Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


SMRT DAREBÁKA – TV tip – Jedinec v boji proti korupci

29.10.2021   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

SMRT DAREBÁKA – TV tip – Jedinec v boji proti korupciPoliticky laděný thriller francouzské produkce podráždí nervy diváků nejméně třikrát. Jednak dokonalým hereckým výkonem idolu mnohých paní a dívek Alainem Delonem, napínavou kriminální zápletkou ale v neposlední řadě i přesahem do zákulisí mocenské politiky plné korupce, násilí a nesmlouvavého udržování moci i za cenu vražd. Přestože vznikl už v roce 1977 právě tato poslední linie je (a zřejmě stále bude) nanejvýš aktuální

 

Otázka zda se dá úspěšně bojovat proti korupci a zneužití moci je ve filmovém umění aktuální hodně dlouho. Rozhlédneme-li se třeba jen tam, kam vzpomínky pamětníků ještě dosáhnou, tak si můžeme připomenout řadu děl s podobným námětem. Stačí snad jen pár příkladů. V šedesátých letech vznikla v Itálii celá série filmů jako Petriho PODIVNÉ VY&SETŘOVÁNÍ či Damianiho PŘIZNÁNÍ POLICEJNÍHO KOMISAŘE PREZIDENTU REPUBLIKY. V dalším desetiletí vzniklo více podobných filmů ve Francii – třeba Boissetův SOUDCE ZVANÝ &SERIF, Lautnerova SMRT DAREBÁKA či o pár let později Zidiho PROHNILÍ. Ani Spojené státy se tomuto tématu nevyhnuly – podobné téma kdy hrdinný policista (jako třeba Lumetův SERPICO) bojuje za cenu vlastního života proti zlu ve vlastních řadách se objevuje i v jiných snímcích – namátkou třeba v DePalmových NEÚPLATNÝCH či Figgisových VNITŘNÍCH ZÁLEŽITOSTECH.

SMRT DAREBÁKA natočil specialista na napínavé a divácky úspěšné filmy Georges Lautner. Scénář si napsal sám, ale není to tak úplně vymyšlená fabulace. Podkladem byl román Rafa Valleta, v němž našli francouzští čtenáři narážky na skandální politické aféry své doby. Navíc se režisér při přípravě filmu nechal inspirovat skutečným příběhem politika deBriglieho, který byl zastřelen v roce 1976 a ačkoli byl původce dopaden pozadí události nebylo nikdy odhaleno..
Hlavní postavou filmu SMRT DAREBÁKA je úspěšný majitel obchodní firmy Xavier Maréchal (Alain Delon), který má za sebou pestrou minulost vojáka v alžírské válce. Není to tedy ustrašený úředníček, ale síly, proti nimž najednou musí bojovat, jsou silnější a zákeřnější než protivníci ve válce. Vše začne jednoho rána, kdy ho navštíví jeho přítel poslanec Philippe Dubay (Maurice Ronet) a požádá ho pomoc. Předešlého dne zabil v prudké hádce poslance Serrana, který se ho pokusil vydírat a nyní potřebuje alibi. Xavier příteli, s nímž bojoval u parašutistů, pomoc přislíbí. Tím na sebe rázem obrátí pozornost mocného korupčního gangu. Ve hře je totiž Serranův deník, jehož záznamy nelegálních transakcí by při odhalení mohly ohrozit vysoce postavené politiky i biznysmany.  Philippe stačí příteli prozradit, že deník ukryl u své milenky Valerie (líbezná a krásná Ornella Mutiová), ale pak je nájemným vrahem zavražděn. Xavier bere pomstu za smrt přítele do svých rukou a bez ohledu na to, že jeho život je neustále v ohrožení (a řada dalších životů zhasne) se rozhodne dovést svůj boj proti všemocnému chapadlu korupčníků do konce.
Ve složitém, dramatickém a těžko vylíčitelném ději je hlavní postava zobrazena jako jeden ze spravedlivých, který (jako v pohádce či ve westernu) se rozhodne bojovat proti zlu, i když ví, že jej nemůže zcela vymýtit, ale jen částečně či dočasně oslabit. Delonova role tak připomíná třeba podobnou úlohu jakou zaujal Robert Redford v Pollakově filmu TŘI DNY KONDORA – také bojuje sám proti mocným, skrytým ve funkcích či úřadech a chráněných ozbrojenci bez skrupulí.

Ponurý příběh se odehrává v Paříži, které sice vévodí Eiffelova věž, ale jinak je kamerou Henriho Decase záměrně (a úměrně obsahu) zbavována krás a turistických lákadel. Z menších úloh zaujme Klaus Kinski jako tajemný cizinec, zprostředkovatel a organizátor honu, na němž dojde k „nešťastné náhodě.“ Za zmínku stojí i hudba Philippa Sardeho, postavená na jazzových sólech tenorsaxofonisty Stana Getze.

Lautnerův film tak vedle napínavého a přitažlivého příběhu přináší i společenskou kritiku korupce a mocenských struktur, které jsou s ní provázány. Přes řadu desetiletí od jeho vzniku by stále mohl být inspirací i pro české filmaře, pro něž téma korupce (o níž denně slyšíme z rozhlasového a televizního vysílání a o níž se stále píše) je stále tématem málo využívaným.
Foto: premiere.fr, amazon.de, plaza.rakuten.co.jp
**********************************************
SMRT DAREBÁKA
(Mort d´un pourri)
Francie 1977, režie Georges Lautner
Uvádí ČT2 v pátek 5. listopadu od 20,00 hodin


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.024 s