Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


MANDOLÍNA KAPITÁNA CORELLIHO – TV tip – romantika v době války

12.12.2014   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

MANDOLÍNA KAPITÁNA CORELLIHO – TV tip – romantika v době válkyZa okny temná mračna, mráz a možná i sníh a tak by se slušelo dodat duším něco hřejivého a slunečného. Ideální k tomu bude film MANDOLÍNA KAPITÁNA CORELLIHO, s nímž se můžete setkat na televizní obrazovce. Romantický snímek vás přenese doprostřed léta do exotických kulis řeckého ostrova Kefallénie. 
Píše se rok 1940. Všude okolo zuří válečné běsnění. Jen tady, daleko od civilizace, jakoby se zastavil čas. Válka sem doléhá jen z povzdálí, a tak lidé zde žijí poklidně. Milují svoji zemi a  nikdy nepoznali větší pohromy než zemětřesení či občas nějaký masakr, jak říká místní doktor a amatérský historik Jannis (John Hurt). Jenže právě tady se vylodí italská okupační armáda podporovaná Němci s úkolem „dohlížet“ na místní obyvatele. K nelibosti vesničanů pochodují na radnici vedeni samolibým kapitánem Corellim (Nicolas Cage). Ten si všimne krásné místní dívky, dcery lékaře Pelagry (Penélope Cruzová) a vzdá jí poctu. Netuší však, že dívka je zasnoubená s rybářem Mandrasem (Christian Bale), který odešel bojovat proti Italům do Albánie.
Svár místních s temperamentními a družnými Italy se posléze otupí, začnou se přátelit. Pro Italy  je pobyt tady příjemným osvěžením a málem dovolenou. Místní si získají svojí láskou k hudbě, svým slušným vystupováním a pořádáním koncertů takže si užívají „víno, ženy a zpěv.“ Corelli netuší, že jeho vybraná místní krasavice píše denně zoufalé dopisy svému snoubenci, na něž nedostává odpovědi. Pomalu se pod olivovníky a za zvuku kapitánovy mandolíny sbližují, ale i do jejich vztahu zasáhne válka. Po Mussolliniho pádu se z Němců a Italů stávají nepřátelé a dokonce se Italové spojují s partyzány (mezi nimiž je Mandras), aby ubránili ostrov. Válka si však  bere krutou daň. I láska musí vzdorovat krutému osudu. Corelli i Pelagra přežívají, ale on se neprodleně musí vrátit do své země. Uvidí se ještě???
Režisér John Madden je znám svým sedminásobným oscarovým oceněním za film Zamilovaný Shakespeare včetně Oscara za nejlepší film. Ve filmu MANDOLÍNA KAPITÁNA CORELLIHO zpracoval úspěšný stejnojmenný román Louise de Bernieres – rozsáhlý epický milostný příběh o přetrvávající naději v lásku a o ničivé brutalitě války. Román získal nejen Cenu spisovatelů Britského společenství za nejlepší knihu roku 1995 euroasijského regionu, ale hlavně srdce čtenářů po celém světě. Jeho překlad vyšel i česky v roce 2000 v nakladatelství BB art. Mnoho motivů a situací z obsáhlého románu se bohužel do filmu nevešlo. Přesto filmové zpracování nepostrádá atmosféru mořských plání, písečných dun, útulných kavárniček a malých stavení na stráni nad mořem ozářených stále zářícím sluncem.Tuhle náladu si kameraman John Toll doslova vychutnává.
S válečným běsněním se setkáte jen v závěru – možná o to bude krutější. Pokud budou některé peripetie vztahů mezi Italy, Řeky a Němci pro někoho málo věrohodné, pak podobná událost se za války v Kefelénii skutečně stala.  Romantiky příběh určitě nezklame. Sice se vyskytují názory, že Nicolas Cage v titulní roli se na milovníka příliš nehodí, ale to nám jeho příznivkyně jistojistě vyvrátí. Mimochodem – na mandolínu se prý během natáčení skutečně naučil hrát. A o kráse a sexuální přitažlivosti Penélope Cruzové (známé především z filmů Pedro Almodóvara) snad nikdo z mužů nemůže pochybovat – vždyť podle některých časopisů je tou nejkrásnější ženou planety. A k tomu navíc je skvělou a přesvědčivou herečkou.
Foto: bontonfilm.cz
*******************************************
MANDOLÍNA KAPITÁNA CORELLIHO
(Captain Correlli´s Mandoline)
USA, Francie, Velká Británie 2001, režie John Madden.
Uvádí ČT2 v pátek 19. prosince ve 21,55 hodin
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 1.8917 s