Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 25.5.2024, svátek má Viola 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


A Bůh stvořil peklo

20.11.2014   Veronika Švarcová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

A Bůh stvořil pekloZnáte Luciferův efekt? Ne? A samotný příběh dávného pána pekel? Pokud ano, odtušíte, kde se pohybuje celý tento článek. Jestli vás ale překvapilo, že Lucifer má nějaký příběh, pak si jej předem raději vyslechněte. Jeho úděl navazuje a pojí mnoho souvisejících věcí. 
Příběh nejoblíbenějšího božího anděla, známého jako "Jitřní hvězda", který se proměnil v Satana, jelikož se dopustil dvojího hříchu - neposlušnosti vůči Bohu a pýchy. Ano, pýcha předchází pád. Tak nás to jako malé děti učili. Přesto povídání i tak nekončí.

"Jak jsi spadl z nebe, třpytivá hvězdo, jitřenky synu! Jak jsi sražen k zemi, zotročovateli pronárodů! A v srdci sis říkal: „Vystoupím na nebesa, vyvýším svůj trůn nad Boží hvězdy, zasednu na Hoře setkávání na nejzazším Severu. Vystoupím na posvátná návrší oblaků, s Nejvyšším se budu měřit“. Teď jsi svržen do podsvětí, do nejhlubší jámy! (Iz 14, 12 )"

Těžko dnes tvrdit, kde původně vznikla legenda o krásném a chytrém andělovi Luciferovi a jeho svržení z nebe. Známe ji převážně z knihy knih, Bible, jenže i ta pramení z mnohem starších spisů a legend.
Navíc, kde se zrodil Lucifer, tam došlo díky zjednodušení k transformaci do Satana, ďábla. Samotné slovo Lucifer pochází z latinského "Lux" (světlo) a "fero" (nesu), nebo také "Světlonoš", tj. "Jitřenka" či Venuše. Planetu Venuši pravděpodobně římští astrologové nazývali Lucifer, než dostala v křesťanské sféře dnešní jméno.
V původním významu nemá nic společného se Satanem, ale z hlediska křesťanské mytologie, která se rozvinula po sv. Jeronýmovi, se Lucifer stal nejvyšším andělem, hodností a mocí hned po Bohu. Pro svou pýchu ovšem se postavil proti Bohu a ten jej srazil k Zemi i s anděly, kteří jej následovali.
Křesťanská tradice udělala z Lucifera padlého anděla, který ztratil svou slávu jitřní hvězdy. Na rozdíl od pozdější tradice však Starý zákon nikde o pádu andělů nebo Satana nehovoří. Tato legenda má své kořeny především v apokryfní židovské a raně křesťanské tradici a literatuře.

Budeme ale pro tentokrát vycházet z křesťanské mytologie a stočíme tak vyprávění k jedné mimořádně zajimavé knize s názvem Luciferův efekt.

Líbí se vám obrázek při kraji článku? Nakreslil ho jistý pan Escher a dokonale odhalí několik psychologických pravd. Podívejte se na něj pozorně a řekněte, co jste viděli, anděle nebo demony? Ano, je tam oboje, jenom si všimnout. Svět je totiž naplněn jak dobrem, tak zlem (první pravda). Hranice mezi nima prakticky neexistuje (druhá) a poslední - kdo je andělem, může se stejně tak dobře vyvinout v demona (cesta vede oběma směry).
Kniha Luciferův efekt představuje tyto tři pravdy v mnohem širším měřítku. A brzy v ní začnete přicházet na všechny pochybnosti s tím spojené. 

V Miltonově Ztraceném ráji se můžeme dočíst o vynalézavosti dalšího padlého anděla Belzebuba. Jelikož nelze dobýt nebe a božský trůn, zkazí ďábel spolu s věrnými nejvrcholnější dílo Pána - člověka. Tak trochu se nabízí otázka, zda pýcha nepostihla oba představitele znepřátelených stran, ale to se zřejmě již rouhám.

Dalo by se rozebírat a povídat o pradávném boji mnoho hodin, ale vraťme se zpátky ke knize. Philip Zimbardo se v ní pokouší vysvětlit mechanismy, které normální a milé lidi mění v posluhovače zla. Zimbardo vychází ze svého klasického experimentu ve stanfordském vězení. Jeho základem byl modelový žalář a dobrovolníci rozdělení na dozorce a vězněné. Experiment musel být po několika dnech ukončen, protože i uměle navozená situace vedla k eskalaci zneužívání moci a reálného násilí.

Připravte se na objemnou knihu, která vám ale nedá spát. Pročítáte ji a kladete si otázku, zda je možné, aby se člověk nepoučil ani z těch nejhorších období lidstva, absolutního chaosu a morálního úpadku. 
Přečtěte si něco absolutně unikátního. Možná budete v knize listovat, a až po delší době ji začnete číst souvisle, přesto nezalitujete. Odhalí i taková místa lidského podvědomí, kde opravdu zůstává rozum stát. A to doslova!

Luciferův efekt
Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí
Philip G. Zimbardo

Academia, 2014
http://www.academia.cz/Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0221 s