Nezapomeň na pětadvacátý dodatek ústavyLáska s příchutí šansonuO chválu stojím!!! Moc. A přece…Léto je, kdyžZpěv horského potokaNech se unést fantazií v Kadani nebo online
TENKRÁT V MEXIKU - TV tip – mstitel s kytarovým pouzdrem znovu na scéněZázračná písně krajina završuje 20leté putování Anety LangerovéKdyž jsme byli sirotci85 roků by bylo spisovateli Jiřímu NavrátiloviUmění prostého života? Návod k použitíPravda o medu: Nenechte se zmást mýtyPříběh monstra 20. století – GoebbelsKdyž baron práší po MosteckuJeď, Britt-Marie, jeď!Ukrajina, děti a zvon časuDítě prachu zrozené ve válceTvorba Adrieny Šimotové a Adély Součkové na jedné výstavě
Paramhans svámí Mahéšvaránanda není zaklínadlo na odhánění zlých duchů, ale jméno autora knihy "Jóga v denním životě pro děti a mládež", kterou přeložil Jan Kučera a která vyšla v letošním roce v nakladatelství Mladá fronta. Jedná se o užitečnou příručku pro rodiče, učitele či vychovatele, nebo přímo pro samotné děti.
Jelikož kniha obsahuje cviky skutečně pro každý dětský věk a každý z nich je nejen slovně popsán, ale také doplněn názornými fotografiemi, dá se z ní skutečně velmi dobře čerpat. Ještě lepší by bylo doplnění knihy CD, a to především kvůli nácviku správného dýchání, na druhou stranu by už pak zřejmě vůbec nebylo knihy zapotřebí. Při jejím důkladném přečtení a alespoň základní znalosti jógového dýchání je možné cviky provádět správně i na základě zmíněného popisu a fotografií.
Publikace navíc neobsahuje pouze cviky jako takové, začíná krátkým popisem psychomotorického a psychosociálního vývoje dítěte od nejútlejšího věku do patnácti let. Končí naopak doporučujícími kombinacemi cviků při určitých zdravotních komplikacích (např. při vadném držení těla, astmatu, diabetu, neuróze atd.). Jednotlivé pasáže zabývající se cvičením pro určitý věk se liší také způsobem zpracování.
První část pro batolata obsahuje spíš přípravu na budoucí cvičení, protahování. Druhá část určená dětem předškolního věku je naopak rozšířena o pohádkově laděné příběhy, které buď napomáhají nácviku spojením jednotlivých pozic do příběhu, nebo přirozeně navozují stav uvolnění a učí děti relaxaci. Cvičení pro školní děti je naopak obohaceno o pár typů na cvičení o přestávce, která se dají realizovat přímo ve třídě, na školní židli.
"Jóga v denním životě pro děti a mládež" je vhodným prostředkem k realizaci osobního rozvoje dětí, a to jak duševního, tak fyzického. Popisy cvičení jsou důkladné, ale nikoliv nudné, nechybí zdůrazněný účel cvičení, takže to pochopí i jógový začátečník. Inspirace tu lze nalézt skutečně mnoho a kromě zmiňovaného cd, které není díky kvalitě knihy nijak zásadním nedostatkem, této povedené učebnici jógy pro děti rozhodně nic nechybí.
Autor knihy, Paramhans svámí Mahéšvaránanda, je indický guru žijící v Evropě od osmdesátých let a se svou znalostí západní mentality se stal zakladatelem systému "Jóga v denním životě", který je dnes rozšířen a používán po celém světě. Touto knihou rozšiřuje autor pojetí systému o další prvek: dětský element. Protože jóga není jen cvičení, ale také terapie, je to o to cennější krok. Léčivý efekt cvičení přichází včas a preventivně.
Jóga v denním životě pro děti a mládež, Paramhans svámí Mahéšvaránanda
Mladá fronta, 2014
OBrázek: dumknihy.cz
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.