Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Will ze mlýna

20.10.2014   Ivo Fencl   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Will ze mlýnaRobert Lewis(sic) Balfour Stevenson se narodil 13. listopadu 1850 v Edinburghu. Pokud jste tam někdy byli, možná jste v tamním muzeu objevili i jeho čepici, jezdecké boty, rybářský prut a dýmku. O propriety však nejde.
Stevenson byl jedináček. Jeho matka Margaret Isabella (1829-1897) z rodu Balfourů z Pilrigu měla jen jeho. Strávil velmi přínosnou část dětství v sídle jejího otce Lewise Balfoura, pastora a profesora etiky. Ať už toto dítě sužovalo cokoli, některé zimy v podstatě přečkalo v posteli při poslechu životopisů skotských horalů (pokud nešlo rovnou o naslouchání četbě z Bible).

Bavily jej také tátovy historie z oceánu, i přišla chvíle, kdy zatoužil vyprávět sám. V šesti letech ještě neuměl psát, a tak diktoval. Převyprávěl Mojžíšův příběh a žádný jeho nový konec sice nevymyslel, ale strýčkem vyhlášenou rodinnou soutěž vyhrál.

Číst se Stevenson, což je zajímavé, naučil teprve v osmi letech. Byl ještě děcko, a psal již o dějinách své rodné země. Tatínek mu tento rukopis i promptně vydal (1866). Do školy jeho syn zase tak moc nechodil a raději doma hltal Příběhy tisíce a jedné noci. Nenapadlo ho ovšem v těch časech, že jednou sám sepíše Nové příběhy tisíce a jedné noci.
Co ještě četl? Sira Waltera Scotta, Shakespearovy hry, Fenimore Coopera (1789-1851), Dumase (1802-1870) a nejzajímavější mi připadá, že mezi tu četbu náleželo i dílo autora Bezhlavého jezdce (1866) i dalších pre-westernů „kapitána" Thomase Mayne Reid (1818-1883), a tedy chlapíka, který nikdy žádným kapitánem nebyl, jako později nebyl ani Karel May doktorem. Zato Reid osobně znal Edgara Allana Poea, přátelili se a Poe o tom uveřejnil svědectví, kde toho Barona Prášila obdivuje.
S napětím mu nicméně naslouchal a Reid disponoval právě tím typem fantazie, na jejíž nedostatek si Stevenson v mládí stěžoval.
Na málo vjemů si ovšem stěžovat nemusel a „díky“ slabým plícím se mezi svým třináctým a sedmnáctým rokem ocitl nejen na jihu Anglie, ale i na Kontinentě, a jeho pozdější, velmi zvláštní povídka Will ze mlýna (1887) je odrazem úžasného výhledu na Grennerský průsmyv Tyrolsku, který se Stevensonovi naskytl ve dvanácti letech.
A domníváte se, že by snad napsal onu povídku, kdyby dorazil na dotyčné místo až jako dospělý? Pak se dozajista mýlíte. Neuměl by to. A já v duchu vidím onen průsmyk anebo i podobný kraj na obraze Johna Bretta Val d´Aosta (1850), neboť tady se jedná především o atmosféru. A když jsem Willa ze mlýna četl kdysi poprvé, udivil mě a já si říkal: Tak i tohle napsal můj milovaný Stevenson? Vida. I tenhle příběh pasivity a odevzdané samoty? Znova a znova jsem povídkou listoval a uvažoval o Willově nenaplněné lásce i následujícím postoji. Jak se zdá, někteří lidé skutečně dokážou zůstat sžiti s rodnou krajinou, jako jsme chtě nechtě spoutáni osudem i vzhledem jako neviditelnými ledovci.
Umět žít? Znamená to umět dobře zahrát i se špatnou kartou, káže Robert Louis Stevenson a jeho barvitý život jest právě takovou ukázkou hry. Opravdu však se špatnými kartami? Otázka! Jak už řečeno, otec promptně vydal už jeho dětská díla a Robert ve skutečnosti vycházel z velmi dobrých poměrů.
Willa ze mlýna najdete v knize Pavilon na písčinách. Povídky (1950) vydané kdysi Vyšehradem na cigaretovém papíře, na deskách s autorovým podpisem. Překlad Hany &Snajdrové a Břetislava Hodka s ilustracemi Františka Tichého. Jsou to jen tři kapitoly. Planina a hvězdy, Farářova Marjory a Smrt. I my ke smrti dojdeme.


(Z publikace Dvě tváře doktora Jekylla)
obrázek: legie.info.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0779 s