Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 25.5.2024, svátek má Viola 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Něco shnilého je v království švédském

04.08.2014   Veronika Švarcová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Něco shnilého je v království švédskémBylo, nebylo. Na počátku plno vět, a ke konci prapodivný pocit z toho všeho. Dvakrát tolik zavrtění hlavou než obvykle. Ještě mnohem více návratů k celému příběhu. Krajina věčně plná trollů, skřítků, stále jenom sněží a žvýká se tabák o sto šest.
&Svédsko. Kdy to není zase až tak důležité, prostě někdy před mnoha lety. Ztráta milovaného dítěte. Trauma matky i čtenáře. Skok o několik, několik desítek, let po proudu času. Opět stejná scéna, jiní lidé. Do celé sněhové koule lidských osudů přibývá "pouze" jedna mladá dívka plná nápadů, fantazie a bez ideálů. Věří a fotí. Bez ní bychom skončili na třicáté straně a ušetřili si čas a ten prapodivný pocit, že zase až tak špatné to nebylo. Stallo aneb jedna, dvě, troll již jde..

Pokud se snažím napsat recenzi, rozhlédnu se po názorech jiných čtenářů. Ráda  je porovnám se svými úvahami. V tomto případě jsem je procházela velmi poctivě a musím říci, že mě zarazil ne jejich názor, ale ten můj. Zřejmě budu totiž velmi zlá.

Nemám dostatečné nadšení pro severské autory. Také se mohu nacházet ve velmi skeptické náladě a kniha je výborná. Nevím. Velká kniha by měla svůj obsah "utáhnout". Jinak je to snůška stránek a blábolů. Ohledně Stalla je to velmi na hraně. Dokonce ani přesně nevím, jak a odkud začít. 

Začnu tedy tím, co dávám většinou až na konec článku, anotací knihy:

"Léto roku 1978. Z chaty v dalarnských lesích ve &Svédsku beze stopy zmizí malý chlapec. Jeho matka tvrdí, že ho unesl obr. Hocha už nikdy nenajdou.

Rok 1987, národní park Sarek v Laponsku. Gunnar Myrén, který se specializuje na fotografování divokých zvířat, zachytí ze svého letadla zvláštní výjev: medvěda uhánějícího přes močály, jemuž sedí na zádech podivné stvoření podobné dítěti, avšak chlupaté a s dlouhým ocasem. Vypadá jako opička, ale opice to není. Není to ani člověk, ani zvíře. Fotograf se domnívá, že zachytil trolla.

Rok 2004. Susso Myrénová vytvoří webovou stránku věnovanou trollům a skřítkům. Snaží se najít důkaz, který by potvrdil jejich existenci. Tuto posedlost zdědila po svém dědovi, známém fotografovi divoké přírody. Jednou Susso zatelefonuje cizí žena a oznámí jí, že před svým domem zpozorovala malé podivné stvoření, které sledovalo ji i jejího čtyřletého vnuka. Susso vezme fotopast a okamžitě se za starou paní rozjede. Začíná děsivá výprava do neznáma…

Stallo je napínavý román na pomezí žánrů. Je to obdivuhodně napsaná kniha o trollech, démonech v nás a o vztazích s našimi dětmi, přírodou a zvířaty."


Zajímavé, že? Jenže ono to prostě nefunguje. Autor nedokáže udržet myšlenku a chybí všemu jakýkoliv cit pro psaní. Chaotické uspořádání děje je únavné. Sice je zde snaha rozdělit příběh na několiv vrstev - časových úseků, které jsou propojeny. Syrové vypravování pomalu hrdinům i čtenářům vyvolává depresi bez toho, aby mělo svůj důvod. Nevím, co je to za nešvar severského psaní, ale je to zřejmě nakažlivé. Nesb? své detektivky nedokáže dát dohromady bez toho, aniž by svým věrným nezvednul, nejlépe v každé kapitole, žaludek ze všeho toho hnusu.

Stefan Spjut je na tom obdobně. Neustále čtenáři dokazuje, že život na severu je velice destruktivní, deprimující a zamrzlý. Pokud tomu opravdu tak je, nelze než soucítit.
Jeho hrdinové jsou všemožně zkřiveni, popíjejí hektolitry kafe nebo vína, žvýkají tabát a mrznou. Z uší jim trčí chlupy, smrkají hleny při rýmě, kradou děti pro trolly a pokud náhodou patří na tu druhou "stranu" jsou pouze nedůvěřivý, nešťastně rozvedení, kálící a zvracející všude možně. Ti nudní do příběhu nepatří. Ti se mihnou příběhem pouze okrajově jako kulisy. 

Plno hnusu je v knize zbytečně. Nemá své opodstatnění, svůj důvod. Život je náročný na prožitky, zejména ty hezké. Kolem každého jsou chvíle, kdy je plno z nás v náročných, těžkých, stresových situacích. Blábolení a hnípání v jiných deprimujících zážitcích je tak zbytečné. Autor by měl psát na téma, které chce do knihy promítnout. Je rozhodně zajimavé. Jeho podání je ale dost špatné. Literární škytnutí, nic lepšího mě bohužel nenapadá.

Dlouho jsem takto nezkritizovala knihu, až mě to mrzí. Pokud bych ale chválila, lhala bych nejenom čtenářům, ale i sobě. Bohužel.

Stallo
Stefan Spjut
Host, 2013


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0239 s