Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


ZÁSKOK – TV tip - Manhattan se otřásá v základech

15.08.2014   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

ZÁSKOK – TV tip - Manhattan se otřásá v základech Není snad divák, který by neviděl a jehož by nepotěšil některý z filmů bratrů Ethana a Joela Coenových. Natočili jich spolu už 19, většinu režíruje Joel, který už několikrát získal cenu za režii (ZÁSKOK, TAHLE ZEMĚ NENÍ PRO STARÝ) na festivalu v Cannes, případně tamtéž cenu poroty (LUPIČI PANÍ DOMÁCÍ)  a má na svém kontě i Oscara za původní scénář k filmu FARGO.  Ethan se stará o produkci. Přestože i televizní kanály jsou k coenovským filmům velmi vstřícné, připomeňme si nejprve alespoň některé.

Asi v zapomenutí už je ztřeštěná rodinná groteska ZMATKY V ARIZONĚ, morbidně parodická kriminálka BLOOD SIMPLE či gangsterka MILLEROVA KŘIŽOVATKA. Určitě ale znáte existencionální drama BURTON FINK - kafkovský příběh spisovatele čekajícího na inspiraci v podivném hotelu, kde se ráno probudí a najde vedle sebe v posteli zavražděnou ženu, po čemž následuje absurdní řetězec podivných událostí s otevřeným koncem. Hned po něm přišel ZÁSKOK (o něm níže).

Další film, který bratry Coeny proslavil, byl FARGO – kriminálka proslulá tím, že šerifku, která řeší sérii mrtvol, hrála Frances Mc Dormandová v pokročilém stupni těhotenství. BIG LEBOWSKI, jehož jméno je v titulku, je přestárlý hippies (Jeff Bridges), který se kvůli záměně jmen s multimilionářem stejného jména dostane do soukolí humorných událostí. I film BRATŘÍČKU, KDE JSI? spojující kriminální zápletku o útěku tří vězňů s retro pohledem, skvělou jazzovou hudbou a humorem černým až absurdním (viz http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=9963) si na první podívání zamilujete. MUŽ, KTERÝ NEBYL - holič v podání Billy Boba Thorntona naletí podvodníkovi na velký byznys – výsledkem jsou 4 mrtví i samotný protagonista, který končí na elektrickém křesle – získal Cenu za režii v Cannes. NESNESITELNÁ KRUTOST, která se stále v kinech hraje, je spíše romantická komedie nežli typická coenovská krutost  - právník v podání Georga Cloonyho se zakouká do své klientky, kterou předtím oškubal a netuší, že její sympatie nevyplývají z lásky ale z touhy po pomstě. LUPIČI PANÍ DOMÁCÍ jsou čistou kriminální komedií, remakem anglické komedie Pět lupičů a stará dáma (Cena poroty v Cannes).

TAHLE ZEMĚ NENÍ PRO STARÝ si někdy s bratry Coeny také říkám, ale nechtěl bych skončit jako muž v tomto jejich filmu, který v rozstříleném autě mezi krvavými mrtvolami najde několik balíků čistého  heroinu a dva miliony dolarů v hotovosti. Vezme si to, a to neměl dělat, okamžitě jej a jeho ženu pronásleduje banda lupičů a šerif. PO PŘEČTENÍ SPALTE - černá komedie v níž John Malkovich vyhozený z práce začne psát paměti. SERIÓZNÍ MUŽ – životem trápený a zoufalý muž (Michael Stuhlbarg) se vydá s prosbou o pomoc za třemi různými rabíny, aby mu pomohli vypořádat se s jeho problémy a stát se lepším člověkem. Temný western OPRAVDOVÁ KURÁŽ, v němž herecký objev Hailee Steinfeldovou na krvavé cestě za mstou doprovázejí  Matt Damon a Jeff Bridges. Na lehčí notu se pak vrací film V NITRU LLEWYNA DAVISE což je příběh ambiciózního a talentovaného mladého muzikanta, který se snaží získat si trochu uznání, odehrávající se v době obrody folkové hudby, v New Yorku roku 1961.


ZÁSKOK (originální titul The Hudsucker Proxy) je typicky coenovský film nesený opět na vlně retra a s jejich typickým černým humorem. Rozvádí životní šanci mladého muže Norvilla Barnese (Tim Robbins), naivního a bezelstného vesničana z Indiany, který po absolvování obchodní univerzity přijíždí do New Yorku pokusit se tu udělat kariéru. Norville je milý, důvěřivý – leč prostý či až hloupý. Jen naprostý naiva totiž může přijít na Manhattan s pochybným vzděláním ale zato s neotřesitelnou víru v budoucnost. Přichází s kusem papíru, na němž má namalován kruh. V Americe je však možné vše – z pomocného poslíčka se rázem stane nejvyšším šéfem mamutího koncernu. Jak je to možné? Správní rada na pohled veleúspěšné Hudcuckerovy společnosti po silvestrovské sebevraždě jejího mladého ředitele hledá právě takového hlupáčka. Vedení, jemuž nyní velí zákeřný poradce (skvělá role Paula Newmana) hodlá prudce snížit ceny akcií, aby si její členové mohli levně nakoupit její nadpoloviční podíl. Přihlouplý mladík se zdá být právě tím pravým. Ale po Norvillově nástupu se začnou dít věci nevídané…  a akcie krachující společnosti začnou místo pádu nevídaně růst. Proto je třeba mladíka odstranit. Na jeho straně je však nejen prohnaná (ale i zamilovaná) novinářka Amy Archerová (Jennifer Jason Leighová), ale i jistá nadpřirozená síla…

Ironií sršící příběh prosťáčka, který „ke štěstí přišel“ má specificky coenovský černý humor, zajímavé výtvarné řešení (New York konce šedesátých let), ironický pohled na svět amerického blahobytu, ale též odkazy na americké filmy třicátých a čtyřicátých let - speciálně na Franka Capru). Každý z diváků si v něm přijde na své.
Foto: filmmow.com, lignida.it, viax.cl, spectrumcultur.com
***************************************
ZÁSKOK (The Hudsucker Proxy)
USA1994, režie Joel Coen
Uvádí Prima Cool ve středu 20. srpna od 23,05 hodin
 
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0244 s