Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Trochu jiný penzionát podruhé

04.12.2014   Kateřina Müllerová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Trochu jiný penzionát podruhéJedna věc je, naučit se správně omdlévat. Něco docela jiného je, když máte omdlít s lahvičkou jedu schovanou v sukních. Penzionát mademoiselle Geraldiny je zpět s dalším dílem a tentokrát budeme trénovat Úklony a úklady.

Sofronie Angelina Temminnicková právě úspěšně nastupuje do druhého ročníku v Penzionátu mademoiselle Geraldiny. Zde se má naučit jednak jak být správnou a hlavně nenápadnou agentkou, ale také jak se správně chovat a dobře u toho vypadat. I když Sofronie nejdřív do Penzionátu nechtěla, teď už by neměnila a je rozhodnutá udělat cokoliv, aby se v něm udržela. Jenže učitelé se jí rozhodli hned začátek roku zpestřit a poté co projde testy jako nejlepší žákyně, všechny ostatní studentky se na ní začnou dívat závistivými pohledy. A dokonce i její nejbližší přítelkyně se s ní přestanou stýkat. Je možné, že jsou všechny tak povrchní? Ještě že má Sofronie svého mechanického mazlíčka, kotelníky a Genevieve, jež ji doprovází skoro při každé lumpárně.

Ovšem ani teď to Sofronie nebude mít jednoduché. Musí vyřešit tolik záhad, že by se za ně nemusela stydět ani Nancy Drew. Nejen že se někdo pokoušel unést Dimity, ale opět se jí dostane do rukou záhadný prototyp. Teď se ale nabízí další otázka, k čemu má sloužit prototyp tentokrát? Navíc mezi tréninky flirtování zjišťuje, že se jí situace pomalu začíná vymykat z rukou. Ale ona přeci o nikoho zájem nemá, nebo snad ano?

 
Sofronie nebyla připravená zahájit obranu, ale rozhodně nechtěla, aby se Dimity něco stalo. Proto po mužích ve člunu hodila housku od večeře. Jednoho z nich trefila do hlavy, ale i přesto, že se jednalo o docela tvrdou housku, nezpůsobila mu žádné trvalé následky. Muž zasakroval a podíval se po ní. Str. 35

Gail Carrigerová je zpět s další dávkou steampunku. První díl Etiketa a špionáž slavil velký úspěch, a tak není divu, že spousta čtenářů tomuto žánru přišla na chuť. Navíc se podobně zaměřených knih na českém trhu začíná vyskytovat stále více. A série Trochu jiný penzionát je skvělým odrazovým můstkem pro ty, co chtějí steampunk zkusit nenásilnou formou. Vždyť kdo by si nezamiloval mechanické zvířátko v podobě Mašinchlupa nebo neobdivoval různé zlepšováky, jenž si pro nás autorka připravila.

Úklony a úklady jsou opět velmi zdařilým dílem a dokonce si troufnu tvrdit, že jsou ještě lepší, než předchozí díl Etiketa a špionáž. Do příběhu se hned začteme a opět musíme obdivovat, jak vtipnou formou dokázala autorka příběh podat. Sofronie je sice velmi vynalézavé děvče, nad jehož intelektem se nejednou pozastavíme, ale jsou i takové situace, kdy je tak neohrabaná, až je roztomilá. Ostatní dívky nám svým chováním z počátku polezou na nervy, ovšem vše se brzy vysvětlí a dál už nás opět čeká jen příjemné čtení. Navíc si tentokrát užijeme i trochu romantiky a právě při scénkách s flirtováním se pobavíme nejvíce. Sofronie umí být pěkně prostořeká a v kombinaci s jistým mladíkem, který se okolo ní pořád motá, si nemůže pomoct a nedokáže udržet jazyk za zuby.

 
Chlapec se široce usmál. Měl velmi pěkné modré oči. „Ne, já vám budu říkat Ria.“ Popadl ji za ruku. Palcem se odvážil vniknout dovnitř její rukavičky a přejet jí po zápěstí. Skandální. Str. 62

Opět nás čeká svět plný plesových rób, velkých klobouků a hlavně vzducholodí. Tentokrát nebudou hlavním problémem vzducholapkové, ale Písti, upíři a Piklouni. Je to svět plný intrik a pletichaření a svoji pozornost momentálně upírá na cestování pomocí éterických proudů. A kromě mechanických pomocníků se tentokrát setkáváme i s různými divnostroji.

Jak jsem již zmínila, kniha Úklony a úklady byla nejen více nabitá city, ale dočkali jsme se i větší akce. Gail Carrigerová čtenáře již nemusela seznamovat s novým světem, a tak zbylo více místa pro samotný příběh, který byl nejen vtipný, ale hlavně hravý a kouzelný. Je to kniha, která rozhodně stojí za přečtení a ačkoliv je díl ukončený, stejně máte potřebu se po dočtení vynadávat nad tím, že po ruce hned nemáte třetí a závěrečný díl Vesty a ozbrojení, na jehož vydání si ještě budeme muset chvíli počkat.
 
Úklony a úklady, Gail Carrigerová
CooBoo, 2014
304 stran, 269 Kč
  
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.041 s