Tam, kde funguje jak autor, tak překladatel, najdeme
literární skvosty. Dobrodružství Toma Sawyera (2014) nebo rozpustilou Pipi Dlouhou punčochu (2014) netřeba představovat. Ač mě zrovna "copatá" někdy jako rodiče neskutečně rozčiluje, tak kniha působí mnohem mileji než je tomu ve filmu. Navíc, jako přerostlé dítě asi již nedokáži s Pipi jen tak vyjít. Přesto její příběh děti těší již mnoho generací. Letos přibyla i novinka v podobě Vánočního 
večírku této pihaté holčiny, který byl nově nalezen a stejně tak jako jiné její příběhy stvořen Astrid Lindgren. Útlounká knížka s velkými písmeny je pro začínající čtenáře jako dělaná.
V případě dospívajícího Toma lze nelze nic vytknout jakbysmet. Mark Twain (vlastním jménem Samuel Langhorne Clemens), autor celého příběhu, vyrůstal v městě Hannibal v Missouri, které tak mistrně ztvárnil do vyprávění o Tomu Sawyerovi, Joe Harperovi a Huckleberry Finnovi. Všichni Poseroutkové a Mimoňky prominou, ale takto vypadá kniha pro děti, kde se čte souvislý děj i text. Kde pracuje fantazie a ne pouze prsty na otáčení stránek. (A to ještě obě zmíněné deníkové knihy patří v celém tom množství k tomu lepšímu, co deníkový svět produkuje).
"Tomovo rodné městečko leželo u Mississippi, největší a nejdelší řeky
Spojených států. Tom a jeho kamarádi u řeky prožívali mnohá
dobrodružství. Pozorovali velké kolesové parníky, které pluly
po hladině z dalekého Pittsburgu až do New Orleansu a často zastavily
i v místním v přístavišti. Některé vozily cestující, jiné dopravovaly
náklady – balíky bavlny, uhlí, cukr a všelijaké jiné zboží. Když se Tom
díval za odjíždějícím parníkem, sliboval si, že jednou navštíví všechna
vzdálená velká města, kam parníky směřovaly a kde on nikdy nebyl."
(Dobrodružství Toma Sawyera)
Kdo by rád sáhnul po klasice české, může si
také přijít na své. Eduard &Storch proslul svými povídkami a romány situovanými nejčastěji do období doby kamenné a doby bronzové. Jeho Lovce mamutů zná snad každý rodič. Dobrodružstvím přeplněné povídání, cit pro historické znalosti a obrázky Zdeňka Buriana dávají jeho knihám neobyčejné kouzlo.
Osadu havranů (2012) a Volání rodu (2013) přineslo na knižní pulty nakladatelství Albatros a společně můžeme zažít vzrušující výpravu proti proudu času. Zase jednou nebude dějepis jenom nudnou hodinou ve školních lavicích.
A pokud přece jenom sháníte knihu pro starší knihomilce, co takhle zavítat na Lincolnův ostrov? Že vám to nic neříká, nemusí. Ještě jej totiž nikdo na mapě nenašel, tedy kromě pár trosečníků a Jules Verna. Kniha, nad kterou se každý čtenář zatetelí blahem opět dostala nový kabát, název zůstal - Tajuplný ostrov (2014).
Během americké občanské války „severu proti jihu“ uprchne balónem z jižanského zajetí skupina pěti seveřanů vedená Cyrusem Smithem. Jejich balón je větrnou smrští zahnán nad moře, kde je zničen, a uprchlíci se zachrání na pustém ostrově v jižním Tichém oceánu, 2000 km od nejbližšího obydleného místa, ostrovů Polynésie.
Jeden z nejznámějších románů francouzského spisovatele z jeho cyklu Podivuhodné cesty tvoří závěrečný díl volné trilogie, do které ještě patří Děti kapitána Granta a Dvacet tisíc mil pod mořem. Kniha je opět doprovázena mistrovskými ilustracemi Zdeňka Buriana. V knihovně rozhodně nesmí chybět!