Mahášivarátri patří k nejstarším a nejrozšířenějším svátkům vůbec. Slaví se v mnoha zemích světa. Je státním svátkem Indie, Nepálu, Srí Lanky, Mauricia, velkolepé oslavy se chystají v Bhútánu, Bangladéši, Trinidadu a Tobagu, na Fidži a v mnoha dalších zemích. Celkově se oslav účastní každý rok přes miliardu lidí.
Mahášivarátri je dnes pokládána za jeden z nejvýznamnějších svátků hinduismu. Tradice a historie Mahášivarátri je ale mnohem starší a hlubší, byla slavena dávno před tím, než vůbec můžeme o hinduismu a dalších světových náboženstvích současnosti hovořit.
Datum Mahášivarátri je astronomicky přesně určeno – připadá vždy na den před prvním jarním novoluním podle indického kalendáře, které nastává koncem února nebo počátkem března.
Staré kultury vždy věnovaly velkou pozornost lunárnímu kalendáři a přisuzovaly úplňku a novoluní mocné účinky. Z tohoto hlediska je den a zejména noc Mahášivarátri pokládána za mimořádně příznivou pro duchovní cvičení, mimořádně šťastnou, úspěšnou a požehnanou.
Mahášivarátri v doslovném překladu znamená Velká &Sivova noc. Středobodem veškerých oslav a uctívání je pán &Siva, jeden z trojice božských principů podle hinduistické tradice. Pán &Siva je pokládán za nemilostivějšího, za toho, kterého je snadné potěšit. I malá oběť, malé úsilí, malý dárek bude přijat s potěšením, a to zejména při Mahášivarátri, v den, který je pánu &Sivovi nejdražší.
Proto v tento den lidé vstávají dříve než obvykle, vykoupou se a uctívají pána &Sivu v podobě &Sivalingamu, který je ztělesněním celého vesmíru. Doma nebo v chrámu polévají obřadně &Sivalingam vodou nebo panča amritem, nabízejí květy, listy, vonné tyčinky, rozsvícené lampičky a další obětiny a recitují při tom mantry. Celý den se postí. V noci nespí, ale bdí, meditují nebo recitují mantry, poslouchají příběhy o pánu &Sivovi a znovu uctívají &Sivalingam.
Višva Guru Díp Hindu Mandir Česká republika pro vás připravil autentickou oslavu Mahášivarátri, kdy budete mít příležitost zažít atmosféru dávných obřadů v chrámech současné i dávné Indie.
Na programu bude klasický jihoindický chrámový tanec bharatanátjam v podání tanečnice Bhakti Déví, která bude svým uměním vyprávět příběhy o pánu &Sivovi, dále zpěvy manter a áratí, a také &Sivalingam púdža – obřadné polévání &Sivalingamu panča amritem.
Těšíme se, že se i v Praze připojíme k nádherným oslavám, které probíhají na celém světě. Věříme, že tradiční oslava Mahášivarátri přinese zúčastněným mnoho vnitřní radosti a inspirace.
Připravila Mgr. Iva Levá
foto: imgkid.com