Nezapomeň na pětadvacátý dodatek ústavyLáska s příchutí šansonuO chválu stojím!!! Moc. A přece…Léto je, kdyžZpěv horského potokaNech se unést fantazií v Kadani nebo online
Umění prostého života? Návod k použitíKdyž baron práší po MosteckuUkrajina, děti a zvon časuDítě prachu zrozené ve válceCo mě v září zaujalo na NetflixuTvorba Adrieny Šimotové a Adély Součkové na jedné výstavěNesnězeno přichází s novou spolupracíStačí si počkatGeniální výstava Tima Burtona se v pondělí rozloučí s Prahou. Ještě to stihnete!Dojemný a vtipný Malý velký pes ve filmovém zpracováníSpása ve formě audioknihŘeky Otomara Dvořáka
Nová kniha "SLAVNÉ DNY" vychází ze stejnojmenného publicistického pořadu, který od roku 2010 vysílá internetová televize Stream.cz. Podtitul knihy "50+2 příběhy, které psaly historii" nás informuje o počtu významných událostí, se kterými nás seznamuje. Tento číselný údaj ne náhodou odpovídá počtu týdnů v roce.
Každý z uvedených příběhů se odehrál nebo má styčný milník v jednom z týdnů, který zde zastupuje, jež je v knize rovnoměrně zastoupen celý kalendářní rok. Existují však dvě výjimky, které toto striktní pravidlo porušily, čímž se vysvětluje to číselné odtržení dvojky. 50+2 říká název a vtipně tak čtenáře provokuje k podnícení zájmu.
Autorem Slavných dnů, jež jsou na trhu úplnou novinkou (vyšly 24.11.2014), je známý moderátor a redaktor Pavel Zuna, který však v samém úvodu knihy zmiňuje velký podíl dvou dalších reportérů, Andrey Maloveczké a Martina Krušiny. Všichni tři redaktoři tvořili podklady pro obrazové reportáže, ze kterých texty v knize vycházejí.
Publikace plná historických zajímavostí zaujme již obálkou, na níž se v kontextu s podtitulem nachází dvaapadesát průzorů, jimiž zespoda prosvítá první strana knihy s fotografiemi z jednotlivých událostí. Z dálky to působí, jako by na obálce bylo dvaapadesát obličejů. I díky tomuto efektu vytvořenému proděravěním koleček zřejmě nakladatel nezvolil pevnou vazbu knihy. Odpůrci měkkých brožovaných vazeb budou jistě protestovat, přesto se domnívám, že díky své masitosti je tvarová přizpůsobivost knihy daná tímto typem vazby velmi příhodná. Publikace se velmi dobře drží v ruce či v leže na břiše, aniž by zbytečně tížila. Doufejme, že vydrží i dlouhé listování spojené s přehýbáním hřbetu. Na typu vazby jistě nezáleží tolik jako na kvalitě zpracování.
Obsahem Slavných dnů je popis dvaapadesáti historických událostí z celého světa, které jsou často obecně známé, přesto nás mohou překvapit některé nové detaily či spojitosti (dobytí Mont Everestu, atentát na J.F. Kennedyho, smrt Jana Palacha, průběh španělské chřipky, zkáza vzducholodi Hindenburg). U sympaticky sestavených textů, které se vyznačují stručností a konkrétností, samozřejmě nechybí fotografie. Kniha tak značně konkuruje zmiňovaným obrazovým reportážím vysílaným na Stream.cz, přestože každý z těchto způsobů komunikace je něčím výhodný. V případě knihy najdou konečně cestu k těmto cenným reportážím také jedinci, nejčastěji důchodového věku, kteří nemají běžně přístup k internetu. Na své si však přijdou všichni knihomolové a milovníci literatury faktu i historie.
Jelikož se popisované události týkají různých oborů, najde si tu opravdu každý něco. Věřím ale, že i když čtenář začne tím, co ho nejvíc zajímá, díky čtivému stylu a poutavým detailům nakonec zvědavě shltne knihu celou. Jedná se totiž o inteligentní čtení, které je zábavné i poučné zároveň.
Pavel Zuna, Slavné dny: 50+2 příběhy, které psaly historii
Kniha Zlín, 2014
Slavné dny : Konec komunismu v SSSR
Vážený p. Zuno,
přeji Vám mnoho úspěchů a co nejobjektivnějších, originálních informačních zdrojů při koncipování série dokumentárních pořadů Slavné dny.
Mnohé prefabrikované mýty o SSSR se snažíte uvést do historických souvislostí. Jednu z nich bych chtěl právě dnes uvést do souvislosti s krutostí Stalina k Ukrajině, jak zazněla z Vaší epizody. Na Novinkách .cz pod Vaším odkazem na tuto epizodu se nacházel výtah z německého časopisu Focus s reportáží přímo mezi bojovníky Pravého sektoru. Když upustíme od toho, zda jsou či nejsou neonacisty, tak závěr reportáže, přinášející slova jednoho z vůdců, jakési Oleny,!"pro zachování čistoty ukrajinské krve je potřeba Rusy střílet jako zajíce" myslím, že v souvislosti s historickými banderovci, ss divizí krymských Tatarů a Tichým Donem se jeví tato krutost jinak, než jsme schopni ji my zde v Evropě pochopitv příšinných souvislostech, nikoliv pouze jako víru ve Stalinově zlovůli.
S pozdravem S.J.
Zrůdné ideologie
Pane Zuno,
podsunout na samém konci jinak přínosné epizody "Slavné dny" myšlenku, která staví na roveň dvě protichůdné ideolpgie, pokud se týká kritérií, kalibrovaných současnou naší reálnou demokracií "vítězné lísky a pravdy" , je nejen hloupé a nesmyslné, ale navíc generuje právě fašismus a vyslovuje mu tím podporu. Nejsem příznivcem ani jedné z ideologií, ale za zrůdné pokládám právě jakoukoliv podporu fašismu a mám za to, že že přece jenom jde o dvě nesouměřitelná zla.
Quiller D.
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.