Češka, Slovenka a Maďar pod vedením jednoho z nejvýraznějších slovenských choreografů současnosti – to je kombinace, která dala vzniknout elektrizujícímu představení
BAKKHEIA.
Peter &Savel se zaměřil na tenkou hranici mezi společenskou normou a animalitou. Vytratila se již živočišnost zcela z našich životů? &Savel ji našel v extatických prožitcích nočních diskoték.
„BAKKHEIA je pro mě o ztrátě schopnosti vnímat a být empatický, a proto o ztrátě podstaty komunikace. Už déle se zamýšlím nad tím, jaké druhy komunikace vznikají mezi námi, když namísto tělesného kontaktu používáme víc a víc různá média. BAKKHEIA však není moralizováním či kritikou. Je jen přetransformováním těchto otázek. Jakousi utopií. Světem, ve kterém moje vlastní já naráží na hranice lidí okolo mě. Světem, kde každý mluví, ale nikdo neposlouchá,“ vysvětluje choreograf.
„BAKKHEIA vznikla na popud Soni Ferienčíkové, která v ní tančí. Vznikala nejprve jako hledání zpracování violoncellových suit od J. S. Bacha. V souvislosti s nimi se objevila otázka osamělosti a samoty. A s ní otázka, jak jsme dnes tělesně spolu? Jak umíme tělesně komunikovat, když mezi námi stojí smartphony a obrazovky laptopů? Jak se dnes dotýkáme?“ dodává &Savel.
Tato aktualizace antických bakchanálií s podmanivou hudbou a osvobozující pohybovou nespoutaností zaujala nejen diváky žilinského festivalu
KioSK, na němž měla premiéru, ale i mezinárodní odbornou veřejnost. V konkurenci několika set přihlášených děl mladých choreografů z celé Evropy byla BAKKHEIA porotou vybrána mezi Aerowaves Twenty – 20 nejlepších děl
sítě Aerowaves pro rok 2015. V dubnu se spolu s ostatními nominovanými představí v Barceloně na festivalu
Spring Foward.
Tanečník, choreograf a pedagog slovenského původu
Peter &Savel se postupně zabydluje v povědomí evropské taneční scény. V současné době žije a tvoří v Bruselu, kam odešel původně studovat školu P.A.R.T.S.
„V Bratislavě jsem vystudoval pedagogiku moderního tance, učil jsem a pracoval na projektech. Bylo mi 22 a najednou jsem zjistil, že učím bez toho, abych sám prošel důkladnějším tréninkem a objevováním. Uvědomil jsem si, že v rámci mých zájmů a směřování se na Slovensku nemám kam posouvat. Našel jsem si tedy školu v Bruselu,“ vysvětluje &Savel své přesídlení. Za sebou má úspěšné inscenace
Much More Than Nothing nebo
Boys Who Like to Play With Dolls ve spolupráci
s Terezou Ondrovou, s níž připravuje i
novou inscenaci As Long As Holding Hands, která bude mít premiéru
21. června na festivalu
TANEC PRAHA 2015. Ve svých pracích propojuje humor a vážnost, matematicky striktní kompozici a expresivitu, muzikálnost a tanec. Rozpoznává společenské fenomény, překládá je do čistě fyzického slovníku a hledá cesty jak s diváky sdílet aktuální prožitek.
Iniciátorem projektu BAKKHEIA je nezisková organizace
BOD.Y – umělecké dítě slovenské tanečnice
Soni Ferienčíkové, která se zaměřuje na tvorbu a produkci nových tanečních děl mladých slovenských umělců pracujících jak doma, tak v zahraničí. Zajímá se především o současný tanec spojující disciplíny performing arts, jakož i o taneční filmy, video art a site specific performance. Zároveň iniciuje vznik nových prací a je otevřené nápadům umělců ze všech dalších sfér.
BAKKHEIA
Koncept a choreografie:
Peter &Savel
Tvorba a interpretace:
Gyula Cserepes, Soňa Ferienčíková, Tereza Ondrová
Světelný design:
Ints Plavnieks
Hudba:
J.S.Bach & The Knife & Henry Purcell
Produkce:
BOD.Y, SKOK! a PONEC – divadlo pro tanec
Za podpory:
Ministerstva kultury Slovenské republiky a Slovenského institutu v Praze
Rezidence:
DK Lúky & Stanica Žilina - Záriečie
Premiéra:
KIOSK festival, 24. 7. 2014 /Žilina/