Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


VYSOKÁ HRA PATRIOTŮ – TV tip – Harrison Ford znovu v akci

16.09.2022   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

VYSOKÁ HRA PATRIOTŮ – TV tip – Harrison Ford znovu v akciDrsně řezanou tvář Harrisona Forda znají diváci z desítek filmů. Je někdy dobré se poohlédnout trochu zpátky na to, jak kariéra dnes slavného herce začínala. A možná vás bude šokovat, když si přečtete, že herec malých rolí se stále – vedle filmování – živil jako tesař. Až přišel zlom v podobě role pilota Hana Sola v Lucasově veleúspěšné scifi HVĚZDNÉ VÁLKY "Star Wars."  Kariéra nemohla být nastartována rychleji a úspěšněji. K tomu se přidružila i jiná velká opakovaná role – archeolog INDIANA JONES v několika pokračováních. Slávu Harrisona Forda potvrdily i další role jako např. detektiv Rick Deckard ve stylovém noir příběhu z 21. století  BLADE RUNER či americký kardiolog Richard Walker v krimi dramatu 48 HODIN V PAŘÍŽI. V roce 1992 přidal mezi své úspěchy roli Jacka Ryana v politickém thrilleru VYSOKÁ HRA PATRIOTŮ.

Jméno Jacka Ryana určitě znáte z jiného filmu, nedávno rovněž několikrát uvedeného v televizi. Ve filmu HON NA PONORKU ho jako experta CIA na námořní bojovou taktiku ztvárnil Alec Baldwin. Jeho služeb bylo potřeba v boji proti sovětské atomové superponorce Rudý říjen. Ve VYSOKÉ HŘE PATRIOTŮ je bývalý námořní důstojník a expert CIA Jack Ryan (tentokrát v podání Alexandra Forda) již ve výslužbě a tráví čas s rodinou. Manželka Cathy (Anner Archerová i dcera Sally (Thora Birchová) si rodinnou pohodu pochvalují. Jenže klid netrvá dlouho. Na dovolené v Londýně po jedné ze svých přednášek se Ryan náhodou zaplete do teroristické akce Irské republikánské armády zaměřené na člena královské rodiny. V sebeobraně zabije jednoho z teroristů. Tím se rázem stane terčem pro celou organizaci a navíc na sebe uvalí zájem pomstychtivého bratra mrtvého Seana Millera v podání charismatického Seana Beana. Po útocích na jeho ženu i dceru je Ryanovi jasné, že se musí znovu vrátit do služby „jeho“ CIA. Pouští se do boje s militantní teroristickou skupinou hrající svou vlastní „vysokou hru“ navzdory oficiálnímu vedení IRA.


„Jack Ryan je pro mne muž, který si v naprosto neočekávané situaci umí správně poradit,“ tvrdil o své roli tehdy padesátiletý herec. A na otázku po srovnání s jiným filmovým hrdinou, který ho proslavil, odpovídal: „Jack Ryan není žádný Indiana Jones, tedy žádná komedie. Pozadí filmu tvoří skutečný život. Sám nevím, zda se dá Ryan označit za klasického hrdinu, ale co je to vůbec hrdina…?“  Když měl odpovědět na otázku, zda ho CIA musela při přípravě role zasvětit do své činnosti a osvětlit mu působení agentů odpověděl, že se připravoval v ústředí CIA ve státě Virginia, ale z pochopitelných důvodů o tom nemůže více mluvit. Ale přiznal, že se setkal a spolupracoval se skutečnými agenty, kteří mu poskytly informace i o tajných operacích aby poznal jak celá ta mašinerie funguje. Je proto pochopitelné, že série o Jacku Ryanovi nezůstala jen u tohoto jediného snímku – např. v roce 1994 bojuje Jack Ryan ve filmu JASNÉ NEBEZPEČÍ proti kolumbijské drogové mafii .
Film vznikl podle stejnojmenného románu Toma Clancyho (1947-2013), bývalého pojišťovacího agenta z Baltimore, který byl již v té době – po Stephenu Kingovi - jedním z nejlépe placených spisovatelů na světě. Ve svých knihách však přespříliš glorifikuje Ameriku, kde údajně žijí jen spravedliví hrdinové a vládne tam řád a spravedlnost. Na režijní post se dostal Phillip Noyce, původně Australan (*1950), který se koncem 80. let přestěhoval ho Hollywoodu, kde zaujal v roce 1989 filmem ÚPLNÉ BEZVĚTŘÍ. Z jeho dalších filmů jmenujme třeba NĚKDO SE DÍVÁ, SBĚRATEL KOSTÍ či naposled DÁRCE.
Foto: csfd.cz, ahaphim.com, ew.com, blu-ray.com.digiguide.tv
*************************************************
VYSOKÁ HRA PATRIOTŮ
(Patriot Games), USA 1992,
režie Phillip Noyce,
uvádí Prima v sobotu 24. září od 23,15 hodin


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1664 s