Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


HON NA PONORKU – TV tip – I pod mořem lze překonat železnou oponu

24.09.2021   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

HON NA PONORKU – TV tip – I pod mořem lze překonat železnou oponuNejmodernější ponorka pojmenovaná RUDÝ ŘÍJEN, vybavená drtivou výzbrojí a nejmodernější technikou, vyplouvá z přísně střeženého doku sovětské Severní flotily na poloostrově Kola na zkušební plavbu. Najednou však k údivu všech mění prudce směr a míří k americkým břehům.  Co tímto manévrem kapitán Ramius sleduje?
Odpověď budou znát diváci filmu, ale otázkou je jak pro sovětské, tak pro americké nejvyšší kruhy. V Moskvě pochopí dříve, že kapitán hodlá emigrovat i se strategicky významnou zbraní a musí tomu za každou cenu zabránit. Ve Spojených státech zase rostou obavy z možného napadení a rozhodnutí ponorku i s posádkou zlikvidovat je na spadnutí. Moskva své likvidační jednotky vyšle okamžitě, Američané rozhodnutí odkládají, protože zkušený námořní analytik Jack Ryan (Alec Baldwin) přesvědčuje nedůvěřivý štáb CIA, Bílý dům i Pentagon, že kapitánův manévr není hrozbou, ale útěkem z nesvobody sovětského bloku.
Kapitán Marko Ramius, původem Litevec, ví, že jeho plavba napříč vlnami Atlantiku, je riskantní. Ale chladnokrevný kapitán je odhodlán čelit nebezpečí, které mu hrozí jak ze sonarových pastí, samonaváděcích torpéd i další podmořské útočné techniky, a dokonce i z paluby ponorky, kde se zlotřilý kuchař prozradí jako agent KGB. Ve filmu představuje hrdého kapitána herec z nepovolanějších „ bondovský“ Sean Connery a vytváří ho jako carsky vznešeného důstojníka s ocelovými nervy. Svoji roli popsal: „Je to rozvážný a odhodlaný muž. Jeho rozhodnutí stát se zběhem podnítila skutečnost, že Rudý říjen, jemuž má velet, byl v plánech a konstrukčních záměrech popisován jako ponorka obranného typu. Ve skutečnosti je Rudý říjen útočnou a velice nebezpečnou zbraní, schopnou ohrozit protivníka na velice citlivém místě.“
Senzační zpráva o „vzpouře“ na palubě superponorky obletěla před lety rychlostí blesku celý svět, alespoň tedy ten za západní straně „železné opony.“ Inspirovala spisovatele Toma Clancyho k napsání románu s názvem HON NA RUDÝ ŘÍJEN. Bývalý pojišťovací agent a vášnivý čtenář vojenské literatury se rázem stal autorem bestselleru, jehož náklady se daly počítat na miliony. Větší problémy byly v Hollywoodu, když vznikl nápad knihu zfilmovat. Společnost Paramount Pictures byla některým tiskem varována, že natočení filmu by mohlo narušit tehdy už značně se uvolňující vztahy mezi tehdy ještě existujícím Sovětským svazem a Spojenými státy. Film se totiž začal natáčet v roce 1989, kdy za Gorbačova už skutečně „padaly ledy“ a v Moskvě se připravovaly první svobodné volby do parlamentu.

K realizaci byl nakonec povolán osvědčený expert na napětí (měl za sebou úspěšné filmy KOČOVNÍCI SMRTI, PREDÁTOR a SMRTONOSNÁ PAST) John McTiernan. Dokázal si vybrat přesvědčivé herce (kromě jmenovaných se ve filmu objeví třeba Scott Glenn, Sam Neil či James Earl Jones) a dát filmu napětí, které udrží divákovu pozornost. Zájemci o podobný žánr jistě uvítají i podmořské záběry bojových operací, kaskadérský výstup vrtulníku na plošinu ponorky, komputerový obraz  pátracích, taktických a útočných akcí. Jak kdosi napsal „torpédy se tu vskutku nešetřilo.“ A to nepočítám i funkční maketu ponorky postavenou v ateliéru měřící téměř třista metrů a zvukové efekty (za něž byl udělen Oscar).
Film HON NA PONORKU byl pokusem dát hollywoodským filmům nový směr  od  „bondovské“ zatvrzelé nenávisti ke všemu sovětskému a reagovat na politiku „gorbačovského uvolnění.“ Dokonce se hovořilo i o „posledním filmu studené války.“ Film měl ohlas v celém světě a kupodivu při promítání v Rusku nevyvolal žádné protesty. Jeden z šéfů Paramountu tehdy řekl: „Studená válka skončila. Komunizmus je mrtev a Říše zla už navždy bude existovat jenom v pamětech Ronalda Reagana.“ Pak dodal– dnes téměř prorocká slova: „Tím se ale objevuje pro Hollywood (my dodejme, že i pro USA) nutnost najít nového nepřítele…“
Foto: mat.cz, filmserver.cz, niagara.sk
 
*************************************
HON NA PONORKU
(The Hunt for Red October)
USA 1990, režie John McTiernan,
Uvádí Prima Max v úterý  28. září od 20,00 hodin

 

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0516 s