Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Vítejte ve Škole dobra a zla

29.09.2014   Kateřina Müllerová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Vítejte ve Škole dobra a zlaVěříte pohádkám? Sofie čekala celý život na to, až ji unesou… Ptáte se kam? No do pohádky přeci. O tom, že je to možné, se můžete přesvědčit v pohádkami přímo nabité knize &Skola dobra a zla od Somana Chainaniho.

Najít svého prince, stát se součástí pohádky a žít šťastně až na věky - právě o tom sní dvanáctiletá Sofie z Gavaldonu. A její přání se jí možná splní, nebo aspoň ten první krok. Již přes dvě stě let visí nad Gavaldonem prokletí, každé čtyři roky se vrací zvláštní bytost – &Skolník-, jež s sebou vždycky odvede z Gavaldonu dvě děti – jedno pro školu dobra a druhé pro školu zla. A právě letos to vypadá, že by se mohlo štěstí usmát na Sofii, která si nepřeje nic jiného, než být princeznou. Je pro to ochotna udělat cokoliv, pije okurkovou šťávu, sušenky jí jen bez másla a také vykonává dobré skutky, i když trochu po svém. A jedním takovým dobrým skutkem má být i její přátelství s Agátou, o které si všichni myslí, že je letošní adeptkou pro školu zla. Agáta totiž žije na Hrobovém vršku jen se svou matkou a kocourem, je škaredá a s ostatními dětmi se nestýká.

Zatím co Sofie sní o pohádce, Agáta chce žít poklidný život v Gavaldonu. Ale &Skolník je neúprosný a obě děvčata unese. Jenže ejhle, někde se stala chyba. Může se &Skolník zmýlit? Jak je jinak možné, že se Agáta ocitne mezi vílami, princi a princeznami ve škole dobra? A naopak Sofie je mezi vlky a jinými podivnými tvory ve škole zla? Obě dívky postupně zjišťují, co pro ně znamená jejich přátelství a že se &Skolník možná zase tolik nezmýlil. Najdou princezna a čarodějnice své šťastně až na věky a nikdy víc?
„Pohřbená pod krajkovými polštáři slyšela Agáta jen echo šesti bolavých slov. TAK SI ŽIJ SVŮJ VLASTNÍ ŽIVOT! Ale jaký život, když před Sofií znala jen tmu a bolest? To Sofie jí dala pocit, že je normální. To Sofie jí dala pocit, že ji někdo potřebuje. Bez Sofie byla jen divná existence, nicka… Agátě se sevřel žaludek. Čarodějnice nemá nikdy vlastní pohádku. Bez Sofie byla čarodějnice.“  str. 306≈
 

Pokud máte rádi lidové pohádky jako je Popelka, Červená karkulka nebo Sněhurka, určitě vás příběh okouzlí.  Naleznete v něm vše, co v žádné pořádné pohádce nesmí chybět. Svět se dělí na černý a bílý, kde postavy jsou buď kladné, nebo záporné, střídají se emoce jako je láska a odpuštění s nenávistí a žárlivostí. Samozřejmě nesmí chybět ani zapeklitá hádanka a pohádka v sobě ukrývá i ponaučení. A na co se také nesmí zapomenout, jako u jiných pohádek, i zde najdete nádherné ilustrace, které doprovází každou kapitolu.

Postavy ve &Skole dobra a zla jsou doslova pohádkové. Bytosti se dělí na navěky, což jsou kladní hrdinové, a na nikdyvíce, záporné postavy. V příběhu najdeme kromě princů, princezen a čarodějů i rytíře, ježibaby, královny, trolly, kouzelníky, vlkodlaky, skřety, ptakostlivce a dvouhlavého psa. Navíc jsou obě školy zmodernizované, škola dobra používá jako odměnu fintírnu a ve škole zla vás potrestá v mučírně Bestie. Ale co když přeci jen nic není takové, jak se na první pohled zdá? Může být dobro na povrchu ošklivé a naopak? Hlavní postavy se nakonec musí poprat s malicherností, sobeckostí a domýšlivostí.

Soman Chainani věří pohádkám snad víc než Sofie, Agáta nebo ostatní děti z Gavaldonu. A nejspíš díky tomu mohla vzniknout jeho prvotina &Skola dobra a zla, jež je originálním, vtipným a hlavně okouzlujícím příběhem, který je určený všem čtenářům. Kdo by se rád nevrátil do dětských let, kdy mu rodiče četli před spaním právě takové pohádky, ve kterých dobro vítězí nad zlem. A věřte, že hranice mezi pohádkou a skutečností, je velmi tenká.
 

Kateřina Müllerová


Soman Chainini, &Skola dobra a zla
CooBoo, 2014
str. 416, 254 KčKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1248 s