Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Česko – slovenské dny v Plzni

09.10.2014   Stanislav Polauf   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Česko – slovenské dny v PlzniPod heslem ĆE&SI A SLOVÁCI SPOLEČNĚ  se o tomto víkendu koná v Plzni v pořadí již XI. ročník Česko – slovenských dní. Jejich program je zařazen do Měsíce české a slovenské vzájemnosti.  Plzeňané si budou moci užít slovenskou kulturu a ochutnat vyhlášenou gastronomii sousední bratrské země.

Česko – slovenské dny se konají pod záštitou velvyslance Slovenské republiky v ČR Petra Weisse, hejtmana Plzeňského kraje Václava &Slajse a primátorů města Plzně Martina Baxy a města Žiliny Igora Chomy.

Jejich program byl zahájen již v pondělí 6. října výstavou fotografii slovenského fotografa Ivana Mocka na níž se v galerii Artamo podílí Fotoklub Plzeň. Ivan Mocko se podle vlastních slov věnuje výtvarné fotografii a je zaměřen na ateliérové a inscenované fotografie. Jeho specialitou je práce v ateliéru zábleskovou technikou. Ve své volné tvorbě pak tvoří umělecké akty. Svoje práce vystavoval na řadě samostatných výstav doma i v zahraničí (USA, Austrálie, Indie, Japonsko, Itálie, Maďarsko, Bulharsko, Makedonie, Srbsko, Slovinsko, Černá hora, Bosna a Hercegovina a České republika). Všude sbíral ocenění od místních fotografických asociací. V letech 2013-2014 získal několik významných ocenění FIAP (Fédération Internationale de l´Art Photographique a PSA (Photographic society of America). Jeho fotografie mohou zájemci zhlédnout do konce měsíce října.

Hlavní program Česko – slovenských dní se odehraje ve víkendových dnech 11. a 12. října open air na Chodském náměstí v Plzni. Od 10 hodin, kdy zde malí diváci najdou dvojjazyčné loutkové představení ROZPRÁVKY JSOU POHÁDKY tady zahraje Plzeňský lidový soubor MLADINKA s písněmi a tanci z Plzeňska a po něm ĺudová hudba VESNA z Liptova (viz foto) s tradičními slovenskými folklorními písněmi. Překvapením by měl být odpolední koncert žilinské kapely A29 (viz foto na konci). Ta se lidovou hudbou rovněž inspiruje ale přetváří ji velmi osobitě do současné podoby word music. Sobota pak vyvrcholí varhanním koncertem virtuóze Miroslava Piše z Košic v kostele sv. Jana Nepomuckého.

Neděle 12.10 začíná děkovnou mší svatou za 10 let slovenského katolického centra v Plzni. Celebruje ji J.M.Dr. Josef &Sedivý, O.C. – Velmistr a generál řádu křížovníků s červenou hvězdou. Liturgii bude provázet sbor ANGELUS. Po něm zahraje opět ĺudová hudba VESNA. Příští týden 18.10. pak v Korandově sboru zazní SPIRITUÁLY promlouvající (nejen) k Čechům a Slovákům, které zazpívá komorní pěvecký sbor De profundis.

Na Chodském náměstí bude po oba dva dny otevřena pravá slovenská salaš s nefalšovanými haluškami a zapíjet je bude možno poctivým plzeňským pivem. Pro labužníky budou rovněž připraveny DNY SLOVENSKÉ KUCHYNĚ postupně v restauracích The Pub, U Salzmanů a Gondola.

Symbolickou tečkou bude 28. října, v den Státního svátku na počest vzniku samostatného Československého státu, promítán v kině Beseda film SLOVENSKO 2.0 – mozaika deseti krátkých filmů reflektujících dvacet let existence Slovenska očima slovenských režisérů.
Fota: plzen.eu, bandzone.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.261 s