Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Síly předků, oči kamenů a světla odjinud

19.02.2015   Veronika Švarcová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Síly předků, oči kamenů a světla odjinudV tomto spisu budou řečeny některé věci, které prověří čas. Slova Johannese Keplera uvádějící do knihy Kameny a hvězdy jako by předpovídala poselství celku.
Kamenná krása a poselství nebeských těles nám dává zapomenout na tíhu materiálně založeného světa.

Ač jsou kameny fyzické podstaty, duchovno, s kterým Václav Cílek čtenáře provází, prosakuje z každé stránky. Těžko tak odhadnout, kdo je průvodcem celého povídání. Zda kameny provázejí autora nebo on sám následuje kamennou krásu naší české kotliny.

Lovci menhirů putují za každého počasí světem kolem nás. Odhalují další kameny a poodkrývají krásu i skrytý význam těchto útvarů. 
Kounovské řady otvírají vyprávění autora a to zcela po právu. Křídla anděla na rozcestí jako by příznačně vítala všechny, kdo jsou ochotni projít několika kilometrový úsek. Pro zasvěcené nemá cenu popisovat, ale ti, kteří se setkali s názvem pouze okrajově, brzy po návštěvě místa pochopí.


Představte si Rubicovu kostku, hlavolam. Kounovské řady jsou právě takovým přírodním hlavolamem. S tím rozdílem, že kostka řešení již našla. Tato kamenná zahrada nikoliv. S každým krokem cítíte pulzující tep země, bukový les dominuje všemu kolem vás a každý kousek nevědomí se probouzí do vzpomínek starých několik desítek generací.
Jestli jsou na světě ještě místa pravěkých lovců, neolitických kultur či jiných původních etnik a uchovávají si svoji energii, pak okolí Kounova patří mezi ně. Západní cíp planiny Džbánu, neznámé a tiché kultovní území.

 
Řek spáč: Mrtví jsou méně mrtvi
než ti, kdo nevěrně uprchli.
Richard Weiner 
Kounovské řady nejsou jediným časo prostorem, kudy nás provází autor knihy - Václav Cílek. Uhrančivostí sobě vlastní ukazuje, že práce s kamenem ubíhá jinak. Člověk je nadšený, zvědavý a často až narkoticky zabraný.
Jak sám tvrdí, v okolí velkých kamenů jsou místa, kde se vize objevují mnohem častěji.
Pokud by vše bylo pouhou iluzí, pak veškeré kulturní dědictví zakládající se na megalitických útvarech po celém světě, by byl pouhý výmysl. 

Václav Cílek je příjemným průvodcem a poutníkem. Ráda se jím nechávám provázet již několik knih. Těší se zároveň velké přízni čtenářské obce. Namátkou například knihy Obraz krajiny, Prohlédni si tu zemi, Krajiny vnitřní a vnější, aj. 

Ani jeho nová kniha, nazvaná "Kameny a hvězdy" se neliší ve způsobu nazírání na lidskou existenci v krajině a na místa, která vyzařují "genius loci". A rozhodně své čtenáře ani tentokrát nezklame.
Jednu takovou vzpomínku v kamenné tichosti zasílám i dalšímu rakovnickému pábiteli - Karlu Rejzkovi. Kameny, které kdysi pro město Rakovník našel na Poddžbánsku dnes již zemřelý legendární objevitel kamenné krásy, lze najít po celém městě stále poctivě usazené.


Václav Cílek
Kameny a hvězdy
" Síly předků - oči kamenů - světla odjinud"
Dokořán, 2014
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0258 s