Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Plzeň ve znamení hudby, kultury a…

29.09.2014   Stanislav Polauf   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Plzeň ve znamení hudby, kultury a…V Evropském hlavním městě kultury 2015 Plzni je přichystáno stále mnoho překvapení. O slavnostním otevření Nového divadla byli již čtenáři i diváci České televize dostatečně informováni z přímého přenosu na zahájení. O tom, že na náměstí Republiky již druhý týden vozí zájemce magický výtvarný kolotoč z Francie již také bylo mnoho psáno. Poznamenejme jen, že to má být jakási ochutnávka před začátkem příštího roku, kdy umělecký šéf projektu PLZEŇ 2015 Petr Forman slibuje jako jeden z osmi hlavních programových bodů „Sezónu nového cirkusu“. 

Co se však v Plzni děje nyní a co čeká obyvatele i návštěvníky města v blízké budoucnosti? Právě v těchto dnech probíhá v ulicích města PILSEN BUSKING FEST 2014.
Co se pod tímto tajemným názvem skrývá? Jde o pouliční umění, kde na různých místech města předvádí své umění jak muzikanti tak artisté, kejklíři či tanečníci. Hlavní organizátor Karel Pánek ze spolku Perpetuum objasňuje: „ Busking je v ČR novou rozmáhající se uměleckou disciplínou  A po Praze a Českých Budějovicích dorazila i do Plzně. Toto řemeslo je staré jako lidstvo samo. Výběr za umělcovu námahu do klobouku prověří nejen jeho umělecký talent, ale odhalí i míru ocenění výkonu návštěvníky.“ „Do ulic živá hudba patří. Muzikanti by měli mít příležitost vystupovat pro lidi bez omezování, jde přeci o umění, nikoli o žebrotu,“ myslí si jeden z buskerů Josef Fojta, který zkušenosti s hraním na ulici nasbíral ve Francii a ve Skotsku, kde je to běžné.“ Více informací naleznou zájemci na www.buckingfest.cz.Centrum španělské kultury a vzdělávání připravilo v Plzni již 5. ročník festivalu TÝDEN HISPÁNSKÉ KULTURY tentokrát se zaměřením na Peru. V pestrém programu se představí řada umělců z této země. Již 3. října to bude peruánská malířka žijící v Anglii Janet McLelland spojující ve svém díle malbu, kresby a slova pod názvem „Virtuální poezie“. Své velkoformátové obrazy, ispirované léty strávenými v Jižní Americe a vycházející z umění amazonských domorodců  nabídne k prohlédnutí český malíř Otto Plach, zvaný někdy „malíř džungle.“ Připraveno je i autorské čtení madridského spisovatele Davida Llorenteho, unikátní koncert v Limě narozeného Vlada Ulricha, považovaného za jednoho z nejlepších hráčů na quenu, fiesta v duchu španělské a latinskoamerické hudby v podání skupiny Rumberos del danubio. Mezi špičky vystupujících patří zcela jistě španělský saxofonista, skladatel a producent Artur Sorian, autor hudby známého televizního seriálu „Mujeres“ , který spolupracoval m.j. i s Pedro Almódovarem. Týden hispánské kultury přináší i další akce, kromě jiného i projekce filmů. Bližší najdou zájemci na www.esky.cz.

 
JAZZ BEZ HRANIC – 9. ročník festivalu by si zasloužil také mnohem větší prostor než může tento informační článek. Již podeváté se v Plzni sejdou jak zájemci o tento druh hudby tak přední světoví interpreti. Tentokrát půjde o rozsáhlou nabídku, která začne 2. října koncertem Pilsen Jazz Quintetu. Nebude to v Plzni ale v Regensburgu, kam se, stejně jako do jiných západočeských a bavorských měst, festival rozšiřuje. Leitmotivem festivalu se letos stalo 70. výročí zmizení „krále swingu“ Glenna Millera. „Připravili jsme celou řadu swingových koncertů, včetně galakoncertu. Do Plzně přijede SWR Big Band, tedy big band známý z německé televize ARD, který přiveze pořad King sof Swing. Sem samozřejmě Glenn Miller neodmyslitelně patří,“ říká producent festivalu Ivan Slabý a dodává, že nad galakoncertem převzal záštitu německý velvyslanec Dr. Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven.


První plzeňským koncertem bude vystoupení Rokycanského big bandu 5.10. a pak už půjde o další celkem tři desítky koncertů a doprovodných akcí. Vystřídají se Hrádecký big band, Big band ZU&S Rokycany, big band Konzervatoře Plzeň  a k nim přibude řada koncertů jiných jazzových žánrů. „Nechybějí ani tradiční dílny pro mladé muzikanty,“ nazapomene zdůraznit Ivan Slabý. Čtenáře můžeme pozvat jak na originální swingový bál tak na dvě další hlavní hvězdná vystoupení. V pondělí 20. října zahraje v Domě hudby dvojnásobný držitel cen Grammy a Marsalisův objev Ropy Hargrove se svým kvintetem, trumpetista v jehož tvorbě se mísí vliv soulu, funku i hip-hopu. Další hvězdou pak bude Michael „Patches“ Stewart, rodák z New Yorku, který na svou trumpetu zahraje za doprovodu uznávaného slovenského AMC tria. Nečekané může být zařazení divadelního představení – hudební komedie Ondřeje Havelky a Martina Vačkáře ZLOČIN V POSÁZAVSKÉM PACIFIKU. „Možná trochu překvapí, že jsme zařadili muzikál ze starých trampských písniček, ale tahle muzika vychází ze stejných hudebních kořenů jako populární hudba té doby - což byl jazz, hot a swing,“ říká dramaturgyně doprovodného programu Markéta Čekanová. A úplně na závěr – bez možnosti vše obsáhnout – připomeňme, že v hlavním festivalovém týdnu tedy od 3. do 9. listopadu se ve festivalové nabídce objevuje i Týden newyorské kuchyně v restauraci PI.JEZ.Pi. Více informací na www.jazzbezhranic.com.


Už v sobotu 4. října vypukne PILSNER FEST. Se slovem Pilsner má řada z nás spojen přídavek Urquell. Milovníci zlatavého moku vědí, že pivo Pilsner Urquell je považováno (nejen pijáky ale i znalci) za jedno z nejlepších na světě. Pivovar každoročně nezapomene vzpomenout na uvaření první várky tohoto - ve své době svým spodním kvašením- zcela unikátního piva před 172 lety (přesně 5. října 1842). Narozeniny plzeňského originálu nabídnou rozmanitý hudební program, přípitek s překvapením, exkurz do historie pivovarnictví, speciální prohlídky pivovaru a pochopitelně pivo z více než 150 výčepních kohoutů.

Pilsner Fest je neodmyslitelně spojen s areálem pivovaru Plzeňského Prazdroje a patří k nejnavštěvovanějším festivalům u nás - loni na něj zavítalo přes 45 tisíc lidí. Spolupořadatelem Festu je město Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 a vstup na festival je tradičně zdarma. V bohatém programu vystoupí řada známých skupin a sólistů jako Anna K., Blue effect, David Koller, J.A.R nebo The Hellas. Hudební program, probíhající na dvou pódiích, připravil opět hudební dramaturg Pavel Anděl, který přiznal, že některé skupiny uslyší a uvidí diváci možná poprvé, ale „až budou za nějakých pět šest let slavní, jistě si vzpomenou, že tady v Plzni je mohli objevit.“  Samostatným vystoupením bude i koncert skupiny, která vyhrála každoročně vyhlašovanou soutěž talentů. Z tří stovek přihlášených zvítězila skupina FALE&SNÁ OZVĚNA  z Rakovníka (viz foto v závěru). Více informací naleznete na www.pilsnerfest.cz

Občanům Plzně, přilehlých měst i všem návštěvníkům přejeme hezké zážitky a těm na Pilsner festu přidáváme ještě pozdrav „Do dna!“

P.S. Využijme této příležitosti i k důležité informaci pro milovníky pěnivého moku Gambrinus. Od 27. září bude ve všech restauracích, kde se tato značka čepuje, možno ochutnat jedenáctistupňový ležák nazvaný PRVNI CHMEL. Poprvé v historii uvařili sládci plzeňského Pivovaru Gambrinus mimořádnou várku ležáku, který na počest DNE ČESKÉHO PIVA dochmelili žateckým chmelem takže pivo má čerstvou, jemně hořkou chuť a výrazné chmelové aroma. „Pouze v době sklizně lze vařit pivo z čerstvého chmele. Proto jsme příležitost využili… Jde o ležák, pro který jsme speciálně v jeden den natrhali čerstvé chmelové šišky na chmelnici u Žatce a v ten samý den jimi dochmelili várky piva,“ vysvětluje sládek Pivovaru Gambrinus Pavel Zítek.  
Foto: novinky.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2394 s