Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


ŠACHOVÉ FIGURKY – Peter May

17.11.2014   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

ŠACHOVÉ FIGURKY – Peter MayPři třetí (a poslední) hře na šachovnici jménem ostrov Lewis vytahuje spisovatel Peter May znovu jako figurky známé postavy z předchozích románů SKÁLA a MUŽ Z OSTROVA LEWIS, rozvíjí dál příběhy těch, které bývalý detektiv Fin Macleod potkal v mládí, přidává další  a doplňuje nebo dokončuje rozehrané partie z předchozích děl. Jak říká podtitul knihy „Zatímco lidé čelí zničující síle přírody, na ostrově Lewis odbíjí hodina konečného zúčtování.“

Kdo četl zmíněné předchozí dva krimi romány jistě netrpělivě čekal na závěrečnou část. Pro čtenáře, který knihy nezná se odvíjí v podstatě nový příběh a pokud se setkává s minulostí je to vždy vysvětleno či letmo naznačeno, takže lze číst třetí díl samostatně.

Fin Macleod, bývalý detektiv policie z Edinburgu, se po smrti svého jediného syna a rozvodu s manželkou již trvale usadil na ostrově Lewis v souostroví Hebridy, kde měl rodiče a posléze tu byl u tety vychován. Dostává práci blízkou jeho policejní kvalifikaci – má dohlížet jako šéf ostrahy na místní pozemky a hlídat pytláky jak v lesích tak u vodních toků a jezer. Při vyšetřování hned narazí na dosud nepolapitelného pytláka Piskoře Macaskilla (marně vzpomínáte zda jste se s jeho jménem setkali v minulých dílech) s nímž chodil do školy a který mu kdysi zachránil život v rozbouřeném moři.

Jak už to v detektivních románech bývá – detektiv přitahuje zločin. A tak hned na začátku Fin spolu s Piskořem najdou jednoho rána po prudké bouřce v Piskořově revíru vypuštěné jezero a na jeho dně letadlo s mrtvým tělem. Letadlo, které se ztratilo před téměř dvacítkou let a měl v něm odejít ze světa jeden z kamarádů – muzikant Roddy Mackenzie. Oba ho dobře znali. Piskoř hrál v jeho kapele a soupeřil s ním o dívku a Fin jako pomocník kapely s ním jezdil po celé zemi.

Dala by se čekat detektivka – policie, vyšetřování a další jako to znáte z jiných děl. May však rozjíždí svůj příběh jiným směrem. Čtenáře sice napíná, protože šok patrný z Piskořova pohledu na zjevně zavražděného mrtvého nevěští nic dobrého a je jasné, že nejde jen o pouhé ztroskotání soukromého letadla. Piskoř také hned mizí a chová se podivně a tak musíme postupně pronikat do dávných vztahů mladíků z doby střední školy. Napětí zůstává – a May je dovede mistrně gradovat tím, že v jedné kapitole dá dílčí náznak a v příští (třeba s návratem do minulosti , kterou vypráví sám Fin) postupně vše objasní. Po krůčcích a dovedně vede čtenáře k tomu, aby se vyznal v poměrně složitých vztazích mezi studenty. Stejně jako obě jeho předchozí knihy je i tato spíše než detektivkou velice dobře napsaným psychologicko společenským románem.

Jako v šachové hře po každém tahu můžete usuzovat na další možný vývoj tak i zde Fin odkrývá nečekané souvislosti a stále více si uvědomuje, že dnešní problémy mají kořeny v dávné minulosti. Až nyní poznává, že mnohé, co tehdy sám prožíval a co jej trápilo mělo jiné pozadí a jiné příčiny než dosud chápal. Piskořovo tajemství není jediné. Pikantní je, že i sám detektiv Fin poznává sám sebe a nahlíží na svoji minulost z neobvyklého úhlu.

Už bylo naznačeno, že spíše než detektivka jsou &SACHOVÉ FIGURKY románem. Dočkáte se sice klasického nalezení vraha (což je pro někoho předvídatelné), ale vůbec to neubírá nic na napínavosti. Především je tu ale velmi svérázný a zdařilý pohled na dobu dospívání na ostrovech v Nových Hebridách a anglických školách. Proti předchozím knihám trochu do pozadí ustupuje drsná příroda ostrovů s věčně silným větrem a téměř trvalým deštěm (i když většina akce se odehrává právě v tomto sychravém počasí) a více pozornosti je věnována lidským vztahům. Těm současným i těm z před lety. Vztahům ne vždy čistým a průzračným. 

Co se stalo před sedmnácti lety k tomu se postupně dostaneme, stejně jako se vyjasní předivo vztahů a důvody některých podivných jednání. Uzavře se také několik kapitol z minulých knih – ať je to třeba církevní soud nad kamarádem reverendem Donaldem Murrayem, který v minulé knize nezaváhal vzít zbraň do ruky a zachránit tak život své dcery nebo to, že výčitky svědomí ukončí život řidiče, který zabil Finova syna.

Dalo by se říci uzavřený účet. Či v duchu názvu knihy – šach mat. Ale k rozehrané partii se čtenář musí vracet, dávat si do souvislostí řadu událost, dějů a vztahů a je skorem v pokušení vzít si předchozí knihy znovu do rukou a znovu je – tentokrát už s mnohem větším poznáním – přečíst. Ale také se vkrádá při čtení řada otázek, které poslední příběh nečiní příliš věrohodným. Hned na začátku musíte strávit podivný přírodní úkaz, který sice geologové vysvětlují, ale připadá vám jako z nějaké sci-fi – náhlé zmizení vody z rozsáhlého jezera během jedné noci. Nejsa geologem tohle čtenář spolkne, ale jak je možné, že někdo může fiktivně zmizet, léta žít pod jiným jménem, ale přitom se stýkat s kolegy a tvořit aniž by to kdokoli či cokoli prozradilo? Kostra celého příběhu &SACHOVÝCH FIGUREK se tak trochu vznáší ve vzduchu a je na čtenáři jak ji přijme.

Peter May opět dokazuje, že dokonale zná „svůj“ ostrov, dokáže popsat jeho záludnosti i krásy a vytvořit tak před čtenářem plastický obraz drsné krajiny. Zná a dovede vyjádřit psychologii zdejších lidí, jejichž povahy obrousila nehostinná příroda a těžká práce. Nejlépe se to ukáže právě na postavě Piskoře, nejnadanějšího žáka, který měl před sebou velkou budoucnost. Zůstal ale na ostrově, bojuje o svou dceru a stal se pytlákem a málem i bezdomovcem.

V minulých knihách dokázal Peter May dostat mezi řádky i jistou nadstavbu - ať už to byly stále trvající napjaté vztahy mezi protestanty a katolíky ovlivňující výchovu dětí, vztahy mezi rodnými gaelčany a lidmi hovořícími anglicky  či osudy tzv. domovanů, dětí z rozvrácených manželství nebo sirotků, které byly na ostrovy posílány do pěstounské péče. Tady jakoby rezignoval na širší nadhled a věnoval se zcela psychologii postav a jejich jednání, které na první pohled není jednoduché ba ani lehce vysvětlitelné. Dokazuje, že každá událost, každý tah na šachovnici života může ovlivnit osud řady dalších, kteří jsou hře spoluúčastni. A skutečnou příčinu se často dozvíte – jako Fin - mnohem později nebo někdy vůbec ne.

Ke knize je opět záslužně připojen slovník místních gaelských jmen a hlavně jejich výslovnosti. Jen to překladové české Piskoř z knihy doslova trčí a je otázka na překladatelku zda nebylo lepší zůstat u originálního jména John Angus Macaskill.
************************************
Peter May: &SACHOVÉ FIGURKY
Z anglického originálu The Chessmen přeložila Linda Kaprová
Vydal HOST – vydavatelství s.r.o. Brno v roce 2014Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0313 s