Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 25.5.2024, svátek má Viola 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Zavolejte sestřičky - pohltí vaše srdce a nepustí

03.11.2014   Veronika Švarcová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Zavolejte sestřičky - pohltí vaše srdce a nepustíLidský život je provázen řadou okamžiků bez ohledu na místo i datum narození. Všechny jsou spojeny jako pavučina. Jeden z takových lze najít i v okamžiku zrození. 
Věřím, že potkal každého z nás. Ať bylo poskvrněné nebo neposkvrněné, nelze na něj zapomenout. V případě matky rozhodně. 
Kniha Zavolejte sestřičky je takových zrození plná, přesto každým mimořádná. Jedná se totiž o autentické zážitky porodní sestry a ne ladejaké. Poválečný Londýn býval něčím naprosto odlišným. Město plné slumů a nejchudších částí v oblasti Docklands nabízí poutavý příběh, který vás chytne za emoce a nepustí!

Jennifer nastupuje jako porodní asistentka do Řeholního domu svatého Rajmunda Nenarozeného. Tyto jeptišky patřily v druhé polovině 19. století mezi nejdůvěryhodnější porodní asistentky v londýnském Docklandsu. Zajišťovaly domácí porody i prenatální péči těhotných.  
Přestože již autorka není mezi námi, vyprávění a nasazení pro práci porodní sestry, jsou z knihy cítit i dnes. Její smysl pro barvitost a popis starého Londýna je pro knihu typický. 

 
V padesátých letech běžel  život v Londýně ve starých kolejích. Přesto, že modernizace čekala všechna evropská města, pokud jste pracovali v okolí Docklands, běžně se vám před očima odvíjel život jako ve filmu. Velké lodě vykládaly tuny zásilek, materiálu, dělníci většinou pracující za mizernou mzdu, znali život na tři bloky vzdálený od jejich chudého bytu.
Tam se tísnilo kolikrát i přes deset členů rodiny. Ženy praly, vařily a více než co jiného, rodily. 
Než přišla sanace a bylo strženo několik čtvrtí najednou, rodiny roztrhány, zůstal tento svět pro stovky žijících v nuzných podmínkách tím jediným. Otřesné podmínky a kilometry natažených šňůr na prádlo přes celé ulice, tak vypadaly přístavní čtvrti.                                        

Tehdy se změnil život jedné z několika málo dívek, Jennifer Worth. Mladá sestra po odchodu z nemocnice přišla mezi řádové sestry tzv. Rajmundky. Jedny z nejvzdělanějších porodních sester působících právě v těchto nejchudších čtvrtí. Místo upjatého řeholnického života čekala mladou Jennifer největší lekce profesionality, která byla v té době možná. 
S láskou tak vzpomíná ve své knize Zavolejte setřičky na všechny starší řádové sestry, vybavuje si jednotlivá jména, příběhy i atmosferu poválečného Londýna. 
Velice příjemně se čte tato kniha. Projížděla jsem jednotlivé kapitoly a nemohla se zbavit pocitu, kolik autorů by mohlo Jenny závidět. Její kvalitu psaní podpořily jistě i zážitky a životní zkušenosti. Přesto mohu pouze chválit. Lidsky napsaný příběh a neskonale výborný popis, plný emocí a barev upoutá.

Zavolejte sestřičky
Jennifer Worth
Ikar, 2014

 

( The West India Docks of East London in 1900 )

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Jitka - 25.8.2021 - 19:42

zavolejte sestřičky
zoufale tuto knihu scháním,je nesehnatelná,bohužel


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0352 s