad ničím jiným. Něco základního a instinktivního v ní převzalo velení a vyslalo signály, že je něco špatně, že se musí otočit, utéct, dostat se pryč." -str. 199-

Kniha Prach jsi a v prach se obrátíš patří mezi klasiku severských detektivek - vražda je brutální, prostředí, ve kterém se děj odehrává je drsné a v knize je vše do posledních detailů propracované a popsané. Je zde hned několik dějových linií, které se v konečném důsledku propojí v jednom velkém rozuzlení a že to tedy bude rozuzlení opravdu nečekané a šokující.

Kniha je napsaná opravdu velmi čtivou formou, určitě tomu napomáhají i velmi krátké kapitoly a také chybějící zbytečné popisky, Chris Tvedt vše dokázal popsat do detailů, ale přitom velmi úsporně. Také si skvěle vyhrál s propracovaností postav, kdy každá byla úplně jiná. Edvard je sympatický hlavní hrdina, který klade důraz na pečlivost. Solveig by byla skvělá policistka, ale bohužel jí v tom brání její výchova a Tommy je arogantní muž, který si s sebou nosí důsledky špatné výchovy. Postavy působí různorodě a opravdu velmi reálně.

Knihu určitě moc doporučuji, předchozí knihu tohoto autora jsem bohužel nečetla, ale rozhodně to hodlám napravit, protože Christ Tvedt má opravdu skvělý styl psaní, který v kombinaci se skutečnými fakty vytváří příběh reálný i děsivý zároveň.

Kateřina Müllerová

Prach jsi a v prach se obrátíš
Chris Tvedt
Jota, 2014

 
Zdroj obrázků
http://www.jota.cz/
http://www.tydeniky.cz/
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0653 s