Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


KINSEY – TV tip – příběh muže, který promluvil pravdivě o sexu

10.10.2014   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

KINSEY – TV tip – příběh muže, který promluvil pravdivě o sexuStalo se to 5. ledna 1948. Toho dne vydal nakladatel W.B.Saunders knihu s názvem SEXUÁLNÍ CHOVÁNÍ MUŽE. A nastal skandál, později médii přirovnaný k výbuchu atomové bomby. V dosud velmi prudérní a bigotní Americe si jistý Alfred Charles Kinsey dovolil bez obalu hovořit o sexu a odhalit přísně střežená „tajemství ložnic.“
Najednou padla všechna dosavadní tabu – Kinsey na základě podrobných dotazníků (které sestavil již o deset let dříve a které obsahovaly 350 otázek) oslovil se svým týmem během dvou let tisíce Američanů a slyšel někdy až neuvěřitelné a šokující výpovědi. 


Kdo byl Kinsey? Na pohled zcela nenápadný muž narozený v roce 1894, který vystudoval biologii  a psychologii. Svoji vědeckou dráhu začal tématem pro většinu z nás zcela nezajímavým – studiem žlabatek, vosiček patřících ke hmyzu řádu blanokřídlých. To mu vyneslo titul doktora věd na Harvardu. V roce 1937 už jeho jméno figurovalo mezi předním americkými vědci a to zvláště díky vědecky pregnantní ale pro laika nezáživné knize ÚVOD DO BIOLOGIE. V roce 1921 se oženil s Clarou McMillerovou a, jak sám přiznal, ve svých sedmadvaceti letech měl první sex bez zvláštního požitku. Později spolu měli tři děti a Clara byla při něm až do jeho skonu v roce 1956. Jak se právě tento letitý panic dostal k tomu, že začal na univerzitě pořádat předmanželské kurzy věnované sexu? Co vedlo k tomu, že nechal dvacetileté práce s vosičkami a začal sestavovat dotazník o sexuálním chování amerických mužů?

Film s prostým názvem KINSEY, který se opětně objevuje na televizní obrazovce, v podstatě věrně zachycuje významné etapy Kinseyho života. Poznáte jak sestavoval svůj tým, tvořil otázky i jak si vybíral ty, jež osloví. Pak se film vrátí k počátkům Kinseyho vědecké dráhy, zmíní rozkol s otcem, kterého obvinil z tyranství a pokrytectví, pochopitelně se věnuje jeho vztahu s Clarou. Dojde i na impuls, jímž se Kinsey začal podrobněji zabývat sexuálním životem, když za ním jako za psychologem přijde novomanželská studentská dvojice. Jejími naivními představami a předsudky je Kinsey přímo zděšen. Prosadí si kurzy sexuální výchovy, které budí obrovský zájem, ale zúčastnit se jich mohou jen vybraní lidé. Postupně se tvoří dotazník, upevňuje se tým a po celých Spojených státech se začínají sbírat data. Film se nevyhne ani neradostnému konci vědcovy slávy – trpí odsudky americké veřejnosti (kritika knihu odsoudí jako urážku Američanek) a jeho další kniha o sexuálním chování žen narazí a je vnímána jako útok na základní americké hodnoty.

Filmaři v čele s režisérem Billem Condonem se rozhodli ve filmu postupovat „kinseyovsky“. Odvíjí se prostřednictvím řízeného interview a má být, podle Condonových slov, jakoby testem Kinsey postoje k sexualitě. Režisér strávil přes půl roku studiem Kinseyho zápisků, biografií a probíral se články v dobovém tisku. Hovořil s lidmi, kteří Kinseyho znali. Postupně vytvořil obraz „amerického Freuda“ a našel i výrazného titulního představitele – herce Liama Neesona (viz foto). O něm prohlásil, že je to „živel, přirozený vůdce i něžný obr.“ Jakmile Neeson roli přijal zahrnul ho Condon několika bednami výpisků, poznámek, jimiž se herec musel prokousat. „Bylo toho opravdu hodně, ale pomohlo mi to roli pochopit.“ Do role Kinseyho manželky Clary obsadil režisér Lauru Linneyovou (viz druhé foto).

Film KINSEY je zdařilým portrétem mnohovrstevného muže, který kdysi šokoval Ameriku. Režiséru Condonovi se podařilo poměrně choulostivé téma udržet v etických mezích a zároveň ukázat komplikovanou postavu Kinseyho i jako oběť vlastních výzkumů. Film je zároveň výmluvnou výpovědí o tehdejší době a o lidech, kteří v prudérní morálce byli vychováni a jakékoli odchylky od „normy“ považovali za zvrhlost. Až Kinseyho kniha odhalila, že sexuální praktiky, které většina lidí považuje za nenormální, špatné nebo minimálně pohoršující, jsou vlastně velmi rozšířené. Jen díky tomu, že se o nich nemluvilo a byly veřejností považovány za nevhodné.

Při sledování filmu si uvědomíte, jak moc se dnešní morálka za necelých osmdesát let od vydání Kinseyho knihy změnila. Ani ne tak v sexuálním chování, jako v přístupu k sexu.  V dnešní otevřené době vám mnohé z toho co v Kinseyho dotaznících šokovalo může připadat „normální.“ Rozhodně to však neznamená, že by dnešní mladí neměli v otázkách sexu řadu dotazů a problémů. Ale odpovědi je možno hledat jen na základě otevřené a poctivé diskuse s odborníky, k čemuž Kinsey zavelel dostatečně silně a zdařile.
Foto: notrecinema.com, stopklatka.pl, csfd.cz
************************************
KINSEY
USA, SRN, Velká Británie 2004
Režie Bill Condon
Uvádí ČTart ve čtvrtek 16. října od 20,20 hodin

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0273 s