Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Dívka, která se dotkla nebe

04.01.2015   Kateřina Müllerová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Dívka, která se dotkla nebeTři navzájem propletené osudy v dramatické době vzniku prvního židovského ghetta v Evropě. Neodolatelný příběh o lásce a smrti, přátelství, nenávisti a odpuštění, i o naplnění životních snů. To vše se skrývá v knize Dívka, která se dotkla nebe, jejímž autorem je Luca Di Fulvio.

Jsme v Římě roku 1515, kde parta pouličních zlodějíčků okradla židovského kupce. Židé to v této době nemají snadné, musí být označeni žlutou čapkou a pro ostatní jsou ještě níž než spodina. A tak kupci nejen že nikdo nepomůže, ale naopak se mu všichni vysmějí. Ovšem on to jen tak nenechá a na vůdce party si chce počíhat. I když při druhém setkání přijde o hlas a málem i o život, rozhodne se pro pomstu, odejde z domova a chlapce pronásleduje až do Benátek.
 
Ovšem Mercurio je opravdu mazaný, je to mistr převleků a jen tak někdo si na něj nepřijde. Doteď nikdy nikoho nepotřeboval, ale to se vše změní, když pozná židovskou dívku Giudittu. Oba jsou ve své lásce nevinní a naivní a netuší, co si pro ně dál život přichystal. Nejednou budou muset dokázat, že si svou lásku opravdu zaslouží. K jejich smůle jim ani doba nepřeje, Giuditta je se svým otcem, podvodníkem a doktorem, zavřena do židovského ghetta. A aby toho nebylo málo, neustále jsou pronásledováni mnichem, který by nejraději všechny židy viděl mrtvé.
 
„Mlč, bezbožníku!“ zařval mnich a pak se znovu otočil k matce nemocné. „Přišla jsi o rozum, ženská? Jak můžeš dovolit, aby se tvé dcery pokřtěné v Kristu dotýkaly špinavé ruce tohoto žida? Po styku s tímto morem se její nemoc zhorší, ženská nevědomá. Nevíš, že jí sebere duši a prodá ji svému pánu Satanovi, hlupačko? Jestli se náš Pán rozhodl zachránit tvé dítě, pak to učiní kvůli mým motlitbám, a jestli ji chce naopak povolat k sobě, pak proto, aby ji uvedl do chóru andělů, ty nevděčnice. Jestli však umře rukou tohoto bezbožníka, pak půjde rovnou do pekla, kde se bude škvařit s prasaty jako on.“
Str. 43 – 44
 
Luca Di Fulvio je italský spisovatel, jehož některé knihy byly přeloženy i do němčiny. Ve svých románech se zabývá sociálními a etnickými problémy. Kniha Dívka, která se dotkla nebe pojednává především o židech a o vlivu křesťanství. V jeho druhé knize, která u nás vyjde během letošního roku pod názvem Chlapec, který rozdával sny se zaměřuje nejen na násilí páchané na ženách, ale také zpracovává život imigrantů v New Yorku roku 1920.
 
Ačkoliv román Dívka, která se dotkla nebe zabírá téměř sedm set stran, je napsán velmi poutavě a nenajdete v něm žádná hluchá místa. Opisy doby i prostředí si budete užívat od první do poslední stránky a všechny příběhy, jež tvoří jeden celek a místy se protínají, budete hltat slovo po slově. Ať už jde o velmi reálný opis římských stok anebo Benátek s jejich krásou i bídou a špinavým benátským podsvětím.
 
Postavy jsou plastické a působí velmi reálně. Vyvíjí se a mění, dopředu se nedá říct, jak se kdo v určité situaci zachová. Dobro se prolíná se zlem a i věrný přítel je schopen zrady, ale pořád se z toho ještě může ponaučit a svou chybu napravit. Tvrdohlavý otec, jenž dříve býval podvodníkem a pro svou dceru si představoval jiný a lepší život, také může přijít k rozumu. Ale může nalézt odpuštění i dříve poctivý kupec, z něhož se stal bezcitný vrah?
 
Doba je to opravdu zlá, mladé lásce nepřeje a ne vždy platí, že s poctivostí nejdál dojdeš. Kvůli zášti a závisti může zradit opravdu kdokoliv a Mercurio i Giuditta to všechno brzy pocítí na vlastní kůži. Sledujeme, jak se od prvních nevinných doteků formuje jejich vztah, který postupně dospívá spolu s nimi. I když jejich lásce leckdo nepřeje, i přesto jejich city sílí, ale zda dokážou překonat opravdu všechny překážky a podaří se jim vyzrát nad tehdejším systémem, na to už si musíte přijít vy sami v knize Dívka, která se dotkla nebe.  

Luca Di Fulvio - Dívka, která se dotkla nebe
Knižní klub, 2014
632 stran, 449 Kč
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1024 s