Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


MEMFISKÁ KRÁSKA - TV tip - bojovali za naši svobodu

12.09.2014   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

MEMFISKÁ KRÁSKA - TV tip - bojovali za naši svoboduNejproslulejší bombardér druhé světové války – létající pevnost
B-17 - nazývaný podle velké kresby na trupu MEMFISKÁ KRÁSKA. Čtyřiadvacetkrát byl v bojové akci. Jeho posádka se vždy po kobercových náletech ve zdraví vrátila. Desetičlenná posádka se mohla vítat v roli hrdinů, ale… Byl před nimi ještě poslední let - 17. května 1943 je čekala daleká cesta s náloží bomb určených na město Brémy, které bylo proslulé dokonalou protivzdušnou obranou. 


Válečné filmy pomalu mizí z pláten kin. Zvláště pak ty letecké. Sehnat dnes provozuschopný dobový stroj, který je schopen vzletu, je stále obtížnější. A spoléhat se na trikové scény už nemá tu působivost (Jan Svěrák autor TMAVOMODRÉHO SVĚTA by o tom mohl vyprávět), i když ani u MEMFISKÉ KRÁSKY se bojové scény bez modelů neobešly. Když skotský režisér Michael Caton-Jones připravoval tento svůj film bylo na světě všeho všudy jen sedm strojů a z toho jen tři byly schopny letu.

Tvůrci filmu své dílo věnovali všem odvážným mladým mužům, kteří riskovali své životy, nasedali do letadel a odlétali plnit bojové úkoly. To vždy s vědomím, že každý let může být tím posledním. V bojích nad Evropou bylo podle statistik nasazeno čtvrt milionu letadel a bitev se zúčastnilo na dvě stě tisíc mužů. Mezi nimi byla MEMFISKÁ KRÁSKA skutečnou legendou.

Vrátí se všichni ze svého posledního letu? Vždyť právě on může být zrádný. Jak se s přípravou na let vypořádají jednotliví členové posádky? Je jim jasné, co je čeká. Je pochopitelné, že mají strach. A na náladě jim nepřidá ani skutečnost, že den před odletem před jejich očima exploduje jeden stroj. Navíc posádka kvůli mlze odlétá se zpožděním. A také velice brzy brzy dojde ke střetu s nepřátelskými stíhačkami…

V boji se prověří charaktery jednotlivých členů posádky, poznáme jejich silné i slabší stránky. Vypjatých okamžiků je hodně – mezi členy posádky vzrůstá napětí. Také se ukáže jak se každá lež vymstí. To pozná třeba bombometčík Val (Billy Zane), když má uskutečnit složitější lékařský zákrok pro záchranu raněného kamaráda radisty Dannyho (Eric Stoltz) a musí přiznat, že nemá vystudovanou medicínu, jak uváděl, ale absolvoval jenom čtyři semestry.  Podíl viny na smrti svých mladších kolegů v jiném letadle změní chování druhého pilota Luka (Tate Donovan). Ještě, že velitel Dennis (Matthew Modine) prokáže chladnokrevnost a dokáže stmelit posádku.

Není  nutno tajit, že mise bude úspěšná i když návrat poškozené létající pevnosti nebude bez značných komplikací. Milovníci filmové historie to již vědí – ještě za války v roce 1944 natočil  příběh deseti hrdinů režisér William Wyler. Bylo to ještě v době, kdy byl důstojníkem amerického válečného letectva. U nás byl film uváděn pod názvem PŘÍBĚH LÉTAJÍCÍ PEVNOSTI. Po letech se jeho dcera producentka Catherine Wylerová společně s druhým producentem Davidem Puttmanem rozhodla realizovat tento příběh jako hraný film. Kritika psala, že na hlavní postavy si režisér vybral „deset největších nadějí amerického filmu“. Vyjmenujme si je: Matthew Modine (Dennis), Eric Stoltz (Danny), Tate Donovan (Luke), D.B.Sweeney (Phil), Billy Zane (Val), Sean Astin (Richard), Harry Connick (Clay), Reed Diamond (Virgil), Courtney Gains (Eugene) a Neil Giuntoli (Jack). Své role všichni zvládli skvěle a to i přesto, že natáčení v těsném prostoru letadla bylo náročné.

Film má stupňující se napětí, od poklidných chvil na letištní základně až k dramatickým chvílím bojů a návratu. Pro režiséra Michaela Caton-Jonese to byl v pořadí teprve druhý film – prvním byl skandální snímek AFÉRA PROFUMO o milostné aféře britského ministra obrany Johna Profuma a anglické call-girl Christiny Keelerové (z jeho pozdější tvorby vzpomeňme třeba filmy DOKTOR HOLLYWOOD, ROB ROY či &SAKAL). Zvolil klasický přístup s dokonalým vykreslením charakterů a přesným vystižením dobové atmosféry. Nehýří efekty, ale spoléhá na to, že sama válečná mise je strhující podívanou, která nepotřebuje nijak zvýrazňovat. Nehraje si na velké umění, ale na pravdivost a působivost, což musí každý divák – a nejen milovník letadel – ocenit.
Foto: csfd.cz, filmer.cz
******************************************
MEMFISKÁ KRÁSKA
(Memphis Belle), Velká Británie 1990,
režie Michael Carton-Jones.

Uvádí Nova Cinema v úterý 16. září od 20,00 hodin
a reprízuje o den později v 15,15 hodin
 

Čtyři z odvážných - Billy ZaneMatthew ModineTate DonovanD. B. Sweeney


Matthew Modine jako velitel letadla Dennis Dearborn


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0983 s