Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 28.5.2024, svátek má Vilém 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Gayle Forman: Zůstaň se mnou

28.09.2014   Martina Kastlová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Gayle Forman: Zůstaň se mnouKvůli sněhové kalamitě dnes není škola. Otec, jako učitel má také volno a matka si ho telefonicky zajistila, abychom mohli společně strávit krásný den. Rodina pěkně pohromadě. Jedeneme na nákupy, navšítíme své příbuzné a uživáme si společné chvíle. Pak přijde náraz...

Sleduji jednoho mrtvého člena své rodiny za druhým, když spatřím svou ruku, na které visí můj náramek. Jak je to možné? Není čas zaobírat se otázkami. Sirény kvílí, černé pytle se plní a vrtulník přistává. Ocitám se v nemocnici, kde se začínají seskupovat naši příbuzné. Když si pořádně uvědomím co se děje, zjišťuji, že bratra nemůžu najít, matka a otec jsou mrtví a já? Já jsem celou dobu mimo své tělo a pozoruji dění kolem sebe, dohlížím na dívku připojenou k nespočtu hadiček a stojím před rozhodnutím. Zůstat nebo odejít?

 

Gayle Formanová vytvořila emočně nabité dílo a jako matka jediné dcery, musela prožívat veliká muka, aby knihu vůbec dopsala. Zajímavý a neotřelý nápad slaví ve světě úspěchy a přesto, že kniha Zůstaň se mnou je druhé vydání, svou starší sestřičku z roku 2011 s názvem Jestli zůstanu, jednoznačně předčila. Svědčí o tom i fakt, že kniha se zpopularizovala hlavně díky filmovému zpracování, které v těchto dnech běží v našich kinech a právě filmový poster zdobí knižní obálku.

 

Z počátku jsem neměla ani tušení, že kniha v sobě nese náznaky fantastiky a proto jsem byla příjemně překvapena. Hlavní protagonistka jménem Mia si během svého vyprávění získá nejednoho čtenáře, která s dívkou soucítí.

 

Příběh nám odkrývá nejen utrpení v době po nehodě, ale i úryvky z minulosti, kterým byla Mia svědkem, nebo je i sama prožila. Dozvídáme se o jejích hippies rodičích, kteří postupem času dospívali, o bratrovi Teddym, miláčkem rodiny, ale i o Adamovi a Kim, příteli a kamarádce, bez kterých si život Mia nedokáže představit.

 

Více dějových linií se střídá po kapitole, či dvou, které nejsou až tak dlouhé, takže čtení není ničím narušováno. Perfektní čtivost a strhující příběh dodává na vážnosti knihy a čtenář si až pozdě uvědomí, že knihu má přečtenou během jednoho odpoledne.

Pro sečtělého člověka emočně nabitých knih, kterých je na světě mnoho, bude Zůstaň se mnou připadat lehce nedotažený. Ohlasy na tento titul jsou různé, kdy se ovšem v celkovém důsledku shodují na dvou táborech. Jeden je z knihy nadšený a celou ji proplakal a ten druhý od knihy očekával více. Gayle Formanová dokázala sepsat všechny části, ať ty šťastné z minulosti, tak ty smutné ze současnosti, přímo bravurně, přesto si nedokáži popřít, že ta pravá citová bomba, stále nepřicházela. Přesto věřím, že se mnoho čtenářům bude příběh líbit, jelikož láskanaděje a rodinné pouto dokáže čtenáři vyvolat na tváři nejen úsměv, ale i zatoulanou slzu a přesně to nám tato kniha dává.

 

V příběhu má značnou část své místo i hudba. Mia, jako úspěšná violoncellistka, to má v rodině rockerů zdá se těžké, přesto ji celá rodina podporuje a drží palce při plnění jejích snů. Dokonalá harmonie v rodině, dlouholeté přátelství a láska až za hory, to vše Mia dostala do vínku a teď o vše přišla. Možná otázka zní složitě a je na ni jednoduchá odpověď, ale co když se vážně  rozhodne zůstat? Nepředstavitelná bolest ze ztráty svých milovaných, Mie zvrátí život na ruby. Bude ochotna obětovat svůj život a jít za těmi, o které přišla, nebo s příslibem, že jednou se znovu setkají, zůstane v cela prázdném světě...

 

Milované osoby prosí zůstaň se mnou, ovšem Mia řeší otázku jestli zůstanu. Oba dva názvy jsou pro tuto knihu typické, přesto si dovolím s titulkem prvního vydání Jestli zůstanu, souhlasit více. V knize se objevuje a to dokonce několikrát a celý příběh nás drží jako na trní, jak se Mia rozhodne a proto se k titulu hodí více.

 

Pokud hledáte knihu u které se chcete emočně vybouřit, tak Zůstaň se mnou je přesně pro vás.


Zůstaň se mnou
Jestli zůstanu 1
Gayle Forman
Yoli/2014
184 stranKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1183 s