Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


MAGIE V UTAJENÍ – Ellie Boswellová

18.09.2014   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

MAGIE V UTAJENÍ – Ellie BoswellováČtenářům, kteří se zajímají o magii (tedy jednoduše řečeno o snahu ovládat přírodní síly a poznávat tajemství přírody) hned na začátku je nutno říci - tuhle knihu neberte vážně. Není určena vám, ale dospívajícím dívkám, kterým se právě začínají zapalovat lýtka, začínají se líbat se spolužáky a mají rády trochu toho tajemna. Ale zase to už není pohádkový příběh, byť v něm dvě hlavní dívčí postavy jsou čarodějnice a lovkyně čarodějnic.

Použít slovo magie v názvu je tedy zavádějící. Čarodějnické praktiky Sophie Morrowové se omezují na prkotiny, jako shazování listí ze stromu či otevření okna a vyvolání průvanu – to vše k potlačení zájmu lovce čarodějnic Ashtona. Její „čarování" vzbudí u dospěláků smích: „Síly země, povstaňte. Síly země – rozrazte to okno.“ Ale nebuďme přísní a nedívejme se na knihu z pohledu dospělých, jimž – jak bylo v úvodu řečeno – určena není.  Ale co může říci dnešním dívenkám?

Nastiňme jen tolik, že ve škole (a vůbec v omezeném světě dívek) jsou jen tři kategorie – normální spolužačky (lidé), čarodějnice (jako Sophie a její rodina) a lovci čarodějnic (jako rodina Ashtona a její nejlepší kamarádky Katy). Lovci čarodějnic (s čím vůbec čarodějnice čarují a jak?) loví se sveřepým odhodláním své nepřítelkyně a zbavují je kouzelnické síly (a přivádějí k šílenství), což se stane Sophiině babičce. Napětí knihy je založeno na protikladu obou kamarádek, z nichž každá je z opačného a nesmiřitelného tábora. Proč k tomuto silnému kamarádskému poutu došlo se nedozvíte – možná o tom pojednává předchozí díl série Ellie Boswellové ČARODĚJKA Z TURLINGHAMU - ale je to pouto silné a stvrzené i magickými náramky, které logicky budou v ději hrát svoji záchrannou roli.

A pak je tu školní úkol napsat historii svojí rodiny. Tady Sophie musí mnoho tajit. Včetně tatínka, který od rodiny před lety odešel, aby ji – bez dalšího zdůvodnění jeho činu - ochránil od „lovců“. Ale překvapivá bílá místa jsou i v rodině Katy a Ashtona. Nakonec se ukáže (jak silné a neotřelé téma!), že láska dokáže vše – nejen hory přenášet, ale i překonat nesmiřitelná nepřátelství – jak v minulosti a možná i v přítomnosti. A rovněž „objev“ dívek, že jak mezi čarodějnicemi tak i mezi lovci čarodějů mohou být hodní i zlí je skutečně unikátní a s myšlením čtenářek pořádně zahýbá.

Náhodně objevená a ihned poté ztracená KNIHA NEJTAJEMNĚJ&SÍCH KOUZEL je počátkem řady dobrodružství obou dívek a zavede je do tajemného podzemí v knihovně, kde se tak trochu surrealisticky přesouvají regály (jako stropy a zdi v románu Borise Viana PĚNA DNÍ) a vůbec se dějí podivné věci a kde se objevuje tajemná žena, jako klíč k odhalení tajemství…

Dost. Víc prozrazovat nelze, jen musí být jasné, že z každého nebezpečí lze vyváznout a dívenkám se to také nakonec podaří. Dospělého čtenáře zarazí naivita pohledu autorky, která si pohrává s motivem čarodějnictví, ale zjevně dost dobře jí není jasné, co se pod tímto pojmem má skrývat. Postavit román na neznalosti je troufalost a lze ji omluvit jen tím, že jej autorka směruje na stejně naivní a důvěřivé dívenky. Jenže nejsou právě ty dnešní  -náctileté tak trochu dál a rozumově i citově vyspělejší? Je skutečně tím nejdůležitějším úkolem spolužaček (ale i Katy a Sophie) vplížit se chlapeckého internátu a „přimět Erin a Marka k polibku“? O tom, že při četbě musíte zapomenout na logické uvažování ani nemluvě (například vás určitě napadne proč při vstupu do tajemného sklepení tam svítí svíčky a kdo je zapálil atp.)

Na stránkách Rozhledny webmagazinu jsme nedávno psali o vynikajících knihách nakladatelství CooBoo: PRVNÍ STŘÍBRNÁ KNIHA SNŮ – Kerstin Gierová a ZA ZRCADLEM Aliny Bronsky (http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=13858). Zazdálo se, že v románech pro dívky (nechci užít pojmu v dívčí literatuře) se blýská na lepší časy. Knihou MAGIE V UTAJENÍ se to ale nepotvrzuje. A stejný pocit z jiných knih má i redaktorka Veronika &Svarcová, jak o tom píše v článku Jedna dvě, knížka jde. Komu radost udělá? (http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=14265).
Tuto otázku je možno položit i u knihy MAGIE V UTAJENÍ.
 
****************************************

Ellie Boswellová: MAGIE V UTAJENÍ
Z anglického originálu Undercover Magic
přeložila Pavla Kubešová.
Vydalo nakladatelství CooBoo v Praze roku 2014
ve společnosti Albatros Media a.s., Praha
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0299 s