Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 16.6.2024, svátek má Zbyněk 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Zakuste kouzlo tradičního indického svátku

15.02.2015   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Zakuste kouzlo tradičního indického svátku Višva Guru Díp Hindu Mandir Česká republika pořádá dne 17. února 2015 od 18.30 hodin v historických prostorách Velkého sálu a nádvoří Novoměstské radnice na Karlově náměstí 1/23 v Praze tradiční oslavu tradičního svátku Mahášivarátri.

Mahášivarátri patří k nejstarším a nejrozšířenějším svátkům vůbec. Slaví se v mnoha zemích světa. Je státním svátkem Indie, Nepálu, Srí Lanky, Mauricia, velkolepé oslavy se chystají v Bhútánu, Bangladéši, Trinidadu a Tobagu, na Fidži a v mnoha dalších zemích. Celkově se oslav účastní každý rok přes miliardu lidí.

Mahášivarátri je dnes pokládána za jeden z nejvýznamnějších svátků hinduismu.  Tradice a historie Mahášivarátri je ale mnohem starší a hlubší, byla slavena dávno před tím, než vůbec můžeme o hinduismu a dalších světových náboženstvích současnosti hovořit.

Datum Mahášivarátri je astronomicky přesně určeno – připadá vždy na den před prvním jarním novoluním podle indického kalendáře, které nastává koncem února nebo počátkem března.

Staré kultury vždy věnovaly velkou pozornost lunárnímu kalendáři a přisuzovaly úplňku a novoluní mocné účinky. Z tohoto hlediska je den a zejména noc Mahášivarátri pokládána za mimořádně příznivou pro duchovní cvičení, mimořádně šťastnou, úspěšnou a požehnanou.

Mahášivarátri v doslovném překladu znamená Velká &Sivova noc. Středobodem veškerých oslav a uctívání je pán &Siva, jeden z trojice  božských principů podle hinduistické tradice.  Pán &Siva je pokládán za nemilostivějšího, za toho, kterého je snadné potěšit. I malá oběť, malé úsilí, malý dárek bude přijat s potěšením, a to zejména při Mahášivarátri, v den, který je pánu &Sivovi nejdražší.

Proto v tento den lidé vstávají dříve než obvykle, vykoupou se a uctívají pána &Sivu v podobě &Sivalingamu, který je ztělesněním celého vesmíru.  Doma nebo v chrámu polévají obřadně &Sivalingam vodou nebo panča amritem, nabízejí květy, listy, vonné tyčinky, rozsvícené lampičky a další obětiny a recitují při tom mantry.  Celý den se postí. V noci nespí, ale bdí, meditují nebo recitují mantry, poslouchají příběhy o pánu &Sivovi a znovu uctívají &Sivalingam.

Višva Guru Díp Hindu Mandir Česká republika pro vás připravil autentickou  oslavu Mahášivarátri, kdy budete mít příležitost zažít atmosféru dávných obřadů v chrámech současné i dávné Indie.

Na programu bude klasický jihoindický chrámový tanec bharatanátjam v podání tanečnice Bhakti Déví, která bude svým uměním vyprávět příběhy o pánu &Sivovi,  dále zpěvy manter a áratí, a také &Sivalingam púdža – obřadné polévání &Sivalingamu panča amritem.
 
Těšíme se, že se i v Praze připojíme k nádherným oslavám, které probíhají na celém světě. Věříme, že tradiční oslava Mahášivarátri přinese zúčastněným mnoho vnitřní radosti a inspirace.


 
Připravila Mgr. Iva Levá
foto: imgkid.com

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0433 s