Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Jen si troufni

20.10.2014   Kateřina Müllerová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jen si troufniMezi teen čtenáři se jistě nenajde nikdo, kdo by neznal autorku knihy Překroč svůj stín. Katie McGarryová totiž dokázala romány plné klišé spojit s mnohem hlubšími a temnějšími problémy hlavních hrdinů. Tentokrát nás v knize Jen si troufni čeká Beth, skejťačka žijící v ghettu a Ryan, sportovec, který si bez baseballu nedokáže představit svůj život. 

Sázka. Výzva. Kdo je lepší. Soupeření neodmyslitelně ke středoškolákům patří a o to víc, pokud se jedná o sportovce. A právě při jedné takové výzvě na sebe narazí Beth s Ryanem. Ryan nyní výzvu prohrává a o to je potom jejich další setkání intenzivnější. Beth totiž z ghetta vytáhl její strýc a vydíráním ji donutil u něj bydlet a chodit do místní prestižní školy. Ryan se chystá situace využít, on nikdy neprohrává a teď vycítil, že má příležitost napravit si reputaci a výzvu dokončit.
 
„Řekni mi, jak se jmenuješ, dej mi svoje číslo a jsme si kvit.“ Olízne si rty. „Nemáš nejmenší šanci udělat cokoliv, kvůli čemu bych ti řekla svoje jméno nebo číslo.“ Zazvoňte konec. Hrací čas ukončila tahle slova. Záměrně naruším její osobní prostor, přisunu se o krok blíž a položím ruku na bar těsně vedle ní. Znervózňuje ji to. Vidím to na ní. Z jejích očí zmizí pobavený výraz a rukama si obejme tělo. Je drobná. Drobnější, než bych si myslel. Její styl je tak velký, že jsem si nevšiml její výšky ani velikosti. „Vsadím se, že mám.“ Vystrčí bradu. „Na to nemáš.“ Str. 11
 
Jak jsem již zmínila Katie McGarryová vezme klasickou Young Adult romanci a vloží ji do světa, kde děti nežijí jako v bavlnce. Naopak v jejích románech se setkáváme se šikanou, se školou uspořádanou tak, že na vrcholu sedí včelí královna, nevyhneme se ani týrání a zneužívání nezletilých a samozřejmě nechybí spousta drog a alkoholu.

Bez toho všeho by bylo Jen si troufni jen obyčejným klišé. Ale takhle je to velmi intenzivní kniha, kterou prožijete do poslední stránky. Ryan pochází z bohatých poměrů, mezi spolužáky je oblíbený a známky má také ucházející. A teď má zálusk na obyčejnou dívku, která o své kráse nemá ani ponětí. Ovšem co Ryana dělá něčím zvláštním, to je jeho úspěch v literatuře, baví ho psaní a jde mu to. A to si musí prosadit před svou rodinou, která natolik vyžaduje dokonalost, že kvůli tomu otec vyhnal jeho staršího bratra Marka. Naproti tomu má Beth úplně jiné starosti. V jejích osmi letech ji i její matku opustil otec a od té doby se Beth o matku stará. Bere na sebe za ni všechnu zodpovědnost a ona je věčně opilá a rozhodně Beth nic neulehčuje. A když se k tomu přidá fakt, že na chlapy má její máma opravdu pech, jsou to samí alkoholici, feťaci nebo jinak narušení muži, kteří mlátí jak ji, tak i Beth, můžeme zkonstatovat, že ani jedna nemají snadný život.

Postavy jsou dokonale rozebrané od hlavy po paty, autorka věnuje spoustu místa jejich myšlenkám a tak víme úplně o všem, co si myslí a co cítí. Pohledy se střídají dva Beth a Ryan a ty se skvěle doplňují. Ryana si lehce oblíbíte, oproti jiným chlapcům svého věku nemá ve zvyku dívky zneužívat, je galantní, hezký, chytrý, a je přesným opakem toho, co si většina z nás myslí o sportovcích ze středních škol, je to totiž dokonalý princ na bílém koni. Ale také je domýšlivý a nerad prohrává. Beth je velmi sprostá a prostořeká, schovává se za své zdi, přes které se nedostane žádný cit. Kromě pár přátel jako jsou Noah a Isaiah, se k ní nikdo nedostane, nikomu nevěří. Ještě jednou zajímavou postavou je společná kamarádka Lacy, která není žádnou namyšlenou nanynkou, za Beth stojí už od začátku a věří jí, i když netuší, čím vším si Beth prošla. Vidí i za zeď, kterou si Beth vytvořila a její přátelství je opravdové.

Troufnu si říct, že kniha Překroč svůj stín mě ohromila a dostala se mi pod kůži, ale Jen si troufni bylo ještě mnohem intenzivnější. Ta kniha je prostě dokonalá. Máme zde svůj klišé příběh, při kterém nechybí ani motýlci v břiše, ale v knize najdeme i napětí, smutek, nespravedlnost a spoustu dalšího, co dotváří příběhu dokonalou atmosféru.
 
Jen si troufni (Překroč svůj stín 2)
Katie McGarryová
CooBoo, 2014
str.448 
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0254 s