Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.6.2024, svátek má Ivan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Květa Fialová oslaví 85. narozeniny v Divadle Rokoko

29.07.2014   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Květa Fialová oslaví 85. narozeniny v Divadle Rokoko

Květa Fialová oslaví 1. září své 85. narozeniny. Městská divadla pražská jí připravují dárek v podobě obnovené premiéry její benefice Fialové Květy štěstí. Speciálním vydáním této inscenace plné překvapení, hostů a gratulantů Květa Fialová oslaví 5. září od 19 hodin v Divadle Rokoko narozeniny a otevře novou divadelní sezonu 2014/15. Ve foyer Divadla ABC pak návštěvníci uvidí retrospektivní výstavu mapující hereckou dráhu Květy Fialové. 

Květa Fialová

Květa Fialová se narodila 1. září 1929 na Slovensku ve Veľkých Dravcích. Po skončení 2. světové války se jako šestnáctiletá přihlásila k divadlu v Českém Těšíně, kde získala své první jevištní zkušenosti (např. Princezna Pampeliška).
V letech 1946–50 se připojila k prvním absolventům brněnské JAMU. Studiem získané poznatky poté rozvíjela v Opavě, v Českých Budějovicích, v Kolíně a v Martině.
V roce 1958 ji pro divadlo ABC angažoval Jan Werich. Sama o tomto období hovoří jako o zázraku, který se rozplynul ve chvíli, kdy byl Werich nucen divadlo opustit. Divadlo ABC se následně stalo součástí Městských divadel pražských pod vedením Oty Ornesta. Květa Fialová byla tehdy na mateřské dovolené.
V roce 1962 se jí narodila dcera Zuzana a od nové sezony nastoupila už jako herečka Městských divadel pražských. Její první rolí po návratu byla Lékařka ve hře Krásná neznámá v roce 1963. Zde zůstala ve stálém angažmá až do roku 1991 a za tu dobu odehrála desítky různorodých rolí.
Publikum obdivovalo její šarm i jemný smysl pro ironii a parodickou nadsázku především v rolích komediálního a konverzačního charakteru (Vajíčko, Charleyova teta, Don Juan, Tak málo, Postarej se o Amálku, Nezapřeš nikdy ženy své apod.). S Městskými divadly pražskými nepřerušila spolupráci ani po odchodu z angažmá. Přes sto repríz odehrála např. v inscenaci Jezinky bezinky, podobně jako v Haroldovi a Maude. V hlavní roli Návodu na přežití ji obdivoval sám autor hry Mayo Simon. Před pěti lety vzniklo v Divadle Rokoko její benefiční představení Fialové Květy štěstí.
Kromě Městských divadel pražských již několik desítek let jezdí s představeními agentury Harlekýn, kde mnohé z úspěšných inscenací režíroval její manžel Pavel Háša (Ryba ve čtyřech, Víš, že neslyším, když teče voda, Tři na lavičce).
Kultovní rolí se pro Květu Fialovou bezesporu stala optimistická dáma Maude ve hře Harold a Maude, kterou hrála nejen v Městských divadlech pražských, ale také v Mladé Boleslavi a Uherském Hradišti.
Ve filmu se Květa Fialová poprvé objevila už ve 40. letech a od té doby sehrála desítky postav jak ve filmech, tak i v televizních inscenacích a seriálech. Nedávno se objevila po boku Václava Cílka v dokumentárním seriálu ČT s názvem Magické hory. Z filmů jmenujme alespoň Limonádový Joe aneb Koňská opera, Fantom Morrisvillu, Slaměný klobouk, Adéla ještě nevečeřela, Partie krásného dragouna, Ženu ani květinou neuhodíš, Účastníci zájezdu ad.

 

Kapacita vstupenek ve volném prodeji na oslavu narozenin Květy Fialové na 5. září je omezená, zakoupit je můžete na pokladnách divadel ABC a Rokoko nebo online na www.MestskaDivadlaPrazska.cz
 

 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0483 s