Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Vodní apokalypsa – Mikael Niemi

08.12.2014   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Vodní apokalypsa – Mikael NiemiKaždý z diváků televize jistě zná záběry na mohutnou vlnu tsunami, která se valila na nic netušící rekreanty v Thajsku a ničila vše, co jí stálo v cestě. Snad právě proto si dovedeme představit, jaká hrůza by nás čekala, kdyby se protrhla obrovská přehrada a miliony tun vody se rázem vyvalily do údolí. Taková obrovská stěna vody možná vypadá jinak než mořské tsunami, ale drtivé účinky bude mít stejné. O tom, co se stane po protržení přehrady nyní velmi sugestivně vypovídá švédský autor Mikael Niemi v knize VODNÍ APOKALYPSA.Říci, že žánrově jde o thriller asi nebude přesné. V něm má autor vyvolat ve čtenáři silné napětí a znepokojit ho, měl by však mít hrdinu, který hrůze bude čelit. Takový v lidských dramatech Niemiho knihy není. Všichni účastníci pohromy jsou „normální“ lidé s běžnými starostmi a setkat se s ničícím živlem je pro ně stejně nezvyklé, jako by tomu bylo pro nás. O to více věříte jejich emocím, o to živěji si dovedete představit co zakoušejí a uvažovat nad tím, jak byste se asi v podobné pekelné situaci zachovali vy sami.

Niemi je střídmý v popisech evakuací a záchranných plánů, policie ani vedoucí pracovníci povodí či záchranáři u něho  nedostávají prostor. O to více se soustřeďuje na vybrané jednotlivce, kteří musí situaci čelit – každý jinak a každý po svém. Je tu pilot helikoptéry Vincent, který po tom, co ho opustí žena hodlá spáchat sebevraždu, v čemž mu přílivová vlna zabrání a on – chtě nechtě nenáviděnou Henny zachraňuje. To ještě netuší, že jejich dcera Lavisa k nim přijíždí s radostnu zprávou – čeká miminko, takže bude o chvilku později ve vodním živlu bojovat za dva. Pak je tu Adolf, řidič nadupaného a supermoderního Saabu, auta, které funguje jako hodinky ale má jednu nečekanou vadu – ve vodě je z něho vězení, z něhož není úniku. Mezi kliďase patří rybář v důchodu Gunnar trpící při chronicky vzteklé ženě a jeho kamarád Kýbl. V přírodním kurzu pro nadané malířky poznáme Lenu a jejího neurvalého a sebestředného spolužáka Labana. Všem půjde brzy o život, budou se rvát ze všech sil za sebe i za druhé a ne všichni vyváznou. To prodavačka Sofie by se zachránit mohla, ale ona dává přednost úprku přecpanými únikovými cestami k dceři. A nakonec představitel zla – montér elektrárenské společnosti Barney, který místo aby zachraňoval se začíná za malichernost mstít dvěma studentkám.

Všichni se bez jediného varování ocitli v situaci, kdy k rozhodnutí schází vteřiny a o přežití rozhoduje chytrost a vytrvalost, ale také síla, odvaha a také trocha toho štěstí. Čtete-li popisy přírodní katastrofy tak jak ji vidí jednotliví aktéři, nestačíte žasnout jak ji Niemi dokáže popsat přesvědčivě a pokaždé jinak. Máte-li v oblibě katastrofické knihy či filmy, pak si určitě přijdete na své. Už proto, že Niemi se nezdržuje předcházejícími událostmi ani psychologickým prokreslováním vztahů mezi postavami. Nejde do šířky ani do zbytečných souvislostí. Jemu stačí vrhnout čtenáře doprostřed apokalypsy a to, co jinde prožijete a k čemu se dopracujete po mnoha nudných stránkách, tady s mrazením v zádech ucítíte téměř okamžitě u každé postavy – jakoby to byla katastrofická story na druhou či dokonce na pátou či šestou.

Ale nejde jen o uspokojení příznivců katastrofických scénářů – ti se mohou vyžít v nesčetných, velmi často podřadných, dílech. Niemiho kniha vám události přímo vnucuje, sugeruje, při četbě budete mít pocit, že extrémní situaci prožíváte na vlastní kůži. V tom je autorovo mistrovství. A nejen v tom – on dokonale ovládá zkratku. Dokáže na několika stránkách podat osud svých postav, přiblížit jejich povahu, zázemí, pohnutky i významné události v jejich životě. Nezdržuje se zbytečnostmi, nic nerozvádí. Píše v krátkých úsečných větách, které dávají knize spád a dějům zvyšují dramatičnost. Až v závěru, kdy přeci jen přichází trochu psychologie – jakoby s blížícím se koncem – autor zvolňuje a dává prostor širším souvětím.


Proslulý švédský autor Mikael Niemi, ve své vlasti slavný poloautobiografickým románem POPMUSIC Z VITTULY (vydala Mladá fronta), jehož se prodalo více než půl milionu výtisků, se českému čtenáři představil již několikrát. Dokáže skvěle napsat detektivní příběh MUŽ, KTERÝ ZEMŘEL JAKO LOSOS či příběh pro chlapce ĎÁBLÍK (obě vydal Knižní klub). Nyní dokazuje, že si dovede skvěle poradit i s katastrofickým žánrem. Po sérii stále oblíbenějších severských detektivních románů zde přichází na trh kniha, která je čtivá, mistrovsky napsaná a přinese intenzivní zážitek. Dokáže uspokojit široké spektrum čtenářů, jimž dramatické chvíle nad jejími stránkami budou v mysli dlouho dožívat.

Nakladatelství Moba, které knihu na trh vypravilo, patří poděkování za její objevení. Jen musím s politováním učinit malou poznámku k překladu Zbyňka Černíka. Protože všude jsou užita originální jména pak pojmenování „Kýbl“ u jediného aktéra přímo vyčnívá.
Foto: kestazeni.turner.cz, piratforlaget.se
*********************************************
VODNÍ APOKALYPSA
Ze švédského originálu Fallvatten přeložil Zbyněk Černík
Vydala Moravská Bastei MOBA, s.r.o. Brno v roce 2014


 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0487 s