Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 25.5.2024, svátek má Viola 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Jedna dvě, knížka jde. Komu radost udělá?

08.09.2014   Veronika Švarcová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jedna dvě, knížka jde. Komu radost udělá?Tak ... si říkám, zda lze vůbec napsat recenzi na knihu neknihu. Děj to nemá, listy ano. Obrázků jako smetí a kolem plno dětí.
Tak ... trochu jsem se nechala unést rýmováním, to bych neměla. Plýtvám tak časem i řádky, možná vklouznu do pohádky. Kdo ví? Jak jsou na tom dětské knihy?
Tak ... trochu nakoukneme mezi literární novinky pro všechny náctileté.

Operace králíček
Tři vypečení sledi

Sally Gardnerová
Ilustrace: David Roberts
Mladá fronta, 2013,2014
 
Dvě roztomilé knihy, které do dětských tlapek rozhodně patří. Alespoň tam, kde se čte a fandí nějakému tomu napětí.
První příběh v podobě knihy Operace králíček nás zavede do rodiny Daisy a Ronalda Dashwoodových. Nechybí jim zhola nic, jenom to malé dítko, které se jednou objevilo v televizi, nalezenec. Jelikož neměli žádné potomky, jejich volba padla na malého sirotka, Emily.
Co čert nechtěl, vysněná modrooká holčička z mrněte nevyrostla, a tak její obliba v rodině značně poklesla. Když se dozvěděli, že Daisy čeká trojčata, stala se malá dívenka již v pěti letech služkou.
Léta ubíhala a v životě osamocené Emily nastal velký zlom, poznala sousedku slečnu Stringovou. Slečna Stringová byla na Emily moc hodná, rozhodla se jí učit spolu se svým kouzelným mluvícím kocourem &Sídlem.
Jednoho dne se přesto vše změnilo. Emilyn svět se rozšířil za hranice něčeho běžného. Společnost jí dělaly víly, mimořádně napínavé okamžiky a v nemalé míře i zlá čarodejnice. 

Fantazii se meze nekladnou. Alespoň tak se to říkává, když můžeme letět těsně nad mořem, vysoko v oblacích. Slyšet to, co není naších uším slyšitelné. Vidět vše, v co věříme. Dětská fantazie by měla najít v knize pohlazení. Takové jedno velké umazlení malých čtenářů je právě tato knižní mini serie.
Pokračování v podobě Třech vypečených sleďů je toho důkazem. Tam, kde běžně pokračování ztrácí dech, zde se celý jeden velký příběh Emily rozrůstá. Nové okřídlené dobrodružství stvořené pro známé postavičky. 

Drby z dívčích záchodů
Rose Cooperová
Mladá fronta, 2014

Pisatelkou osobních poznámek do deníčku je Sofia Beckerová, která chodí do prvního ročníku Middletonské střední. Rozhodla se psát všechny zaslechnuté drby do školního blogu, ale aby si nejprve utřídila myšlenky, píše si tajný deník do obyčejného sešitu. Seznámí nás se svojí nejlepší kamarádkou Nonou i s bohatou Miou St. Claire, která jí pije krev svým „snobským“ vystupováním i tím, jak pošilhává po nekrásnějším klukovi ze třídy – Andrewovi.

Nakladatelství Mladá fronta do deníkové mánie přispělo vydáním překladu knihy Drby z dívčích záchodů s podtitulem Blogastický román pro všechny holky od americké autorky Rose Cooperové, která žije v slunné Kalifornii a miluje čokoládu. Je matkou tří synů, a možná proto píše a ilustruje knihy pro dívky. Tedy alespoň Drby z dívčích záchodů jim jsou přednostně určeny.

Tak, jeden z mnoha dalších pokusů o naprosto nejautentičtější deníkový román ze všech. Pokud bych měla záruku, že udělením titulu "the best of" skončí vydávání podobných tituů, risknu to.
Mimoňkovská, Poseroutkovská a bůhví jaká mánie už by mohla skončit a chtělo by to začít psát souvislé příběhy, dobrým jazykem, gramaticky správně. Prostě psát a tvořit chytré knihy. Bohužel v mých očích deníkovské pokusy tuto vlastnost nemají. Snad pouze ten "první" z mnoha Poseroutka byl v prvních dílech něčím milým, novým a čitelným. Vše ostatní opravdu patří pouze na zmíněné záchodky. 

 

  Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0277 s