Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


NEBE A ZEMĚ – TV tip – drama lásky a nenávisti

17.10.2014   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

NEBE A ZEMĚ – TV tip – drama lásky a nenávisti Scénárista, režisér, producent a příležitostný herec Oliver Stone je z našich kin dostatečně znám. Z jeho posledních děl připomeňme třeba Evitu, Nixona, JFK či Takoví normální zabijáci, z jeho starších děl třeba THE DOORS, WALL STREET či BARBAR CONAN. Mezi posledně jmenovanými filmy je v jejho tvorbě mimořádně zajímavá trilogie filmů s tématikou vietnamské války – ČETA, NAROZEN 4. PROSINCE a NEBE A ZEMĚ.Ve filmu ČETA (4 Oscary) vyšel z vlastních válečných zkušeností, když se jako dobrovolník dostal k bojové jednotce ve Vietnamu a tam také prošel bojovým peklem. To ho poznamenalo na celý život a právě v ČETĚ se pokusil hrůzné zážitky vojáků trochu přiblížit a přiznat i to, že tam Američané nebojovali jen s Vietkongem ale také (a dosti usilovně) mezi sebou navzájem. V druhém filmu zachytil autentický příběh válečného veterána, který šel bojovat s nadšením a vrátil se domů jako ochrnutý a stal se zapáleným bojovníkem proti jakékoli válce. Třetím dílem válečné trilogie je film NEBE A ZEMĚ, který se nyní dostává na televizní obrazovky.

Stone v něm poprvé Američanům odhalil pro ně skrytou tvář války a to z pohledu civilního vietnamského obyvatelstva. Jakoby se zde režisér vyrovnával se svým osobním traumatem, které na něm roční pobyt v první linii ve Vietnamu (kde byl dvakrát raněn), zanechal. Jako předlohu si vybral dvě autobiografické knihy Vietnamky Le Ly Hayslipové, v nichž autorka líčí svoji životní cestu od prosté venkovské dívky až k americké podnikatelce podporující výstavbu nemocnic ve své zemi.

Hrdinka NEBE A ZEMĚ prožívá svůj trpký, válkou narušený osud (včetně dramatického mučení, znásilnění a nucené prostituce) v zemi, kde se střídají vojáci Vietkongu, vládní vojska a Američané v obrovském chaosu. Změnu pro ni znamená až setkání s americkým seržantem (Tommy Lee Jones), který ji odveze do USA. Zprvu pro ni vzdálené země představuje sladké bezpečí a její ctitel láskyplnou naději. Oslnění americkým blahobytem však netrvá věčně. Po čase Le Ly odmítá být jen manželovým orientálním „doplňkem“, zatímco on se zase nedokáže oprostit od viny za válečné zločiny…. 

Psychologické drama protkané citáty z buddhistických moudrostí nepostrádá sugestivní scény, obsahuje hrdinčiny obsedantní černobílé drastické vize, ale vyznívá však jen jako zpodobení jednoho výjimečného osudu. Nepřerostlo do univerzálního podobenství o lidech zmrzačených válkou, jaké se od oscarového režiséra očekávalo.

Film byl natáčen převážně v Thajsku. Hlavní představitelka, debutující herečka Hiep Thi Leová v době natáčení studovala na lékařské fakultě v Kalifornii a sama na vlastní kůži zažila řadu útrap. Jako devítiletá uprchla z Vietnamu a dostala se do Hongkongu. Jejího otce si zahrál Haing S. Gnor, nositel Oscara za roli ve Vražedných polích, který přežil genocidu v Kambodži. Matku ztvárnila čínsko-americká herečka Joan Chenová, mezinárodně proslulá rolí císařovny Wan Žung v Bertolucciho eposu POSLEDNÍ CÍSAŘ.
Foto: csfd.cz, warcenter.cz

*****************************************
NEBE A ZEMĚ
(Heaven & Earth), režie Oliver Stone,
uvádí Nova Cinema v úterý 21. října od 21,50 hodin
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1328 s